Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 09:06   #106
zoliart2000
AirBrusher

Stage 5
 
zoliart2000's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 306
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Recomandare

www.picturaonline.ro
zoliart2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 17:27   #107
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: spuneti-mi parerea voastra despre aceste compresoare

Quote:
Originally Posted by vitamina View Post
salut...ce compresor imi recomandati dintre acestea: http://www.hobbyx.ro/produs.despre.4008.html http://www.hobbyx.ro/produs.despre.2019.html
Sau daca imi puteti recomanda voi altele sau aveti de vanzare unele sh pt ca sunt incepator in arta aerografie si as vrea sa incerc si pt inceput nu as vrea sa dau multi bani. Astept raspunsul vostru.
oh, cmon. in primul rand compresorul trebuie sa aiba butelie, pentru ca volumul de aer suflat prin aerograf sa fie constant. daca nu are butelie, se poate intampla ca jetul de aer, si de vopsea implicit, sa fie sacadat. nu-ti doresti asa ceva, crede-ma. ia-ti un compreson mic, cu butelie. gasesti pe lipscani, la hanul cu tei. sau poti cauta pe internet, e foarte simplu sa gasesti.
in al doilea rand. mi se pare cam aiurea sa intrebi care e diferenta intre un aerograf single action si unul double action. google it. gasesti o gramada de informatii, mai ales daca vrei, intr-adevar sa folosesti aerograful. doar nu te arunci cu capul inainte. intr-un mic si foarte bun rezumat as zice. cu aerograful double action poti regla volumul de vopsea scuipata prin aerograf direct din trigger, ceea ce la aerograful single action nu se poate face. cel single action e mai potrivit pentru machete, debitul de aer fiind reglat de langa varf, manual, dupa fiecare utilizare. peste mana. niciun airbrusher cu renume nu foloseste asa ceva. am vazut la un moment dar o demonstratie, dar era ceva de genul "uite ca eu pot face ceva cu porcaria asta". sa fim seriosi. uita de single action daca vrei sa te apuci serios de aerografie. si cauta-ti un compresor cu butelie. numai bine.
__________________

..::Inferno MotorSport::..
* Heka Designs - Custom paint (airbrush) Contact la:
* email: diavol_dracu@yahoo.com;
* id. messenger: diavol_dracu - Bucuresti;
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 21:39   #108
Vopsitoru

Stage 1
 
Vopsitoru's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 10
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

da se poate vopsi si nu cum am mai vazut la alti cu un grund special se vopseste asta e tot ce te intereseaza si daca vrei si cu model adica facut ceva cu aerografu orice se vopseste daca vrei si masina tio vopsesc exact cu e nichelu sau cromu bafta
Vopsitoru is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 09:13   #109
Justine

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1
Default Re: Alegerea unui airbrush shi compresor....help :D

Quote:
Originally Posted by hot_ice View Post
asha eu neavand darul de a picta am facut rost de f f f f multe sabloane numai ca sunt in format electronic.....cine doreshte ma poate contacta shi sa-i trimit cate vrea....shi mai am nishte filmuletze cu tehnici de airbrush....la fel cine doreshte nici o pb.....

Happy airbrushing
Sunt foarte interesata de sabloane si filmulete.
Va multumesc anticipat. Le astept la adresa care v-am trimis-o pe PM.
Justine is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 13:22   #110
ScareCrow

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 58
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

salut, am facut rost de o casca si vreau sa aplic niste lucruri pe care le-am tot citit pe forum(legate de vopsit). in primul rand am dezasamblat casca si a ramas doar cochilia, care e din plastic dupa cum se pare. am matuit-o cu smirghel de 400 dar au ramas, dupa cum se va vedea si in poze, urme de la garnitura pe care calca viziera. am incercat sa dau cu un cutter dar tot a mai ramas.

ca materiale am: smirghel de 400 si 1000
spray de vopsea (negru) si un spray de lac
am mai cumparat si un primer pentru plastic( e si ala in poza).

pe casca sunt niste mici stirbituri si presupun ca ar trebui sa le astup cu niste chit, dupa care sa matuiesc, nu? intrebarea e : de care chit imi trebuie? exista special pentru plastic? sau e universal?

repet: e un exercitiu si vreau sa vad daca imi iese ceva
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7289.JPG
Views:	193
Size:	114.6 KB
ID:	836938   Click image for larger version

Name:	DSCF7296.JPG
Views:	195
Size:	116.6 KB
ID:	836939   Click image for larger version

Name:	DSCF7297.JPG
Views:	201
Size:	115.3 KB
ID:	836940  

Click image for larger version

Name:	DSCF7298.JPG
Views:	196
Size:	116.4 KB
ID:	836941   Click image for larger version

Name:	DSCF7300.JPG
Views:	197
Size:	116.6 KB
ID:	836942   Click image for larger version

Name:	DSCF7301.JPG
Views:	192
Size:	115.1 KB
ID:	836943  

Click image for larger version

Name:	DSCF7302.JPG
Views:	199
Size:	116.5 KB
ID:	836944   Click image for larger version

Name:	DSCF7303.JPG
Views:	230
Size:	117.0 KB
ID:	836945  
ScareCrow is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 13:24   #111
ScareCrow

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 58
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

uitasem: daca e sa aplic primer-ul ala il pot aplica la pensula?
anyone?

p.s am fost si am cumparat si niste chit poliesteric
e bun?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7315.JPG
Views:	198
Size:	114.2 KB
ID:	837502  

Last edited by ScareCrow; 18-03-09 at 20:13.
ScareCrow is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 13:37   #112
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

cine doreste machete de orice fel sau marime sa ma anunte.am reusit sa fac cateva dar nu am facut inca poze.
astept pm
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 21:13   #113
aurelminune

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

Va salut , stie cineva ce culoare este masina din poza ( codul culorii ) sau daca este perlata cum se obtine ? .

Multunesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bild25.jpg
Views:	217
Size:	35.1 KB
ID:	854630  
aurelminune is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 19:06   #114
Tod3rik

Stage 5
 
Tod3rik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,242
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

INTREBARE.
Am vopsit o capota cu vopsea pe baza de solvent... am aplicat numai vopseaua fara lac... am facut aerograf pe ea dar culorile din aerograf sunt pe baza de apa.... se poate lacui acum capota cu lac pe baza de solvent sau trebuie lac pe baza de apa ca altfel face reactie? astept raspuns
Tod3rik is offline   Reply With Quote
Old 05-04-09, 10:54   #115
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

care era id`ul sau numarul de telefon al tipului cu pictura online? un pm va rog, vreau sa comand ceva de la el
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 06-04-09, 12:34   #116
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

Quote:
Originally Posted by Tod3rik View Post
INTREBARE.
Am vopsit o capota cu vopsea pe baza de solvent... am aplicat numai vopseaua fara lac... am facut aerograf pe ea dar culorile din aerograf sunt pe baza de apa.... se poate lacui acum capota cu lac pe baza de solvent sau trebuie lac pe baza de apa ca altfel face reactie? astept raspuns
In principiu trebuie lacuita cu un lac din aceeasi gama din care sunt culorile. Mergi mai bine la o vopsitorie mai avansata care a trecut deja la vopsea pe baza de apa si intreaba acolo. S-ar putea sa mearga lacuita cu lac acrilic, dar nu bag mana in foc. Mult succes.
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 13:36   #117
ScareCrow

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 58
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

pentru slefuit o masina(sau matuit daca e mai potrivit termenul) as vrea sa aud niste opinii por si contra dispozitivelor pe aer sau electrice.

am descoperit un slefuitor excentric de 150 diam de la Chicago Pneumatic parca. prin comparatie cu un slefuitor electric care sunt avantajele si dezavantajele?

p.s am uitat sa mentionez ca are acelasi pret cu omologul sau (dar electric) de la Bosch
ScareCrow is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 23:39   #118
StefanVVTi

Stage 4
 
StefanVVTi's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 242
Member of:
[Toyota]
Default Re: Intrebari legate de aerograf , vopsele , sabloane.....

Unde pot gasi in Bucuresti o vopsea negru mat ( spray ), calitativa, cu care sa pot vopsi emblemele cromate?
StefanVVTi is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 02:23   #119
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Sa uscat spritkitu in pistol:-s ce ma fac nu il pot curata

Buna de ceva timp ma m apucat sa imi vopsesc si eu masina si am folosit pistolul de mai multe ori ultima oara am suflat in spritkit ... astazi knd am vrut sa l folosesc surpriza spritkitu intarit peste tot prin pistol si prin gaurelele cele mai mici... lam lasat 5 6 ore in diluant dar e si mai tare spritkitu ... oare k ce solutie sa il curat? k decanol merge ? sau cu acid de baterie mia spus cineva ,pistolul e luat de 2 3 luni si imi pare rau de el va rog un ajutor
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 21:14   #120
Tod3rik

Stage 5
 
Tod3rik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,242
Default Re: Sa uscat spritkitu in pistol:-s ce ma fac nu il pot curata

tine pisolul o ora-doua in nitro diluant si dupa suflal cu pistolul de suflat pe duza si toata mizeria o sa iasa pe unde se monteaza paharul..... bafta
Tod3rik is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -