Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-04, 07:40   #106
drifter x

Stage 3
 
drifter x's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 132
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Daca preferi eleganta si stil, atunci esti adeptul masinilor gen Cayenne, masini pe care eu le consider ABOSLUT inutile si impotriva spiritului de a shofa cu adevarat(aici nu vb de liniutze si smecherii in trafic, ci de feeling, eu am condus si XC90, si X5, si ML si n-am simtit nici o emotie, in afara faptului ca eram peste toti ca inaltime). Daca esti adeptul senzatiilor \"brute\" si vrei sa detii tu controlul masinii cat mai mult cu putinta, atunci japonezele sunt solutia. Preferatele mele sunt Honda/Acura NSX si Lancer Evo 8 FQ330, si ambele se iau la tranta, cu succes, cu multe din supercar-urile europene. Cat despre Fast&Furios, Torque si alte ***uri de filme de genul asta, alea sunt pt a impresiona pushtanii de 15-16 ani(no offence), iar NFSU e frumos ca joc, dar cam departe de realitate.
Nu vreau sa ma intelegi gresit pentru ca si mie imi plac masinile sport dar daca nu ai condus Cayenne turbo nu-l compara cu x5, ML sau alte masini de teren pentru ca chiar daca este o masina grea si mare iti mananca multe masini sport si nu numai in linie dreapta ci si in curbe si asta nu ti-o spun din auzite ci din experienta proprie ca Porsche-uri conduc mereu.
drifter x is offline   Reply With Quote
Old 29-09-04, 09:23   #107
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Din cele enumerate de mine, am condus printre cele mai puternice din gama, si, din punct de vedere al clasei din care fac parte, Cayenne e in aceeasi oala cu ele...in plus Cayenne este pt Porsche blasfemia secolului, n-am crezut niciodata ca Porsche se va deda la asemenea transormari ca sa cucereasca o piata, si anume cea a SUA...SUV-urile au fost facute pt \"nesimtirea\" americanilor, si mai nou pt cea a romanilor...eu personal am vazut extrem de putine SUV-uri in Europa Occidentala pe unde am fost, le numarai pe degete, spre deosebire de Romania unde tot tzaranu' are...dar in fine, cum am mai zis, fiecare cu ce prefera, e o chestie de gusturi...mie personal mi se pare prost gust si neam-prostie sa te afisezi cu \"sufrageria\" pe strada, cel putin la noi...
  Reply With Quote
Old 29-09-04, 11:03   #108
Murarashu

Stage 3
 
Murarashu's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 138
Default

Bogdan_16v: Daca privesti din perspectiva asta, tb sa`ti amintesc ca in toate clasele tendinta este ca varful de gama sa fie un model cat mai sportiv cu putinta; incepand de la Mini Cooper S si pana la S600, trecand chiar si prin monovolume care mai nou incep sa aiba suspensii si transmisie sport (vezi Opel Zafira OPC si altele) si motoare puternice. Sa nu mai vorbim de E55 AMG, M5 care, desi se incadreaza in clasa mare, sunt masini sport in toata regula. Pana si Bentley si Rolls Royce au `rupt` traditia in favoarea tendintei sport. Deci, de ce nu s`ar alinia si SUV`urile la tendinta sport ???
Murarashu is offline   Reply With Quote
Old 29-09-04, 11:15   #109
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

N-am nimic impotriva a se alinia la tendinte sport, dar in general le consider, pe SUV-uri, doar niste accesorii de fitze, menite doar a arata celorlalti cat de potent financiar esti...cat despre aliniere, cum am zis, e chiar f bine, dar totusi, totul are o limita...N-am crezut niciodata ca Porsche va scoate un SUV, mai ales ca sparge traditia cu amplasarea motorului in fatza...asta arata cat de mult traditia este calcata in picioare de interese financiare...mai ramane sa mai scoata si Ferrari un SUV si gata...insa Ferrari se respecta, in sensul ca nu cauta castiguri substantiale cu orice pret, ci se pastreaza in limitele traditiei si exclusivitatii(spre ex, intr-un an, Ferrari a ajuns la aproape 5000 de masini produse pe an si presedintele firmei a hotarat sa se micsoreze imediat productia!!)...
  Reply With Quote
Old 29-09-04, 14:08   #110
Murarashu

Stage 3
 
Murarashu's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 138
Default

Politica firmelor difera fff mult; Cayenne si Touareg sunt cele 2 produse ale colaborarii dintre Porsche si VW. Mai curand cred ca VW a vrut sa `atace` piata segmentului si i`a cooptat si pe Porsche in business pt versiunile extreme. Pe de alta parte in ultimii 10 ani vocea lui Porsche in competitiile auto s`a cam estompat: au cam terminat`o cu Le Mans (in afara de acele GT3 dar care nu prea mai emotioneaza pe nimeni), in F1 nici atat, raliuri nu, doar curse mono-marca. In conditiile astea, nu mi se pare ciudata o largire a orizontului. Oricum, au un trecut in raliuri, Carrera 4 exista demult, modelul 959 destinat initial grupei B a castigat Paris-Dakar, deci o apropiere de stilul 4x4 sport nu e o noutate. Ferrari in schimb a avut in ultimii ani rezultate grozave in F1, si imaginea firmei s`a consolidat in directia `supersport fara compromisuri`. De aceea Ferrari nu s`ar baga la SUV`uri.
Murarashu is offline   Reply With Quote
Old 30-09-04, 15:57   #111
VooDoo

Stock
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 5
Default

Eu as alege un Lancer Evo 8 MR sau o Impreza Wrx STi

offtopic : Am vazut zilele trecute pe la Apaca (bucuresti) o Wrx STi neagra , cu numar de Cluj (parca) ... o revendica careva ? era frumoasa
VooDoo is offline   Reply With Quote
Old 01-10-04, 20:52   #112
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

Porche Cayene Turbo fara indoiala domnilor daca il mai si modific ...
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 02-10-04, 09:54   #113
@Nos@

Stage 3
 
@Nos@'s Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 107
Default

TOYOTA SUPRA!
@Nos@ is offline   Reply With Quote
Old 02-10-04, 11:58   #114
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"@Nos@\"
TOYOTA SUPRA!
ma deci hai sa va mai spun o data ca suntetzi turci.. multzi au scris supra skyline si muscle car`uri .. deci am zis sa fie o mashina(nu 2 sau 3) noua.. din fabrica.... si in astea 100.000 sa intre si taxe si optionale tot.. cu restu de bani nu conteaza ce facetzi.. normal ca multzi o sa zica ca o tuneaza
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 22-10-04, 20:48   #115
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

saab 9-3 cabrio aero
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 27-10-04, 10:33   #116
ffocus

Stage 5
 
ffocus's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 841
Default

skyline R34 V-spec II (mai pun yo bani)
ffocus is offline   Reply With Quote
Old 27-10-04, 11:07   #117
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Pai de ce sa mai pui, ca noua era 83.000$...
  Reply With Quote
Old 27-10-04, 18:44   #118
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

eu miash lua maserati m`am plimbat azi un pic cu unu si am ramas socat
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 27-10-04, 19:07   #119
ffocus

Stage 5
 
ffocus's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 841
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Pai de ce sa mai pui, ca noua era 83.000$...
unul care mi-ar placea mie e cam 120.000
ffocus is offline   Reply With Quote
Old 02-11-04, 22:32   #120
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

Masina visurilor mele este Subaru Impreza WR1..(ATENTIE...NU WRX STI)
masina la care as adauga un interior de BRABUS sau CARLSSON...si o muzica de NAKAMICHI....iar restul de bani mi i-as pastra....sami cumpar un apartament pe care sa-l dau cu chirie sa am bani de benzina)))

sau dk nu mai se poate WR1..din cauza k este editie limitata...

aleg VOLVO s60RR..care are puterea crescuta la 505cp si garda la sol mult micsorata...iar interior si muzica...are el si pentru mine...
dar aici intervine o problema...k nu mai raman bani de benzina(sau raman pentru 5 drumuri pana la CTA...cred
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -