Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-09-12, 10:07   #1
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Cutie manuala , Dpf ON si si un ecu mai incapatanat ! Declarat de fabrica cu 177 e cai ! Client foarte multumit !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10092012019.jpg
Views:	306
Size:	462.7 KB
ID:	2549220   Click image for larger version

Name:	SJ02ACN-page-001.jpg
Views:	1002
Size:	224.7 KB
ID:	2549223  

Last edited by DEVIL's Style; 11-09-12 at 10:11.
DEVIL's Style is offline  
Old 11-09-12, 10:53   #2
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Frumos.. Felicitari
cristi_407 is offline  
Old 11-09-12, 20:51   #3
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

De ce la toate graficele voastre, la sfarsitul testului puterea se "ridica" putin.
In mod cert motorul nu creste acolo puterea.
Am trecut cuvantul ridica intre ghilimele pentru ca de fapt nu puterea se ridica ci graficul.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 12-09-12, 09:19   #4
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Puterea se ridica la toate graficele din urmatoarele motive:

1. Standul e cel mai prost stand dyno din tara
2. Romanul are 3 calitati: MINTE, FURA si leaga cu sarma
3. Sta RAO cu piciorul pe frana pe revenire, insa asta doar in momentele in care nu sunt eu ocupat sa fac softuri.
4. In cazul de fata nu sunt in stare sa scot 25.18CP pe cale naturala, asa ca sunt nevoit sa alterez masuratorile ca sa "dea" bine pe sticla.


PS1: Cataline, deja imi pare rau ca ai postat graficul, am vrut sa iti spun ieri sa stai cuminte dar...
PS2: Rog un moderator sa inchida sau chiar sa stearga topicul si promit solemn ca voi incerca sa ma abtin sa mai postez astfel de minciuni, cred ca ma voi abtine sa mai postez pe sectiunea dyno.
__________________
©jure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline  
Old 12-09-12, 09:32   #5
kathalin

Stage 5
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,174
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Initial si eu eram sceptic, am vazut topicul , am vazut poza masinii, am citit si am trecut mai departe.
MARE MI-A FOST SURPRIZA sa aflu ca masina este a unui cunoscut, un om serios, de cuvant.
Concluzia:Nu se preta proprietarul masinii sa urce un grafic mincinos(pe un alt forum).
kathalin is offline  
Old 12-09-12, 10:22   #6
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Dragos, stai linistit, cei ce te cunosc si nu sunt rau intentionati iti apreciaza munca, pe ceilalti ignora-i!!
bitnet is offline  
Old 12-09-12, 11:08   #7
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Dragos, ce nu te invinge te face mai puternic. Era clar ca vor aparea din nou discutii.
Sebastian daca vrei sa-ti faci reclama poti sa o faci dar pe topicul tau, nu pe topicul altora alterand calitatea discutiilor.

"Defectele mele sunt principala mea calitate.
Pesimismul meu este modul meu de a nu accepta să judec normal o anormalitate.
Omul are iluzia că vorbește cu lumea întreagă la calculator. El e de fapt singur.
Dacă nu pot să fac istoria, o îndur...
Existau anumite valori, tradiții și un anumit bun-simț al oamenilor pe care nu le-am mai regăsit în altă parte." citate de Octavian Paler,la care multi ar trebui sa reflecteze.....
Astept si de la acesti forumisti care ataca in mod gratuit o idee care sa revolutioneze tuningul, astept dar... astept degeaba.
geti is offline  
Old 12-09-12, 11:29   #8
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
De ce la toate graficele voastre, la sfarsitul testului puterea se "ridica" putin.
In mod cert motorul nu creste acolo puterea.
Am trecut cuvantul ridica intre ghilimele pentru ca de fapt nu puterea se ridica ci graficul.

De asta pe strada unele masini cu "puteri reale pe stand" sunt batute la distanta de masini urcate pe standuri "mincinoase" sebastiane !

Nu contest ca faptul ca esti foarte bun la japoneze , dar aici discutam de dieseluri europene si pe strada cam stim "cine face legea" in romania !



Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Puterea se ridica la toate graficele din urmatoarele motive:

1. Standul e cel mai prost stand dyno din tara
2. Romanul are 3 calitati: MINTE, FURA si leaga cu sarma
3. Sta RAO cu piciorul pe frana pe revenire, insa asta doar in momentele in care nu sunt eu ocupat sa fac softuri.
4. In cazul de fata nu sunt in stare sa scot 25.18CP pe cale naturala, asa ca sunt nevoit sa alterez masuratorile ca sa "dea" bine pe sticla.


PS1: Cataline, deja imi pare rau ca ai postat graficul, am vrut sa iti spun ieri sa stai cuminte dar...
PS2: Rog un moderator sa inchida sau chiar sa stearga topicul si promit solemn ca voi incerca sa ma abtin sa mai postez astfel de minciuni, cred ca ma voi abtine sa mai postez pe sectiunea dyno.
Nu Dragos , nu are de ce sa iti para rau , stiu ce am vazut cu ochii mei , stiu ce circula pe strazile noastre din moldova , stiu de ce esti in stare , si stiu ca standul ala nu minte , iar faptul ca proprietarul a ales sa traverseze juma de tara ca sa vina sa isi resofteze masina la tine , pai asta ar trebui sa dea de gandit multora ! !



Quote:
Originally Posted by kathalin View Post
Initial si eu eram sceptic, am vazut topicul , am vazut poza masinii, am citit si am trecut mai departe.
MARE MI-A FOST SURPRIZA sa aflu ca masina este a unui cunoscut, un om serios, de cuvant.
Concluzia:Nu se preta proprietarul masinii sa urce un grafic mincinos(pe un alt forum).
Da kathalin , e vorba de cosmin , a venit la Dragos la recomandarea mea si a inca 2 3 proprietari multumiti de serviciile lui Dragos si stii ca omul ala nu ar fi facut sacrificiul asta daca nu ar fi stiut in ce se baga !

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Dragos, stai linistit, cei ce te cunosc si nu sunt rau intentionati iti apreciaza munca, pe ceilalti ignora-i!!
Bine zis ginele , lasa ca o sa duc o octavia 2 la dragos sa vedem cat de mult "ne minte" cu puterea )) [ e vorba de NUT ul de vaslui 1.9 tdi care a fost la tine ]
DEVIL's Style is offline  
Old 12-09-12, 14:32   #9
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

520d E60 LCI '08 2.0d 163cp, varianta power reduction de fabrica, masurata azi stock pe acelasi dyno.

Stiu, iarasi mintim.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CT45ARN-page-001.jpg
Views:	579
Size:	188.8 KB
ID:	2550415   Click image for larger version

Name:	20120912_141911.jpg
Views:	281
Size:	2.56 MB
ID:	2550416  

Last edited by B39738; 12-09-12 at 14:35.
B39738 is offline  
Old 12-09-12, 14:37   #10
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Si alti amatori de prin Germania care folosesc acelasi stand Dynojet de 2 lei.

https://www.youtube.com/watch?v=0K0S1Gh5inM
B39738 is offline  
Old 12-09-12, 14:51   #11
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Omul sfinteste locul dar daca nivelul vostru perofesional accepta astfel de grafice...este problema voastra insa am observat si am intrebat.
Eu nu v-am acuzat de nimic dar sti cum e zicala aia care spune ca chelul isi pune mana in cap...
In concluzie care e explicatia pentru care curba de putere se ridica la fiecare grafic al vostru la final? Asta am vazut privind superficial si nu am stat sa analizez graficul ...
SEBASTIAN is offline  
Old 12-09-12, 15:12   #12
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Atat putem si noi si ne acceptam conditia mediocra. Nivelul nostru profesional este aproape nul in comparatie cu alti "mari" tuneri din tara, si acceptam si acest aspect. Tocmai de aceea am cerut sa se inchida topicul, pt ca nu inteleg ce cautam pe acest forum dedicat performantelor exacte. Concluzia pentru graficul care urca la final e ca incercam sa mintim si noi cat mai frumos ca sa luam banii de la clienti.

Si acum, ca sa fiu rau, la graficul urmator postat, acesta de 163cp, ce nu mai e bun? Cumva culoarea?

In continuare rog pe cineva sa inchida topicul, ca nu ma pot abtine sa nu dau apa la moara carcotasilor.
B39738 is offline  
Old 12-09-12, 15:29   #13
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Vad ca e mai simplu sa blamezi si sa arunci cu mizerie in cineva.
Eu am intrebat cat de politicos se poate si asteptam un raspuns civilizat nu tone de maculatura ca sa ascunzi mizeria sub pres.
Inca nu ai raspuns la intrebare.
Daca nu vrei sa raspunzi sau nu sti sa faci asta... eu nu va critic, nu comentez munca voastra, nivelul profesional. Astea se vad altfel, dar nu pot sa nu intreb cand am o nelamurire considerand ca nu sunt pe langa subiect.
SEBASTIAN is offline  
Old 12-09-12, 15:33   #14
c o s m i n

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Devil devil... a trebuit tu sa dai de lucru unora...

Imi pare rau sa citesc astfel de comentarii. Dar asta e societatea care ne reprezinta.

Asa cum bine si-a dat seama si Kathalin, masina este a mea. Habar nu aveam ca masina are stock 184CP si cuplul limitat la 350Nm (cat are motorul asta doar pe F10), dar nu am nici o indoiala asupra corectitudinii testului. De altfel se si vede cat a scos E60-ul cu power reduction.

Si da, am venit tocmai din Vest, am facut 550 de km pentru ca am vazut/auzit numai feedback-uri pozitive referitoare la munca lui Dragos. Puteam trimite ECU prin curier, dar ca un pretenios ce sunt, am dorit sa vin personal.
Nu cred ca mai are sens sa afirm un IMENS respect pentru calitatea lui de om si tuner. Nu am intalnit mai multa minutiozitate, profesionalism si seriozitate la nici un alt tuner (si am cunoscut destui).

In concluzie, il recomand pe Dragos oricui ii pasa de masina lui.
Multumesc Dragos inca o data !
c o s m i n is offline  
Old 12-09-12, 15:36   #15
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: BMW 520d e60 LCI '08 by CompleteCHIP Iasi

Topicul se poate inchide doar la cererea initiatorului.
Eu nu vad nimic in neregula cu graficele puse desi as fi fost curios sa vad cum arata pana la 5000Rpm.
Probabil Sebastian intreaba de spike-ul de la final, nodul in papura pe care l-a gasit si el rapid.
Reclama nu isi mai poate face pe aici , si-a cumparat sectiune sa nu mai fie deranjat
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -