Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-05, 10:39   #1
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Cum de japonezii scot 160 de cp din 1.6 iar europenii.... ?

1st of all : imi cer scuze daca nu am pus topicul unde trebuie ... insa chiar nu mai stiu unde sa-l pun

anyway

Poate ma dumireste si pe mine cineva
Cum de japonezii scot 160 de caluti dintr-un motor 1.6 (vedeti Honda Civic 1.6 Dohc ... ) si..... CONSUMUL ... ramane .... -7-8-9-

Iar europenii... scot.. (dau un ex.) Opel Astra 1.6 .... se stiu performantele si consumul si etc.

E o chestie care pur si simplu nu o inteleg.. e vb de politica fiecaruia ?
Pe europeni nu`i intereseaza sa scoata variante performante .. ? pm.. sunt tare confuz..
Poate ma ajuta cineva.. sa inteleg.. cum e..

Si ma gandesc al raportul performante/consum ... si tot asa

si pret

Fiabilitatea sa fie raspunsul ?

Multumesc anticipat..
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 04-03-05, 15:38   #2
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

Consumul mic se datoreaza cred prin injectia multi-punct si prin explozii de mica putere si repetate mai des in blocul motor si prin limitarea admisiei de aer in motor . Imi dai si eu cu parerea , sar putea sa aberez
__________________

CDTI
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 04-03-05, 15:38   #3
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

Consumul mic se datoreaza cred prin injectia multi-punct si prin explozii de mica putere si repetate mai des in blocul motor si prin limitarea admisiei de aer in motor . Imi dai si eu cu parerea , sar putea sa aberez
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 04-03-05, 15:49   #4
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Parerea mea este ca se datoreaza cerecetarilor mult mai intense asupra dinamicii motoareleor care se fac in Japonia fata de cercetarile europenilor.Ar mai fi si distributia variabila ( Ex V-TEC-ul ),motorul mult mai computerizat.Acum daca ma insel nu ma impuscati
__________________
Ciro_zel is offline   Reply With Quote
Old 04-03-05, 17:52   #5
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

este vb de mentalitate diferita a asiaticilor,europenilor si americanilor... intre aceste continente in ceea ce priveste productia de masini se pot observa o gramada de diferente...nu este vorba de stiinta, tehnologie sau alte chestii...injectia multipunct exista pe mai toate marcile de masini si modele, la fel distributia variabila exista pe marci europene,americane cat si asiatice....tehnologia este aceeasi la fel si investitiile...deci ramane o chestie de mentalitate
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline   Reply With Quote
Old 04-03-05, 18:05   #6
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TNos\"
este vb de mentalitate diferita a asiaticilor,europenilor si americanilor... intre aceste continente in ceea ce priveste productia de masini se pot observa o gramada de diferente...nu este vorba de stiinta, tehnologie sau alte chestii...injectia multipunct exista pe mai toate marcile de masini si modele, la fel distributia variabila exista pe marci europene,americane cat si asiatice....tehnologia este aceeasi la fel si investitiile...deci ramane o chestie de mentalitate
Si totusi..mentalitatea nu naste \"monstrii\" de 100CP/litru...deci...care e secretul lor?
Ciro_zel is offline   Reply With Quote
Old 04-03-05, 18:10   #7
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

motoare de turatie mare ceea ce creste puterea motorului la aceeasi cilindree si presiune medie in cilindri...daca stai sa te gandesti exemplul dat de santos de civic 160 cai pe 1,6 nu este cine stie ce, golf avea in anii 80 140 de cai pe 1,8...e diferenta de 20 de cai in plus si 200 cc in minus, dar si de peste 15 ani tehnologie deci si europenii fac motoare de putere la cilindree mica...
TNos is offline   Reply With Quote
Old 04-03-05, 18:18   #8
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

hmmm mersi TNos ptr raspuns..

si celorlalti

asa ma gandeam si eu. ca e o chestie de mentalitate...

eram curios si in continuare sunt curios ce cred si ceilalti ..
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 04-03-05, 23:25   #9
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default

Cred ca se datoreaza si turatiei care adesea depaseste 8000 de rpm, cu toate astea ramanand fiabile

Check out, same subject https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=2534
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 16-03-05, 22:37   #10
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

mai santos deci tu dai masina mea exemplu pe net??? pai nu sti ca am drepturi de autor??? despre mentalitatea de care vorbeati voi va spun eu realitatea... japonezii au interzis prin lege fabricarea masinilor cu mai mult de 290-300cp.. va spune ceva chestia asta? mie da: SCOT TOT CE SE POATE DIN MOTOARE MICI! pentru ei e inutil sa faca motoare de 3000,4000,5000,6000... fac un motor de 2000 spre exemplu care are 240cp si e normal aspirat... ramane un singur lucru de zis... ce s-ar intampla daca nu ar exista acea lege?????
__________________
fel de fel de oameni cu fel de fel de idei: PUTINE SI FIXE!!!
SCUMP doamna SCUMP, dincolo era mai ieftin!
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 16-03-05, 23:19   #11
Marinica

Stage 3
 
Marinica's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 87
Default

Ma, stii care e problema.... japonezii fac masini care urca foarte mult in turatie, asta implica putere / litru mai mare. Dar apare si problema fiabilitatii, gandeste-te la o masina americana care are 8000cmc si scoate 500 cp, si la una japoneza care scoate 160 cp din 1,6l (sau cat ziceai)......Avantaje si dezavantaje...Oricum motoarele cu cel mai mare randament sunt cele Wankel (care sunt pe Mazda RX7, Rx.
Marinica is offline   Reply With Quote
Old 17-03-05, 06:32   #12
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TNos\"
motoare de turatie mare ceea ce creste puterea motorului la aceeasi cilindree si presiune medie in cilindri...daca stai sa te gandesti exemplul dat de santos de civic 160 cai pe 1,6 nu este cine stie ce, golf avea in anii 80 140 de cai pe 1,8...e diferenta de 20 de cai in plus si 200 cc in minus, dar si de peste 15 ani tehnologie deci si europenii fac motoare de putere la cilindree mica...
nu-s chair 15 ani diferenta avand in vedere ca Honda avea din 90 pe piata motorul de 1.6 si 160 cp , deci la doar cativa ani diferenta de 1.8-ul de pe GTI. Oricum diferenta e destul de mare, 76.1 hp/l pt VW si 100 hp/l pt Honda.

Oricum, parerea mea este ca este vorba de \"choice\" si mentalitate, dar in nici in caz nu e din cauza tehnologiei. Technologie nu e secreta. Sunt multi factori interni (costuri de productie, costuri de r&d, etc) care intervin in deciziile unui producator sa faca sau nu un motor mai mult sau mai putin \"eficient\" din punct de vedere hp/l. Pe mine personal nu ma incata cu nimic ca o masina are X hp/l si alata are Y hp/l. Important e cum merge masina respectiva, cum se comporta motorul, cum e aria sub curba de putere a motorului.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 17-03-05, 07:45   #13
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

good point pimp_lex.... iar in legatura cu fiabilitatea motoarelor japoneze.. pt cineva care zicea ca urca mai mult in ture si din cauza asta au mai multa putere... sincer nu vreau sa te jignesc si nici nu vreau sa consideri asta ca jignire! Europenii si americanii fac asa numitul LongBlock (motor care se tureaza mai putin, bazat pe cuplu mare si care are o rata de compresie ridicata) iar japonezii fac shortblock (motor scurt, turatie mare si cuplu putin mai mic) deci ce ai zis tu acolo (repet nu lua ca pe o jignire) este putin aberatie (pt ca nu castigi nimic daca motorul se tureaza mai mult, un motor de 1.6 care se tureaza pana la 8000 dar are cuplu 160 si un motor de 2000 care se tureaza pana la 6000 dar are cuplu 250 care-i mai tare? ala de 2000 pt ca are un cuplu mult mai bun si disponibil la o turatie mult mai joasa decat la japoneza).. oricum japonezii au ales aceasta metoda tocmai din cauza legii care ii impiedica sa faca motoare cu mai mult de 290cp... si in legatura cu fiabilitatea: sunt printre cele mai fiabile motoare existente fiind protejate de o electronica de invidiat si pt ca la ei se pune accentul in primul rand pe calitate si nu pe numar! nu au ajuns ei unde au ajuns pentru ca au facut un motor de 1.6 de 160cp ci pt ca acel motor este super rezistent si fiabil pe langa performantele pe care le are... si inca ceva! motorul wankel e cea mai mare prostie (in afara de faptul ca a fost o chestie revolutionara pt industria automobilistica e de ***)! gandeste-te ca acel motor cu doua pistoane rotative trebuie sa suporte aceleasi sarcini exercitate pe motoare cu 4 cilindrii, 6 cilindrii etc... motoarele sunt foarte complicate si pt ca s-au folosit printre cele mai bune materiale pt realizarea lor au fost facute mai fiabile (dar nu suficient)... iar mazda nu este un producator de renume mondial pt calitate! oricum aceste motoare au fost create pt a arata tuturor inca odata ca in ceea ce priveste tehnologia, mentalitatea si determinarea japonezii sunt pe locul 1! (mentionez ca eu sunt fan japoneze dar cand ma urc intr-o \"nemtoaica\", audi mai precis, parca uit ca exista alte masini)
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 18-03-05, 12:19   #14
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"AudiPerformance\"
good point pimp_lex.... iar in legatura cu fiabilitatea motoarelor japoneze.. pt cineva care zicea ca urca mai mult in ture si din cauza asta au mai multa putere... sincer nu vreau sa te jignesc si nici nu vreau sa consideri asta ca jignire! Europenii si americanii fac asa numitul LongBlock (motor care se tureaza mai putin, bazat pe cuplu mare si care are o rata de compresie ridicata) iar japonezii fac shortblock (motor scurt, turatie mare si cuplu putin mai mic) deci ce ai zis tu acolo (repet nu lua ca pe o jignire) este putin aberatie (pt ca nu castigi nimic daca motorul se tureaza mai mult, un motor de 1.6 care se tureaza pana la 8000 dar are cuplu 160 si un motor de 2000 care se tureaza pana la 6000 dar are cuplu 250 care-i mai tare? ala de 2000 pt ca are un cuplu mult mai bun si disponibil la o turatie mult mai joasa decat la japoneza).. oricum japonezii au ales aceasta metoda tocmai din cauza legii care ii impiedica sa faca motoare cu mai mult de 290cp... si in legatura cu fiabilitatea: sunt printre cele mai fiabile motoare existente fiind protejate de o electronica de invidiat si pt ca la ei se pune accentul in primul rand pe calitate si nu pe numar! nu au ajuns ei unde au ajuns pentru ca au facut un motor de 1.6 de 160cp ci pt ca acel motor este super rezistent si fiabil pe langa performantele pe care le are... si inca ceva! motorul wankel e cea mai mare prostie (in afara de faptul ca a fost o chestie revolutionara pt industria automobilistica e de ***)! gandeste-te ca acel motor cu doua pistoane rotative trebuie sa suporte aceleasi sarcini exercitate pe motoare cu 4 cilindrii, 6 cilindrii etc... motoarele sunt foarte complicate si pt ca s-au folosit printre cele mai bune materiale pt realizarea lor au fost facute mai fiabile (dar nu suficient)... iar mazda nu este un producator de renume mondial pt calitate! oricum aceste motoare au fost create pt a arata tuturor inca odata ca in ceea ce priveste tehnologia, mentalitatea si determinarea japonezii sunt pe locul 1! (mentionez ca eu sunt fan japoneze dar cand ma urc intr-o \"nemtoaica\", audi mai precis, parca uit ca exista alte masini)
Nu contest ce spui tu de cuplu, eu ma refeream la cai strict. Eu pana acuma nu am vazut o masina aspirata ce merge 6000 de rpm si are 100 cp/l fara supraalimentare, in schimb la masinile la care turatia este de peste 7300-7400 cam toate au cel putin 100 cp/l fara turbo sau compresor

Nu o iau ca pe o jignire, mai invat si eu cate ceva
Apropo, am auzit ca s-a scos limitarea de cai la japonezi, in schimb au restrictie pentru viteza maxima
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 19-03-05, 11:38   #15
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default

Termodinamica motoarelor Wankel este mult mai slaba decat celor clasice, Otto, rezultand in consumuri de energie inutile, fara un output serios. Singurul lor avantaj este acela ca au doar 4 angrenaje in miscare, fata de peste 40 ca la un Otto, ceea ce se traduce printr-o uzura semnificativ redusa. Fara supraalimentare insa, nu se poate vorbi de performanta notabila la un Wankel. Iau ca exemplu RX8, care in realitate are un demaraj mai slab decat cel declarat de fabricant.
In ceea ce priveste VTEC DOHC, in Europa doar dublu VANOS de la BMW poate fi considerat un rival cat de cat la inaltime. VTEC-ul este insa cu un pas inainte, deoarece sistemul este mecanic, pe cand la BMW el este actionat hidraulic (corectati-ma daca gresesc). La turatii mari, cele 2 axe cu came (daca vorbim de DOHC) isi modifica geometria, devenind mult mai \"agresive\", rezultand intr-o deschidere mai mare a supapelor de admisie si mai mica a celor de evacuare, rezultatul fiind un cuplu liniar pe intreaga plaja de turatie, cu 90% din el disponibil de la 2-3000 rpm, si o putere de varf foarte mare.
Cei care sunt obisnuiti cu cuplu de la motoare turbo, disponibil inca de 1500 rpm intr-o manirea violenta vor fi dezamagiti de VTEC, destul de \"mielusel\" la turatii joase. Insa distractia incepe de la 4000 rpm in sus si se termina de-abia pe la 8-9000 rpm, iar \"simfonia\" este mai presus de orice fsss de turbo.
  Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -