Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-06, 23:54   #1
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Golful meu pe Dyno

sunt prea obosit sa scriu cateva lucruri acum asa ca voi posta maine probabil...

aveti atasate graficele...enjoy!

ps : singura chestie care o zic acum este ca ii multumesc frumos lui Florin pt amabilitatea lui!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	GOLF4_zGb.jpg
Views:	754
Size:	129.0 KB
ID:	160355   Click image for larger version

Name:	GOLF4_zGb2.jpg
Views:	566
Size:	100.6 KB
ID:	160356  
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 23:58   #2
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Golful meu pe Dyno

cred ca ai geometria gripata!! intra tarziu turbina...
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 10-10-06, 00:29   #3
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Golful meu pe Dyno

lol....o sa postez maine de ce ma amuz atat de tare ca sunt prea obosit...pot sa-ti zic doar ca esti foarte departe de adevar si ca masina + turbina merge perfect...singurele dezavantaje ale masinii ar fii ca scoate fum si ca, consuma prea putin pt cum alearga

LE : ca sa nu mai existe discutii d-astea...testul s-a facut de la 2000-2200rpm (la 2200rpm turbina ar face full boost) si intra tarziu pt ca in a 6-a e nevoie de ceva timp ca gazele sa antreneze turbina la turatie mica
zGb is offline   Reply With Quote
Old 10-10-06, 01:56   #4
WPP

Stage 5
 
WPP's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Golful meu pe Dyno

Ce greutate are masina ta???
WPP is offline   Reply With Quote
Old 10-10-06, 03:05   #5
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Golful meu pe Dyno

Quote:
Originally Posted by Swat-Cat View Post
cred ca ai geometria gripata!! intra tarziu turbina...
turbina nu mai e de ceva vreme cea originala
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 10-10-06, 10:18   #6
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Golful meu pe Dyno

ahhh ce imi place graficu asta
foarte tare ZGB la 3000rpm sa ai aproape 200cp si sa ii tii pana la 4500rpm...altele la 4500 raman fara gaz )
e grav

ps: asta e softu de zi cu zi sau e "race" ?
pps: cata baga turbina?
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 10-10-06, 13:08   #7
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Golful meu pe Dyno

Felicitari! Un rezultat foarte bun!!! Dar oricum masina trage foarte tare!
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 19:22   #8
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Golful meu pe Dyno

La cum trage credeam ca e mai puternica.Bravo,o masina atat puternica cat si f frumoasa.
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 19:55   #9
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Golful meu pe Dyno

iar ai pus benzina in rezervor ???
beck is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 22:39   #10
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Golful meu pe Dyno

asa deci sa incep...tin sa mentionez faptul ca singurele mele dubii sunt legate de cuplu pt ca ambreiajul fizic nu poate sa reziste la asemenea cuplu mai ales ca are 85.555km facuti in oras si nu mersi tocmai intr-un stil prea ortodox + pe de alta parte am limitare de cuplu din soft la 400 sau 410 parca...in fine...pe langa toate astea nu aveam revizia facuta (sincer am auzit ca doar filtrul de motorina ar afecta cel de aer nu afecteaza, florin zice ca nici cel de motorina nu afecteaza dar oricum) ... acum 2 saptamani am vazut ca masina nu trage prea bine si am pus-o pe tester unde aveam la 1 injector valori ceva cam nasoale (era murdar dar cred ca intre timp si-a revenit)

@swat-cat : turbina merge super ok...eu am inceput sa-i dau cam de la 2200rpm (mai jos nu ma intereseaza) si pana a facut full boost a mai stat putin...

@wpp : 1226kg pe talon ; turbina mai mare intercooler etc...hai maxim 1250

@basu : asta e softu si de zi cu zi si cel cu care ma dau...am vazut si un soft race dar nu puteam sa-l folosesc ca se incingea uleiul prea tare si nu am oil cooler...turbina baga in jur de 1.7-1.8bar constant si overboost peste 2

@zetemte : thx man...trebuie sa ne dam sa vedem si noi dar numai dupa ce-mi vine suspensia

@alfa_band : da stiu si sunt convins ca sunt multi care credeau acelasi lucru ca si tine ... eu eram convins ca am MAXIM 210cai ... e vorba ca puterea medie e destul de mare si cuplu e vreo 400-420 iar masina e usoara...si multumesc pt aprecieri

pun un filmulet ca sa se vada de unde am inceput testul ca sa nu mai existe speculatii...e format si 3gp si mp4 (stergeti extensia .rar) (recomand 3gp + nokia multimedia player ca e filmat invers dar se poate da rotate)

ps : respect VAG pentru ambreiajele care le au sa-mi dea si mie un aplaudaci ford sau opel sau renault un exemplu similar cu un ambreiaj de 85 de mii de kilometrii mers destul de rau la modul tare (+ sute de plecari) pe langa asta si ridicat cu 75 de cai si 100nm fata de fabrica (160nm conform graficului) care sa nu fii mirosit niciodata d-apoi sa patineze
Attached Files
File Type: 3gp test1.3gp (851.9 KB, 301 views)
File Type: rar test2.mp4.rar (851.9 KB, 140 views)
zGb is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 22:54   #11
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Golful meu pe Dyno

bec i-am pus si kerosen ma
zGb is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 23:58   #12
dr_v

Stage 3
 
dr_v's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 130
Member of:
[Moderators]
Default Re: Golful meu pe Dyno

exceptional rezultat, graficele arat perfect ... inpresionant, de la 2500 pana la 4700 masina e criminala, perfect

Felicitari!

Cine e facut toata treaba, spune-ne si noua, ce turbina, soft sau cip, da-ne detalii. dyno e doar dovada muncii curate, dar cum s-a ajuns aici? explica-ne...
__________________
www.rally.ro
.
dr_v is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 10:41   #13
biv100

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 192
Default Re: Golful meu pe Dyno

felicitari FMM-ule.imi pare rau ca nu am putut sa vb aseara.poate ne vedem zilele astea prin oras.
biv100 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 17:39   #14
voinea

Stage 3
 
voinea's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 132
Member of:
[Insomnia]
Default Re: Golful meu pe Dyno

Quote:
Originally Posted by dr_v View Post
exceptional rezultat, graficele arat perfect ... inpresionant, de la 2500 pana la 4700 masina e criminala, perfect

Felicitari!

Cine e facut toata treaba, spune-ne si noua, ce turbina, soft sau cip, da-ne detalii. dyno e doar dovada muncii curate, dar cum s-a ajuns aici? explica-ne...
in poza de mai jos se poate vedea limita in Nm pusa din soft la zgb (sus este rpm )
Masina are limitatorul ridicat fata de fabrica la 473Nm@2500->2750 ... si pe dyno a scos 470@2777



Vazand acum dyno-ul ma gandesc ca putem face si mai bine din masina..

M-am uita in softul de editat harti la "proiectul" ZGB si sunt 17 fisiere acolo .. toate au fost stadii ale masini de la tuningul normal cu care a inceput in ianuarie 2005 , la unul mai agresiv , apoi cateva versiuni race si pe urma s-a facut bum-ul cu noua turbina si deja modificarile sunt multe (aveam probleme cu tinutul constant al presiunii in sarcina).

Cristi a investit mult si in imaginea masinii anul acesta devenind unul dintre putinele "project car" de pe la noi (care arata dar si fuge).
__________________
VW Golf VI GTI :: Rover Mini Cooper
voinea is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 09:49   #15
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golful meu pe Dyno

bine ... dar parca fuge mai rau decat te astepti pt un dizel... )
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -