Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-08, 22:58   #1
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Chiptuning cu Unichip pe Hyundai Santa Fe by MasterTuner

Masina are motor de 2.2 CRDI common rail si e declarata cu 150 cp. Nu are diferential central, ci un fel de "haldex" american pentru puntea spate, practic fiind fata permanent si direct cuplat si comanda electrica pentru spate gestionata de calculatorul de sasiu. I-am decuplat cardanul spate si am masurat-o cu 129 cp si 318 Nm, mai jos si pentru ca avand cutie automata se mai pierde ceva putere in plus in transmisie. Cu Unichip am reusit 100Nm in plus si 22 cp ca putere maxima, insa la 2 500 rpm, adica acolo unde masina petrece 60 % din timp, am reusit un remarcabil 100 Nm si evident 35 cp, deci 33 % mai mult ca standard. Masina nu scoate deloc fum si a devenit mult mai elastica, nefiind tocmai usoara pentru un motor de 2.2 l.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HYUNDAI SANTA FE 2.2 CRDI.jpg
Views:	260
Size:	73.8 KB
ID:	554325   Click image for larger version

Name:	DSC00636.JPG
Views:	144
Size:	62.3 KB
ID:	554326   Click image for larger version

Name:	DSC00637.JPG
Views:	213
Size:	67.9 KB
ID:	554327  

Click image for larger version

Name:	DSC00639.JPG
Views:	184
Size:	90.0 KB
ID:	554328   Click image for larger version

Name:	DSC00640.JPG
Views:	190
Size:	90.7 KB
ID:	554329  
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81

Last edited by MasterTuner; 23-04-09 at 01:25.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 09:49   #2
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Hyundai Santa Fe cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
Nu are diferential central, ci un fel de "haldex" american pentru puntea spate, practic fiind fata permanent si direct cuplat si comanda electrica pentru spate gestionata de calculatorul de sasiu.
de ce oamenii aia mici si cu ochii oblici (si nu numai)care o vand o declara 4x4 PERMANENT cu posibilitatea blocarii diferentialului central?!
in curand fac 2000 km...deci...poate ne vedem !
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 20:30   #3
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Hyundai Santa Fe cu Unichip by MasterTuner

Pai asa se face marketing. Daca ai aderenta nu cupleaza spatele, dc se invarte fata mult mai repede ca spatele incepe sa cupleze. Mai si verifica ce curba iei dupa unghiul volanului pt ca in curba evident fata se invarte mai repede (dece oare?) s.am.d. Cand apesi tu butonul ala tine spatele cuplat full asa incat sa iesi de unde oi fi ramas, fara sa mai calculeze ea si sa faca cupari usoare sa nu te hurduce. Oricum eu am ramas placut impresionat de masina ca intreg si tinand cont de pret e excelenta, eu avand un Patrol ca masina de toate ziua.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 09:14   #4
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Hyundai Santa Fe cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
Pai asa se face marketing. Daca ai aderenta nu cupleaza spatele, dc se invarte fata mult mai repede ca spatele incepe sa cupleze. Mai si verifica ce curba iei dupa unghiul volanului pt ca in curba evident fata se invarte mai repede (dece oare?) s.am.d. Cand apesi tu butonul ala tine spatele cuplat full asa incat sa iesi de unde oi fi ramas, fara sa mai calculeze ea si sa faca cupari usoare sa nu te hurduce. Oricum eu am ramas placut impresionat de masina ca intreg si tinand cont de pret e excelenta, eu avand un Patrol ca masina de toate ziua.
un patrol ?!helllooooo!!!!f tare patrolul!!!!mai ales ca am avut onoarea sa si merg cu el!
p.s.pe cand delta?
yoda is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 08:16   #5
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Chiptuning cu Unichip pe Hyundai Santa Fe by MasterTuner

Salut,

Un pret pentru operatia facuta pe Santa-fe?

Multumesc.
Santon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -