Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

View Poll Results: Pe care l-ati alege
Alpine 22 36.67%
Clarion 18 30.00%
Pioneer 20 33.33%
Voters: 60. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-06, 23:19   #1
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default >Alpine/Clarion/Pioneer/< doar poll

De care?

Va rog NU postati comentarii, vreau o evaluare in numere, fara impresii personale.
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 05-01-06, 10:21   #2
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default

uite ca iti postez eu un comentariu...
pt ce iti trebuie?
pt sound quality sau pt SPL ???
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 05-01-06, 11:21   #3
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

Mai corecta intrebarea cred ca era anume gama de produse de la A\\C\\P......care il intereseaza? ...EX. headunit/speaker/multimedia.....
Si oricum e aiurea intrebarea daca compari in gama headunit,de exemplu, un entry level de la un brand cu un produs din gama profesional de la alt brand
Daca e sa vorbim pe modele concrete atunci ar fi relevant poll-ul, si chiar si atunci nu ar fi relevant,pt ca rapsunsurile trebuie sa fie in cunostinta de cauza,adica sa fi avut/ascultat toate variantele din poll.
Poll-ul e relevant ca si afinitati pt un brand ca si nume....
Ex.\" Imi cumpar ALPINE indiferent de produs,indiferent de ceea ce ofera restul brandurilor, indiferent de pret specificatii s.a.m.d.\"
Pana sa ajunga sa spuna de SPL sau SQ mai are mult,plus ca nu stiu daca intelege conceptele. Iar daca e vorba de hu SPL sau SQ ,ceea ce conteaza cel mai mult este dupa parerea MEA,nu brand-ul,ci output voltage on preamplifier.....asta ca fapt divers...
__________________

157.7DB...CAN'T STOP THE ROCKs.....
2013=> 158.7DB
basic is offline   Reply With Quote
Old 05-01-06, 11:58   #4
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default

Tocmai asta era faza. Ca eu vreau sa compar dupa parerea populara.

Normal ca un pioneer de 7 mil e mai slab ca si un clarion top end. Pe mine ma intereseaza cat se preocupa fiecare firma de sistemele audio auto.

Daca ai boxe pioneer si iti plac de mori, votezi pioneer, simplu.

Daca TU consideri ca Alpine ofera la acelasi pret ceva mai mult, votezi Alpine.

Nu cred ca ar vota prea multi un HU roz cu picatele daca ar fi cu 1% peste Pioneer. Chiar daca il ia la SQ. Sau daca sa zice ca firma X are o boxa de 1m latime si e mai buna ca una normala, iar nu cred ca ar vota-o cineva.

Deci, cum ziceam, ma intereseaza ce ii satisface pe majoritatea useriolor, luand in consideratie orice vor ei, nu ce vreau eu.
__________________
n/a
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 05-01-06, 13:36   #5
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

Pai da dar vezi tu parerea populara e alta....Trebuia sa pui SONY pt ca ICSPLAUD e cu siguranta in topul poporului.Mai ales cel mai ieftin sony....
Daca este sa vorbim de gama entry level consider ca ALPINE ofera cel mai mult ....deja daca inaintam in gama deja se schimba putin balanta.
Repet poporul va cumpara cel mai ieftin si daca se poate si brand cunoscut si o va face din marile magazine nu dintr-un magazin specializat unde sa poti primi un sfat pertinent de la cineva care se pricepe si unde sa poti face si o proba pe masina aceea ce vrei sa cumperi.In concluzie iti garantez ca cel mai ieftin sony este cel mai cumparat,si daca este sa ma gandesc si la \"urechea\" celui care ascutla este si multumit cel care il cumpara.Asta nu inseamna ca este si cea mai buna alegere.
basic is offline   Reply With Quote
Old 05-01-06, 16:59   #6
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default

Da, dar totusi am vrut sa fie macar ceva comparabil. Din tot ce am citit, nu se poate compara Sony cu astea, sa nu vbim de Zgomotec.
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 05-01-06, 17:16   #7
god2me

Stage 5
 
god2me's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 672
Member of:
[Moderators]
Default

trebuia sa fi pus si kenwood
god2me is offline   Reply With Quote
Old 05-01-06, 17:29   #8
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default

kenwood si sony nu au ce cauta in topul HU
pt sq este recomandat clarion si pt spl pioneer
alpine sa spunem ca ar fi un compromis pt sql
acum sa nu mai incepem cu polemicile tampite
__________________
Brax Matrix 3 way + Hertz ML5400D Sub + Genesis Series 3 Amps + Pioneer P9 Combo + Stinger interconnect & deepcycleS
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Timisoara
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Drobeta Turnu Severin
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 06-01-06, 02:23   #9
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Uite, eu as lua un HU cacaniu in dungi daca ar avea sunetul care-mi place !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 06-01-06, 15:03   #10
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

votat Clarion
BASU is offline   Reply With Quote
Old 07-01-06, 10:49   #11
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

am votat Alpine ptr ca am unul pe mashina dar este entry level si se aude destul de bine fatza de alte produse la banii pe care i-am dat pe HU
orlando is offline   Reply With Quote
Old 08-01-06, 14:32   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Xtension....apreciez prezenta poll-urilor si miscarea creata, dar te ajuta cu ceva? Vrei sa-ti pui la punct sistemul in masina? Te gandesti sa investesti in asta? Daca raspunsul e da, atunci mergi la un atelier specializat care poate sa-ti recomande ce e mai bun pt. masina ta in bugetul alocat, ca sa nu te trezesti ca ai cumparat ceea ce a recomandat majoritatea si de fapt, sistemul acela nu are nici o legatura cu sunetul, o data pus cap la cap.

Sau mai simplu, spune ce masina ai si ce planuri ai si din experienta, oamenii din domeniu o sa-ti dea niste configuratii recomandate in functie de buget.

Daca vrei doar sa sondezi opinia publica poti sa citesti concluziile discutiilor anterioare. Au fost, sunt si vor fi aceleasi. Adica fiecare cu ce-i place. Plus ca-ti lipsesc dintre optiuni marci care pot fi luate in considerare. Ca si la poll-ul cu amplificatoarele de altfel.

ps: god2me.... kenwood ziceai? cam mare umbra lasa playerul ala peste frumusetea de difuzor din portbagaj. :P
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-06, 16:08   #13
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default

Pai am Sony si vreau sa scap de el..Numai ca am taiat mufele si nu imi merge out`ul spre amplificator..evil:

Daca citesc alte topicuri, nu pot fi obiectiv... Speram ca la poll sa fie diferenta mai mare intre ele..

Cat despre amplificatoare.. Da, trebuie sa iau altul-ca am Sansound- si nu stiam de care. Optiunil nu sunt toate, dar sunt cele de pe urluri pe care am intrat eu.. deci de unde voi cumpara..

Una peste alta, m-am lamurit , deci poti sterge amandoua topicurile.. :
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 08-01-06, 18:26   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Pai nu am de ce sa le sterg. Nu asta era ideea. Daca tot vrei un sfat la obiect, spun ce masina ai si ce buget si o sa primesti cateva recomandari pe care merita sa le iei in seama.

Poll-urile raman. In rest, e alegerea ta.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-06, 21:46   #15
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default

Deci, e vorba de o scumpa si iubita Dacia break.

Hu, cum ziceam, Sony cdx r3350, pe care trebuie sa-l vand, dar nu stiu cum sa repar iesirea aia pentru woofer ca asa nu il cumpara nimeni..E de cam 2 luni, macar 4.5 mil sa scot pe el.....

Intr-un final va fi inlocuit cu un .....(sa vedem ce se mai intampla cu pollul).

Iar ca si amplificator, ma gandeam la ceva de maxim 12 mil rol..
XtenSion is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -