Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-12-05, 08:41   #16
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Eu zic ca la televizoare de orice fel sunt tari oamenii! La muzica eu ii clasez pe undeva pe la mijloc iar per total la cate fac ii consider Nr 1.
NILS_BUCURESTI is offline  
Old 28-12-05, 18:04   #17
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Hmmm.... Te incanta o firma care face un camion de produse slabe si 2 buzunare de lucruri bune? Daca asa ii pui pe locul unu cred ca sunt depasiti de unele firme romanesti. Avem procentaje mai bune.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline  
Old 28-12-05, 22:39   #18
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Nu eu consider ca esti mult prea radical ! Eu sunt de parere ca fac lucruri de nivel mediu iar in unele domenii chiar foarte bune ,acum ca fac si produse mai slabe comparativ cu alte marci care sunt axate doar pe un domeniu este normal sa fie asa dar asta nu inseamna ca nu sunt buni.Eu in continuare ii consider cel mai tare brand per total la oara actuala.Si nu cred ca daca oamenii ar vrea nu ar putea scoate ceva in orice domeniu care sa rupa tot (chiar si daca asta ar insemna sa cumpere firma de pe primul loc :P ) e pur si simplu o alegere de marketing ,oamenii s au axat pe mediu-hight...acum daca cineva este perfectionist intr un anumit domeniu si este si dispus sa dea mii de euro in pus pt niste diferente mai mult sau mai putin sesizabile atunci este alegerea lui dar asta nu inseamna ca ceilalat care nu fac la fel sunt inferiori sau de ne luat in consideratie,poate sunt doar cu picioarele mai pe pamant :P
NILS_BUCURESTI is offline  
Old 28-12-05, 22:42   #19
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

\"Daca asa ii pui pe locul unu cred ca sunt depasiti de unele firme romanesti. Avem procentaje mai bune. \"

Nu stiu ce sa zic... dar ar fi bine sa fie asa...
NILS_BUCURESTI is offline  
Old 28-12-05, 23:49   #20
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Nils... Nu cred ca esti la curent cu noutatile.

Inca din 2003 Sony incepuse sa aiba probleme financiare. Calitatea tot mai scazuta a produselor si alternativele de pe piata le-au adus o schimbare in politica de marketing obligandu-i sa se axeze pe segmentele low si medium in productia de masa.

Vezi: http://www.stereophile.com/news/11696/index.html

Fosta linie Vega de produse deosebite incepuse sa primeasca review-uri din ce in ce mai discutabile. Seriile ES si QS de la Sony nu mai inseamna de mult ceea ce insemna. Au devenit in cel mai bun caz comuni in majoritatea domeniilor. Nu produc nimic deosebit in pro si in high end si singura diferenta intre ei si o firma slaba e faptul ca ei ar putea sa faca (dar NU fac) produse bune si faptul ca au imensa capacitate de dezvoltare si productie. Doar a doua este pusa in valoare. Sony lanseaza constant produse inovative dar care sunt absolut intotdeauna perfectionate de altii. Nu detin CEL MAI BUN produs la nici o categorie. Nici macar la cele inventate de ei. Vega si Trinitron nu mai sunt de mult varful calitativ in TV/Video. Si pot sa dau si alte exemple. Ideea e ca marketingul si publicitatea functioneaza. Dar sa cumperi Sony pentru simplul fapt ca au o gama impresionanta de produse....si sa-i si clasezi pe locuri fruntase pt asta, sa ne fie cu iertare....nu inteleg de ce.

Crezi ca faceau vreu telefon cu adevarat bun daca nu exista colaborarea cu Ericsson?

Noua serie high-end de la Sony incearca sa stearga cu buretele recenta istorie facuta de produsele Vega si sa o ia de la 0 promovand in contiuare imaginea Sony la cel mai inalt nivel. Au pierdut piata QS/ES/Vega si acum incearca sa atace o nisa controlata momentan de B&O, in special pe piata din State.

http://www.qualia.sony.us/qualia_main.cgi

In afara de preturile uriase si de design, aceste produse nu au primit vreun review serios, pe masura imaginii produsului, care sa indice ca ar exista si calitate acolo.
ReLLaXX is offline  
Old 29-12-05, 06:27   #21
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

ok.esti mai informat ca mine :P Dar eu inca le dau credit...
NILS_BUCURESTI is offline  
Old 29-12-05, 19:25   #22
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

bai!!! am casti sony !!! asa k nu mai vorbiti d rau despre sony !! k ........ merg ..sunt bunicele ..sunt d parere k au produse entry-middle level dar nici vb d hy end..
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline  
Old 19-04-06, 14:16   #23
vlady_zch

Stage 1
 
vlady_zch's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 23
Default Re: Subwoofer:Sony VS Directed

Sony este o firma care are o gama larga de produse deci normal ca nu au cum sa faca ceva bine!
Eee...am exagerat putin...
vlady_zch is offline  
Old 19-04-06, 16:55   #24
L_Diablo

Stage 1
 
L_Diablo's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 13
Default Re: Subwoofer:Sony VS Directed

Unele casti sunt chiar f bune de la Sony, dar au si pretul ff mare, iar in videorecordere NU AU RIVAL, intr-adevar sunt jalnici la fabricatul incintelor, dar amplificatoare au facut si mai fac unele bune, in rest nu am ce sa zic....nu sunt fan sony, dar tre sa recunosc ca au unele aparate bune si ei si is nr.1 in domeniul videorecorderelor....dar deja suntem FOARTE OFF TOPIC.
Si imi cer scuze pt off topic :P
L_Diablo is offline  
Old 21-04-06, 21:20   #25
claudiu lucian
Ford Driver

Stage 5
 
claudiu lucian's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,523
Member of:
[FORD]
[VW]
[Street Zone]
Default Re: Subwoofer:Sony VS Directed

eu as alege directed, mai ieftin, mai bun mai stabil, zic eu.

sony, sunt bunicei in casa, cu toate k la pretzurile p care le practica...ii intrec altii. in masina snt zob, praf si pulbere, urasc sony car audio. nu am auzit subwoofer sony k sa-l compar cu undomotec, in schimb am auzit boxe si in comp cu domotec, diferentza e....pretzu'
claudiu lucian is offline  
Old 22-08-07, 15:09   #26
aldoadabass_wrs

Stage 5
 
aldoadabass_wrs's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 474
Default Re: Subwoofer:Sony VS Directed

Quote:
Originally Posted by claudiu lucian View Post
eu as alege directed, mai ieftin, mai bun mai stabil, zic eu.
mai ieftin...eventual second/dar m as mira..inca nu am vazt pe nimeni la un db drag cu sony in schimb DD are renume in asa ceva a cam furat premii directed audio din cate stiu io,in fine tre sa ai shi un HADUNIT(cd player) calumea,dd merita investitia, cat despre pret nu prea cred ca e mai ieftin dd de cat sony dar cu certitudine mai bun....
aldoadabass_wrs is offline  
Old 25-08-07, 23:05   #27
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Subwoofer:Sony VS Directed

Quote:
Originally Posted by aldoadabass_wrs View Post
mai ieftin...eventual second/dar m as mira..inca nu am vazt pe nimeni la un db drag cu sony in schimb DD are renume in asa ceva a cam furat premii directed audio din cate stiu io,in fine tre sa ai shi un HADUNIT(cd player) calumea,dd merita investitia, cat despre pret nu prea cred ca e mai ieftin dd de cat sony dar cu certitudine mai bun....
mancatzi-as hadunitu' tau directed e de la directed audio, eventual prescurtat DA {ca alianta} iar DD e de la Digital Designs CU TOTUL ALTA firma, poate puternici pe dbDrag dar nu numai... le-ncurcasi rau, inchideti topicul ca e vechi de ani de zile si se fac de ras novicii in cautare de posturi si glorie .
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -