Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-10, 22:35   #61
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Oricum un dyno nu poate decat sa aproximeze caii la motor cei adevarati sunt caii la roata.
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 22:41   #62
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by BYG'u View Post
Oricum un dyno nu poate decat sa aproximeze caii la motor cei adevarati sunt caii la roata.
Graficul prezentat -probabil facut la Exelixis - reprezinta teoretic puterea reala a masini la motor putand din soft sa raporteze instant si puterea la roata.
Exista in Bucuresti si dynamometre care masoara doar puterea la roata cea la motor fiind estimata.

Deci ce model de K04 este prezent pe masina si ce flow chart are ?
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I

Last edited by gollum_; 12-04-10 at 22:45.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 22:43   #63
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Din cate stiu eu un dyno doar estimeaza puterea la motor.La fel face si cel de la exelixis.
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 23:12   #64
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

De ce nu va puneti toti de acord si mergeti la un dyno in care toata lumea are incredere? Sau nu este asa ceva? eu ma voi duce la Budapesta, imi e cel mai convenabil pentru distante.. Au dyno DynoDinamics 4x4, pt detalii Pm me.

Last edited by NEo007; 12-04-10 at 23:22.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 23:26   #65
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Gollum a pus foarte bine problema... probabil si din cauza ca e cam singurul care se si pricepe la mecanica - daca mai sunt ii pot raspune la intrebare.
daca voi ati reusit sa depasiti limita mecanica si de randament a acestei turbine meritati toate felicitarile.
__________________
Opel Astra GTC OPC
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 08:05   #66
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Graficul prezentat -probabil facut la Exelixis - reprezinta teoretic puterea reala a masini la motor putand din soft sa raporteze instant si puterea la roata.
Exista in Bucuresti si dynamometre care masoara doar puterea la roata cea la motor fiind estimata.

Deci ce model de K04 este prezent pe masina si ce flow chart are ?
George, cred ca o data cu intrebarea ta se poate inchide topicul. Nu iti va raspunde nimeni.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 08:09   #67
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Nu cunosc acest aspect legat de dyno.
Daca exista o alta harta a unui alt model KO4 prezent pe masina acestui topic va rog sa atasati o harta de flow ! Putere max pe care o poate face aceea turbina poate fii dedusa.

Sa depasim momentele de gen REVO este miezul din gogoasa plina cu presiunea de ciocolata secreta.

Oricat ai insista sa gadili avansul si raportul de compresie a motorului sau cat vei supratura turbina (in detrimentul temperaturi aerului/fiabilitati/eficintei) tot nu vei scoate 100 hp peste max.
e un k04 special facut de NASA in colaborare cu FDA, CIA, FBI, NSA si o taraba de pe aleea Castanilor de vinde softuri si carcase de telefoane prin satelitul din gradina de vara a teatrului de comedie!
George, nu ai cu cine!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 08:11   #68
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by RoSonic View Post
Pai tinand cont ca la puterea maxima acea Cupra este posibil sa aiba pierderi undeva la 70-80 de cai (plus ca mai conteaza si 'forma' curbei de putere si a celei de cuplu) - nu ar fi nimic absurd sa fi stat in fata cu 313 cp masurati la roata, zic eu.
daca el are 70/80 pierderi la roata...eu cu 4x4 cat am ?!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 08:56   #69
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Yoda, nu stiu cat ai tu pierderi, valoarea care am zis-o eu o vazusem intr-un grafic (nu mai stiu unde) la o Cupra si cam asta era diferenta intre puterea la roata si cea estimata la motor.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 09:20   #70
Raul_WST

Stage 3
 
Raul_WST's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 84
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Deci ce model de K04 este prezent pe masina si ce flow chart are ?
SAH MAT !!!

Ia uitati cum se leaga toate acum: renumitul seat a lui kiki cu K04 pe masina scoate maxim undeva la 260+cp, un alt proiect cu o skoda octavia 1 RS prezentat pe aici pe forum, unde omul ia pus K04 + injectoare de S3 + alte rahaturi de S3 a scos 270+ cp maxim, plus multe alte masini care tot pe acolo sunt ca putere. Se pare ca voi mergeti pe premiza "toti e prosti noi e destepti". De cand s-au inchis magazinele de vise se pare ca REVO a ramas singurul distribuitor de asa ceva.. wake up people !!!

@ vladpvs: domnul meu drag, daca acel Golf 5 GTI cu DSG care a scos 12.7 pe 400 m este BYG-ul atunci inseamna ca chiar ne luati de prosti. Tot poporul stie ca BYG-ul nu mai are K04.
__________________
orange S3 powerd by Motoren Technik Mayer Berlin
www.mtm-berlin.com
Raul_WST is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 09:27   #71
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Acesta este codul VAG pentru turbina k04, 06F 145 702 C. Este disponibila la orice reprezentanta Vw/Audi.
Cine este atat de curios, sa incerce un upgrade

Sa revenim la Octavia RS. Masina a fost masurata cu softul MTM, rezultand o putere de 327 cp. Pana acum nimeni nu are nimic de obiectat.

S-a scris softul Revo, si s-a masurat din nou. Pe acelasi stand, in aceeasi zi, masina fiind in aceeasi configuratie. Si cu o presiune de 0,1 bar mai mare, a rezultat o putere de 371 cp.

Sunt FAPTE, nu vorbe!

@ raul_wst: domnul meu drag, acel golf GTI care a scos 12.4 sec este tot k04, urmeaza pe viitor un turbo upgrade.
Si cred ca Byg ar fi de acord sa ii faceti o verificare a turbinei
Ai putea sa faci si tu un dyno, si pe urma sa incerci din curiozitate si cu Revo, sa vezi diferenta si nu doar pe dyno ci si pe strada
PS: Un s3 ca si al tau, tot cu k04 a scos 12.2 pe 400m...dar cu REVO
__________________
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp



Last edited by vladpvs; 13-04-10 at 09:32.
vladpvs is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 09:39   #72
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by Raul_WST View Post
daca acel Golf 5 GTI cu DSG care a scos 12.7 pe 400 m este BYG-ul atunci inseamna ca chiar ne luati de prosti. Tot poporul stie ca BYG-ul nu mai are K04.
Nu este vorba de masina lui BYG, dar asta nu inseamna ca nu ai avea dreptate cand spui ca ne iau de prosti...
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 09:40   #73
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Pun si eu o intrebare... Nu ma pricep la mecanica dar din ce am citit ca a postat Gollum zice ca K04 face maxim 260 cai ? Eu nu cred ca un producator ca Audi, foloseste turbina la capacitatea ei maxima maxima sa scoate 265 cai pe S3. Tot timpul producatorii auto nu scot maximul fizic ce se poate din motoare... sau?
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 09:41   #74
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by Raul_WST View Post
SAH MAT !!!

Ia uitati cum se leaga toate acum: renumitul seat a lui kiki cu K04 pe masina scoate maxim undeva la 260+cp, un alt proiect cu o skoda octavia 1 RS prezentat pe aici pe forum, unde omul ia pus K04 + injectoare de S3 + alte rahaturi de S3 a scos 270+ cp maxim, plus multe alte masini care tot pe acolo sunt ca putere. Se pare ca voi mergeti pe premiza "toti e prosti noi e destepti". De cand s-au inchis magazinele de vise se pare ca REVO a ramas singurul distribuitor de asa ceva.. wake up people !!!


@ vladpvs: domnul meu drag, daca acel Golf 5 GTI cu DSG care a scos 12.7 pe 400 m este BYG-ul atunci inseamna ca chiar ne luati de prosti. Tot poporul stie ca BYG-ul nu mai are K04.
Wake up e valabil la tine Tu ai vazut ce ai scris?
1 la mana - ai comparat 2 masini 1.8T cu 2.0T
2 la mana - vrei sa spui ca 2 masini cu k04 au scos maxim cat are de fabrica un S3 cu k04?????? Stai putin ca nu inteleg. Fa-ma te rog sa inteleg. Din fabrica S3ul vine cu puterea maxima care o suporta turbina?

Eu am o turbina k04 cum nici NASA nu a vazut ,defapt nici Yoda si nici Gollum nu au vazut . E o turbina k04 3071 edition ))))
__________________

389 hp GTI

Last edited by BYG'u; 13-04-10 at 09:49.
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 09:43   #75
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
De ce nu va puneti toti de acord si mergeti la un dyno in care toata lumea are incredere? Sau nu este asa ceva? eu ma voi duce la Budapesta, imi e cel mai convenabil pentru distante.. Au dyno DynoDinamics 4x4, pt detalii Pm me.
Exact bebe, cand valorile sunt prea bune acel dyno nu mai este bun sau cu siguranta a fost masluit, chiar daca vorbim de un dyno independent. Cel putin asta este mentalitatea unora de pe acest forum.

Cand sunt aduse alte exemple CONCRETE de pe alte dyno-uri din lume unde Revo a inregistrat puteri similare cu K04 stock, atunci se va spune ca turbina nu este originala ... cea ce este ridicol dar si magulitor deoarece Revo poate sa scoata puteri din K04 pe care altii nu le pot realiza nici cu turbine mai mari.

Cine nu crede, poate sa-si duca TFSI-ul la Revo cu turbina orginala K04 si sa incerce softul lor, rezultatele vor fi aceleasi, nu e nimic secret sau S.F.
vladpvs is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -