Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-10, 15:13   #1
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Skoda Octavia RS REVO stage 3

Masina are urmatoarele modificari:
- Turbina k04 + injectoare
- Evacuare turbo-back MTM
- Admisie EvoMS
- Pompa benzina inalta presiune Autotech
- Intercooler S3

Cu albastru este graficul cu software MTM: 327 Bhp si 431 Nm
Cu roz este graficul cu Revo Stage 3 (959 settings): 361 Bhp si 456 Nm
Cu rosu este graficul cu Revo Stage 3 (969 settings): 369 Bhp si 470 Nm
Cu verde este graficul cu Revo Stage 3 (979 settings): 371 Bhp si 478 Nm
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	revo_vs_mtm_.jpg
Views:	468
Size:	216.1 KB
ID:	1408979  
__________________
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp


vladpvs is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 17:14   #2
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Cu ce presiune mergea cu softul MTM? Pe aceeasi scala, normal.. (de la 0 la 9)
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 17:48   #3
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Imi pare rau, presiunile sunt confidentiale, pot doar sa-ti spun ca presiunea cu software-ul Revo este in medie cu 0.1 bar mai mare decat cu software-ul MTM.
Cele 3 run-uri cu software-ul Revo sunt facute cu aceeasi presiune (9) diferentele dintre ele fiind facute de "alte chestii nesemnificative", chestii care sunt posibile doar cu software-ul Revo.

As prefera sa lasam ironiile la o parte, si sa nu transformam si acest topic intr-un balci. La o asemenea atitudine raspunsurile vor fi intotdeauna pe masura.
vladpvs is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 17:57   #4
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Dar nu este chiar nici macar o urma de ironie in intrebarea mea, eram doar curios care era diferenta de presiune intre cele doua softuri. Atat. Intre cele 3 run-uri diferentele sunt date de timing.
__________________
www.powertechperformance.ro
CHIPTUNING, ANULARE DPF TEL: 0722 340 445
0766 658 781

Last edited by bitnet; 08-04-10 at 18:25.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 19:01   #5
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
inca o bomba pe roti de la Revo! Felicitari! cred ca mor de invidie aia de la MTM sa sunt asa de slabi la resoftari.
tare sper sa ma dau si eu cu asa o racheta la legale sa vad cat e de tare.
Imi pare rau pentru tine ca ai inteles doar atat. Topicul se numeste dyno tuning, am prezentat niste grafice dyno, facute in aceeasi zi (in interval de cateva ore) pe acelasi stand dyno cu masina in configuratie identica.

Din pacate proprietarul acestei masini nu este pasionat de liniute, dar daca esti curios poti "sa te dai" cu el cateva ture pe Nurburgring, daca esti atat de interesat de performantele masinii.
Si iti poti indeplini sperantele la legale in compania altor masini similare facute de Revo.
vladpvs is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 19:32   #6
costash

Stage 3
 
costash's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 159
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

O intrebare in legatura cu turba k 04: ce dimensiuni ai la inducer si exducer si la cati bari ai avut 370 de cp?Din cate stiam eu cu k 04 nu ajungi la valorile astea.MS!
__________________
UrS4 Revo SmS ....PS! Sold
(Check my photo album )
S2 coupe
(entry level 300+)
costash is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 19:36   #7
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by costash View Post
O intrebare in legatura cu turba k 04: ce dimensiuni ai la inducer si exducer si la cati bari ai avut 370 de cp?Din cate stiam eu cu k 04 nu ajungi la valorile astea.MS!
De unde ai auzit ca un k04 nu ajunge la valorile astea? Intreb de curiozitate :P

In prezent sunt f multe masini care au peste 350cp cu k04. Masinile sunt masurate pe dyno'uri diferite si CULMEA au dat la fel.
__________________

389 hp GTI
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 20:18   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

pot sa intreb si eu de ce pe bank2 apar fluctuatiile alea la turatie mica?sunt "spritzuri" ?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 11:03   #9
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
MadCow o sa vin eu la Iasi curand sa va linistesc celalat 2.0 TFSI ..am auzit ca a papat bataita de la o driftureasa )..rusiniicaa ).... Foarte tare graficul..Bravo..
skoda lui radu (aia break care nu poate pleca de pe loc) a batut de pe loc GTI-ul lui Iohan. daca mai ai aceeasi configuratie ca a lui (adica k03) te astept ca sa te linisteasca si pe tine.
masina are tuning de ~ 1000 E (250 soft, 350 intercooler, 350 interne de pompa) nu ca altele care au dat 3000 pe aceleasi modificari.
in legatura cu masina lui Dragos, probabil ca nu stii cum merge masina si crezi ca daca e veche e si puturoasa. poate te alergi si cu el ca sa intelegi.
__________________
Opel Astra GTC OPC
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 12:40   #10
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

) eu stiu cum merge masina lui Dragos..Poate nu sti tu cum mai merge masina mea..Si de ce esti asa dur??Eu glumesc, nu o lua asa personal amice..SI in legatura cu ce ai zis tu cu tuning de 3000 care ma face sa ma simt, eu poate am ales o varianta mai Safe care imi acorda o anumita siguranta in timp..Asa toti aveam papuci dar mai conteaza si cat tin si aici depinde de firma..mai mult nu zic ca vad ca incepi sa o iei prea personal si nu vad motivul pt care te aprinzi asa..Sau te crezi intr-o competite?in fine..El si-a schimbat internele, eu mi-am pus APr-ul ca asa am considerat eu, el si-a pus NoName IC eu mi-am pus Fogre..na..e alegerea mea..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6

Last edited by cristi_407; 09-04-10 at 12:48.
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 14:16   #11
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

eu nu am facut referire la masina ta, ca nu stiu ce ai pe ea, ci de alta pe care stiu ca sunt puse piesele astea. oricum, ce spui tu ca e mai "safe" din cauza ca produsele au fost mai scumpe nu prea are acoperire. si pe internele de pompa si pe pompa completa scrie acelasi lucru - ca producatorul nu isi asuma vreo responsabilitate daca crapa motorul, iar intercoolerul de la forge comparat cu unul no name raceste aerul cu 1-2 grade mai tare (testat cu senzor de temp) deci nu vad rostul pretului de 3 ori mai mare. nu sunt in nici o competitie cu tine, mai ales ca avem masini diferite, iar cand ne-am alergat nu cred ca am vorbit aiurea dupa, eu doar nu cred ca tot ce zboara se mananca. daca se va dovedi contrariul cand iti va fi gata masina (a ta sau a lui Iohan) poate o sa-mi schimb parerea.
numai bine!
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 17:40   #12
golf4tunat

Stage 3
 
golf4tunat's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 145
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
skoda lui radu (aia break care nu poate pleca de pe loc) a batut de pe loc GTI-ul lui Iohan. daca mai ai aceeasi configuratie ca a lui (adica k03) te astept ca sa te linisteasca si pe tine.
masina are tuning de ~ 1000 E (250 soft, 350 intercooler, 350 interne de pompa) nu ca altele care au dat 3000 pe aceleasi modificari.
in legatura cu masina lui Dragos, probabil ca nu stii cum merge masina si crezi ca daca e veche e si puturoasa. poate te alergi si cu el ca sa intelegi.
ai mai uitat evacuarea noname miltek si admisia dblias ... totul a fost 1000 euro ... vreau si eu
golf4tunat is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 18:05   #13
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
skoda lui radu (aia break care nu poate pleca de pe loc) a batut de pe loc GTI-ul lui Iohan. daca mai ai aceeasi configuratie ca a lui (adica k03) te astept ca sa te linisteasca si pe tine.
masina are tuning de ~ 1000 E (250 soft, 350 intercooler, 350 interne de pompa) nu ca altele care au dat 3000 pe aceleasi modificari.
in legatura cu masina lui Dragos, probabil ca nu stii cum merge masina si crezi ca daca e veche e si puturoasa. poate te alergi si cu el ca sa intelegi.
salutare.stiu si eu skoda lui radu si nu are doar soft intercooler si interne.in fine.nu e pacat sa stricam topicul omului?el a prezentat un grafic si sa ajuns la altceva?este de vina el oare ca a scos atat)))
__________________
REVO ST3,APR RSC exhaust,ITG intake,Sachs Perfomance Clutch with SMF,QUAIFFE lsd,update breather kit,FORGE dv&bov,NEUSPEED dog bone,NEUSPEED rear sway bar link,H&R sway bars,EIBACH pro kit springs,BILSTEIN B8 shock absorber,VDO TURBO boost gauge,OZ ULTRALLEGERA 18"rims with MICHELIN PS2,AUTOTECH HPFP,S3 brakes pads DS2500,S3 intercooler,FORGE twincooler,IE rods,KO4 turbo,S3 injectors,S3 camshafts,RS4 FPR VALVE,Wot box,Boost controler,MOTUL fluids,CARBON LOOK.etc
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 18:13   #14
golf4tunat

Stage 3
 
golf4tunat's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 145
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Eu sunt in curs de montare a unui kit asemanator cu cel al lui BYG si madcow e sceptic ca se pot obtine astfel de puteri din tfsi cu piese de pe s3 sau ed30 . Acuma daca reusesc sa obtin puteri asemanatoare ii inchid gura , daca nu avem ce sa obosim de posturile lui
__________________
Golf 5 2.0 TFSI Candy White 200hp+
Golf 4 1.9TDi Cameleon Edition 90hp+
golf4tunat is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 18:23   #15
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Totusi nu sunt destule masini TFSI k04 Revo cu puteri de peste 360 cp?
Cred ca putem face o lista destul de lunga
vladpvs is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -