Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-08, 20:56   #46
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Da! Incredibil....parca e pe sine! Numai zic nimic....decat ca este o masina foarte buna! Incotro se indreapta industria auto? In viitoar PlayStation..ca altfel nu pot sa ii zic la asta...o fie in felul urmator...te duci pe Ring....iti alegi in cat timp vrei sa il faci...si bei cafeaua...citesti presa....ca ea o sa mearga singura!!
__________________
Frate....si cand i-am dat a 2-a si am pus-o de-a latu'....drift nu alta!!!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 22:22   #47
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

ce era de demonstrat.........e demonstrat
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 23:30   #48
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Citeam din nou discutia asta si am dat peste "pe un circuit de 1 min si putin GT-R a batut GT3 cu 30 sec" ) tare, tare afirmatia, de colectie... adica e cam de 2 ori mai rapid GT-R ul hehe, probabil i au pus si dispozitiv de teleportare, sau ia curbele la 5G si franeaza de la 100 km/h la 0 in 5 m...cred ca ai vrut sa spui altceva, poate 3 s? Ah, si cand au scos primul timp nu era ud circuitul, l a udat departamentul de marketing de la Nissan intre timp ..
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 11:16   #49
getedoi

Stage 5
 
getedoi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 695
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Citeam din nou discutia asta si am dat peste "pe un circuit de 1 min si putin GT-R a batut GT3 cu 30 sec" ) tare, tare afirmatia, de colectie... adica e cam de 2 ori mai rapid GT-R ul hehe, probabil i au pus si dispozitiv de teleportare, sau ia curbele la 5G si franeaza de la 100 km/h la 0 in 5 m...cred ca ai vrut sa spui altceva, poate 3 s? Ah, si cand au scos primul timp nu era ud circuitul, l a udat departamentul de marketing de la Nissan intre timp ..
normal....
las-o balta....
getedoi is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 07:12   #50
Prestige

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 192
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Marketing USA style facut de niponi...Bravo lor ca lucreaza la imaginea masinii....dar sincer nu cred ca iti cumperi din reprezentanta ceea ce avem in vid-ul precedent.....Si precum Jan Magnussen (test-driver a mai multor publicatii din domeniu auto) a spus "minor tweaks my ass" asa si cei de la Sport Auto contesta "dovezile" oferite de cei de la Nissan ,cei din urma nedorind sa coopereze atunci cand le-a fost ceruta permisiunea pentru a face deja traditionalul tur de 'Ring cu Zilla....(ei nici macar n-au permis implicarea oficialitatilor Nordschleife-lui cea ce este cel putin bizar....de aceea a si ramas timpul de 7:29.03 doar manufacturer claim si nu Nordschleife Statistic....
Prestige is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 03:49   #51
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

http://www.thetruthaboutcars.com/the...ng-lap-record/
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 11:26   #52
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Singura problema cu aceste acuzatii ca timpul scos nu era cum e la ceilalti, ca avea slickuri, flying start, suspensie mai rigida, frane ceramice si alte modiifcari, si numai dupa asa au putut sa faca acest timp...asta nu stim nici noi nici cei care au scris acesta.

Ori unde ma uit toti vor sa protejeze masina lor, fie 911, Corvette, Ferrari sau alti, toti ataca masina care e mai rapida sau mai buna decat ei.
Daca iti aduceti aminte cand primul Skyline are scos, si mai multe au fost duse in australia, acolo modificate petnru campionat, dupa un an erau banate, motivul "sunt prea rapizi..." Asta sa intamplat cam peste tot unde au incercat sa omlologheze masina.
Nu sunt pro nissan, dar ce au facut cu aceasta serie si nunumai este de a dreptul fascinant.

Cat despre modificari...sunt sigur ca este modificat, asemenea timp aceasta masina nu poate sa scoate asa cum iese din poarte fabricii...dar sa fim sinceri, cine merge acolo cu o masina 100% oem ? Toti fac schimbari minuscule fata de original care nu neaparat sunt vizibile sar iti ajuta mult, foarte mult.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 21:54   #53
Prestige

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 192
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Quote:
Cat despre modificari...sunt sigur ca este modificat, asemenea timp aceasta masina nu poate sa scoate asa cum iese din poarte fabricii...dar sa fim sinceri, cine merge acolo cu o masina 100% oem ? Toti fac schimbari minuscule fata de original care nu neaparat sunt vizibile sar iti ajuta mult, foarte mult.
Intru totul deacord cu tine mai putin la evaluarea modificarilor ca fiind minore....sunt "personaje" consacrate din industria auto de profil sportiv care contesta vehement datele expuse de Nissan in legatura cu masina ce a facut 'Ring-ul in sub 7:30...(bine....aproximativ tot Nurburgring ....se vehiculeaza ca au mai uitat vreo 2 sau 3 sute de metri pe acolo...)....Bine , ca unii merg pe baza de carbune de la GM sau VAG...asta e partea a 2-a...insa se regasesc printre ei si destui ce sunt impartiali...a caror parere este in mare masura identica cu a celor ce chiar cauta defecte in evolutia acestei masini....
Sincer si mie unele asa zise "dovezi" ce contesta veridicitatea rezultatului imi par putin fortate insa unele au baza solida....in special diferenta de trap-speed....si deja recunoscuta problema a Zillei de a atinge vitezele superioare relativ greu....cand va intra pe mana publicatiilor europene de profil se va da raspunsul si la aceasta enigma (mai bine zis artificiu de publicitate )...daca se va permite vreodata....pana atunci astept si un independent din USA sa isi da cu opinia....Omu' se vrea a face cunoscut cu primul test independent , asa ca in curand vom vedea rezultatele stradaniilor sale .
Prestige is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 01:27   #54
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Noutati pt amatori, echipa noastra a testat pe Mosport, la un test facut pe uscat intr o zi de sf de Octombrie la 20 C GT-R a scos mai mult decat Turbo si muult mai mult decat GT3 Cup S (al echipei noastre, bine, stiu, asta era de asteptat ), mai mult timp adica. Pe circuitul oficial ALMS. Datorita agreementului cu "fericitul" proprietar nu pot da timpii, diferentele sunt insa clare, nu 1-2 s..promit vesti mai multe in curand
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 10:05   #55
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Ma bucur ca nu te-ai dat batut eu nici nu vreau sa mai aud de masina aia! Pur si simplu nu imi place! Si sunt convins ca oricat de "rapida" si uimitoare ar fi...nu s-ar compara niciodata cu un GT3! Only if I had the cash!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 02:08   #56
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Quote:
Originally Posted by DjRainManFast View Post
Ma bucur ca nu te-ai dat batut eu nici nu vreau sa mai aud de masina aia! Pur si simplu nu imi place! Si sunt convins ca oricat de "rapida" si uimitoare ar fi...nu s-ar compara niciodata cu un GT3! Only if I had the cash!
Nu e vb de dat batut, si comparatia a fost cu un GT3 Cup S nu cu GT3 de strada, chiar daca prefer si eu GT3 ul (nu stiu daca e mai rapid pe Mosport decat GT-R ul sau nu, nu ai toate masinile pe care t i le dortesti in aceeasi zi pe pista), Cup car ul e in cu totul alta liga oricum , nici macar nu e street legal
Numai bine
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 13:27   #57
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

stiu...dar oricum nu ma intereseaza! Mai conteaza si de sentimentul dat de masina..pe mine GT R ul pur si simplu ma lasa rece! Nu o sa fac nissan niciodata o masina care sa se apropie de Porsche....nu stiu...parerea mea! Iar tu daca ai 993 turbo..ce pot sa zic decat un mare WOW!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 18:58   #58
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Quote:
Originally Posted by DjRainManFast View Post
stiu...dar oricum nu ma intereseaza! Mai conteaza si de sentimentul dat de masina..pe mine GT R ul pur si simplu ma lasa rece! Nu o sa fac nissan niciodata o masina care sa se apropie de Porsche....nu stiu...parerea mea! Iar tu daca ai 993 turbo..ce pot sa zic decat un mare WOW!
Nu, deocamdata am doar un Boxster (din motive financiare) dar 993 turbo este masina care m a "marcat" cu peste 10 ani in urma, masina de suflet. Urmeaza ceva din familia 911 insa . Feeling ul la condus e intradevar ceva diferit de cifre si performanta, as vrea sa inteleaga mai multi asta..
Condus placut.
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 19:11   #59
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

Frumos.....sper ca vreodata o sa reusesc si eu sa detin ceva din familia Porsche! Deocamdata ma zbat sa iau o amarata de pisicuta ! Succes in viitor in legatura cu achizitionare unui 911!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 20:10   #60
noroc

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 35
Default Re: Nissan GT-R a "scos" 7:29 pe "Ring"

http://magazines.drivers-republic.co...c/thetruth030/
noroc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -