Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-06, 22:42   #46
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Honda Civic Type R

Quote:
Originally Posted by Rabanne
Eu zic ca este destul de tare pentru o masina 4x4 veche de 20 de ani si cu 170 de cai stock. Type-r-ul trebuia sa-l faca fara probleme chiar si fara modificari. Totusi sa apelezi la NOS cand ai o mica racheta ca sa faci un urs 325....)) Iar de type-r-ul negru...inca mai lucram la masina, te asteptam pentru un rematch pe 400 de m, distanta pe care oricum s-ar parea ca-ti sta in fatza
Oricine cunoaste avantajul unui 4x4 pe 400m, iar un BMW chiar daca e vechi atat timp cat mai e in mintile lui mai are de spus ceva.
Emil a avut meritul de a aduce mereu BMW-uri E30 in atentie si al promova in linia intai asa cum face si acum.
Nu stiu care ar fi fost rezultatul unei curse reale pe 400m fara nos cu honda ctr insa si asta e o masina f competitiva.
Azi cu nos a facut furori din mers reusind sa invinga un BMW M3 e46 cu tobe Supersprint.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-03-06, 23:24   #47
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Wink Re: Honda Civic Type R

Quote:
Originally Posted by Rabanne
Eu zic ca este destul de tare pentru o masina 4x4 veche de 20 de ani si cu 170 de cai stock. Type-r-ul trebuia sa-l faca fara probleme chiar si fara modificari. Totusi sa apelezi la NOS cand ai o mica racheta ca sa faci un urs 325....)) Iar de type-r-ul negru...inca mai lucram la masina, te asteptam pentru un rematch pe 400 de m, distanta pe care oricum s-ar parea ca-ti sta in fatza
parerea mea si nu numai este ca nu e asa... la 7.500 de ture in viteza a treia incepeam sa trec de el... eu nu cred ca pe 400 de m apuc doar sa dau a 4a, avand in vedere ca am treptele foarte foarte scurte...

oricum, cu mare placere... sper sa nu stau nici eu degeaba pana atunci!
Achim is offline   Reply With Quote
Old 20-03-06, 23:25   #48
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Talking Re: Honda Civic Type R

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN
Oricine cunoaste avantajul unui 4x4 pe 400m, iar un BMW chiar daca e vechi atat timp cat mai e in mintile lui mai are de spus ceva.
Emil a avut meritul de a aduce mereu BMW-uri E30 in atentie si al promova in linia intai asa cum face si acum.
Nu stiu care ar fi fost rezultatul unei curse reale pe 400m fara nos cu honda ctr insa si asta e o masina f competitiva.
Azi cu nos a facut furori din mers reusind sa invinga un BMW M3 e46 cu tobe Supersprint.
am fost acolo si am vazut!
Achim is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 10:39   #49
Rabanne

Stage 5
 
Rabanne's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 617
Default Re: Honda Civic Type R

[QUOTE=SEBASTIAN]Oricine cunoaste avantajul unui 4x4 pe 400m, iar un BMW chiar daca e vechi atat timp cat mai e in mintile lui mai are de spus ceva.
Emil a avut meritul de a aduce mereu BMW-uri E30 in atentie si al promova in linia intai asa cum face si acum.
Nu stiu care ar fi fost rezultatul unei curse reale pe 400m fara nos cu honda ctr insa si asta e o masina f competitiva.

Un BMW E30 cu motor 2.5 12 valve care sa fie batut doar de masini care sar usor de 200 de cai si care are doar o evacuare sport si un chiptuning bun este ceva deosebit dupa parerea mea si la ora actuala cred ca este cel mai bun urs de acest fel. Cum si tu erai foarte mandru de Cielo care batea masini f periculoase la fel si noi suntem mandri ca o masina de 3000 de euro isi masoara cu succes fortele impotriva unor masini noi , mult mai scumpe si cu mult mai multi cai veniti din fabrica
Rabanne is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 13:00   #50
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Wink Re: Honda Civic Type R

pana la urma a mea nu are nimic in plus fatsa d fabrica, si in afara de start care totusi se datoreaza tractiunii integrale, ursul din mers pierde ca o masina de 170 de cp cu chip...

oricum, revin si spun ca intr-adevar, aveti cu ce sa va mandriti fiindk ursul ala kiar trage, da' trebuie sa luati in calcul ca pe orice suprafata la 4x4 e greu sa gresesti plecarea, mai ales daca stii totusi sa conduci cat de cat, pe cand competitorii vostrii (si nu fac aluzie la CTR aici) trebuie sa faca o plecare perfecta pentru a castiga...

astept cu mult interes un rematch
Achim is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 15:37   #51
Rabanne

Stage 5
 
Rabanne's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 617
Default Re: Honda Civic Type R

Quote:
Originally Posted by Achim
pana la urma a mea nu are nimic in plus fatsa d fabrica, si in afara de start care totusi se datoreaza tractiunii integrale, ursul din mers pierde ca o masina de 170 de cp cu chip...

oricum, revin si spun ca intr-adevar, aveti cu ce sa va mandriti fiindk ursul ala kiar trage, da' trebuie sa luati in calcul ca pe orice suprafata la 4x4 e greu sa gresesti plecarea, mai ales daca stii totusi sa conduci cat de cat, pe cand competitorii vostrii (si nu fac aluzie la CTR aici) trebuie sa faca o plecare perfecta pentru a castiga...

astept cu mult interes un rematch
Asta cu masina ta e stock e mai greu de crezut, prieteni de-ai tai te-au tradat, dar nu mai conteaza. Ne auzim, multa bafta!
Rabanne is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 16:22   #52
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Talking Re: Honda Civic Type R

Quote:
Originally Posted by Rabanne
Asta cu masina ta e stock e mai greu de crezut, prieteni de-ai tai te-au tradat, dar nu mai conteaza. Ne auzim, multa bafta!
da... ai dreptate... nu mai e stock, are un filtru de aer si o toba finala Simoni Racing... in rest, kiar sunt curios sa stau la un suc sa vad ce crede lumea ca are masina mea. In continuare afirm sus si tare faptul ca nu am inca incredere in tunerii din romania, care cel putin la japoneze nu prea au ce sa le faca, si mai astept pana la vara cand o sa ii pun chip Hondata... atunci oare ce o sa mai creada lumea ca are masina

kiar penala faza
Achim is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 16:56   #53
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Talking Re: Honda Civic Type R

uite fisa de dyno facuta ieri la MasterTuner, la initiativa lui Andrei Tentean, care intr-adevar are catback Supersprint pe masina si Unichip, si a vrut sa vada o diferentsa! macar eu vin si cu argumente, nu doar cu "gura lumii". Si imi pare rau ca arata in halul asta, da' e facuta cu telefonul fiindk m-a tradat pana si scanneru

cat despre urs, dupa un chip asa agresiv, ar trebui sa scoata si el macar cat scoate douamii-ul meu care totusi are cam juma' de litru in minus si vreo 2 pistoane in minus
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fisa dyno.jpg
Views:	225
Size:	520.5 KB
ID:	78288  
Achim is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 17:16   #54
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Honda Civic Type R

Quote:
Originally Posted by shadowro
ce crizat esti coae calmeaza-te ca faci riduri lasa ca scap eu de roaba mea si te laerg cu viitoarea roaba (sper)
era un fel de gen caterinca dar esti cam rupt
apropo...si cand te-ai trezit era dimineata nu? sau aveai un cucui in cap?
zGb is offline   Reply With Quote
Old 22-03-06, 00:35   #55
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Honda Civic Type R

ia hai gata.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 22-03-06, 02:55   #56
Rabanne

Stage 5
 
Rabanne's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 617
Default Re: Honda Civic Type R

[QUOTE=Achim]uite fisa de dyno facuta ieri la MasterTuner, la initiativa lui Andrei Tentean, care intr-adevar are catback Supersprint pe masina si Unichip, si a vrut sa vada o diferentsa! macar eu vin si cu argumente, nu doar cu "gura lumii". Si imi pare rau ca arata in halul asta, da' e facuta cu telefonul fiindk m-a tradat pana si scanneru

cat despre urs, dupa un chip asa agresiv, ar trebui sa scoata si el macar cat scoate douamii-ul meu care totusi are cam juma' de litru in minus si vreo 2 pistoane in minus

Pentru o masina care are 1400 kg chiar este senzatie iar softul este o reusita reala, cu mult peste ceea ce i-au pus unii si altii care vorbesc ca tine Acum ca este greu de suportat ideea sa vezi din spate o masina cu mult mai ieftina este alta problema Acum , ca stam si ne gandim, masina aia sta in fatza ta pana pe capat de a3-a si masina ta cica ar prinde suta in 6.6 secunde, 325ix este declarat ca o prinde in 9.2 secunde, i-a mai fa tu niste calcule si vezi, e destul de agresiv chipul?))
Rabanne is offline   Reply With Quote
Old 22-03-06, 07:48   #57
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Wink Re: Honda Civic Type R

[QUOTE=Rabanne]
Quote:
Originally Posted by Achim
uite fisa de dyno facuta ieri la MasterTuner, la initiativa lui Andrei Tentean, care intr-adevar are catback Supersprint pe masina si Unichip, si a vrut sa vada o diferentsa! macar eu vin si cu argumente, nu doar cu "gura lumii". Si imi pare rau ca arata in halul asta, da' e facuta cu telefonul fiindk m-a tradat pana si scanneru

cat despre urs, dupa un chip asa agresiv, ar trebui sa scoata si el macar cat scoate douamii-ul meu care totusi are cam juma' de litru in minus si vreo 2 pistoane in minus

Pentru o masina care are 1400 kg chiar este senzatie iar softul este o reusita reala, cu mult peste ceea ce i-au pus unii si altii care vorbesc ca tine Acum ca este greu de suportat ideea sa vezi din spate o masina cu mult mai ieftina este alta problema Acum , ca stam si ne gandim, masina aia sta in fatza ta pana pe capat de a3-a si masina ta cica ar prinde suta in 6.6 secunde, 325ix este declarat ca o prinde in 9.2 secunde, i-a mai fa tu niste calcule si vezi, e destul de agresiv chipul?))
am mai avut discutia asta si cu altii si pana la urma mi-au dat dreptate: o masina 4x4 face 0-100 pe o distanta mult mai mare dekt o masina cu tractiune fata. Daca pui un G-Tech in fiecare masina o sa observi ca 0-100 nu e nici macar sub 7 da' din cauza ca nu patineaza deloc o sa profite de fiecare cm din "pista". Am mai spus o data, "felicitari!", si nu ma streseaza ideea ca vad din spate o masina mai ieftina. Dupa cum am spus si sustin, masina mea deocamdata arata ceea ce au facut-o japonezii sa arate, si consider ca sunt de abia la inceput de drum
Achim is offline   Reply With Quote
Old 23-03-06, 20:46   #58
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Honda Civic Type R

Quote:
Originally Posted by Achim
da... ai dreptate... nu mai e stock, are un filtru de aer si o toba finala Simoni Racing... in rest, kiar sunt curios sa stau la un suc sa vad ce crede lumea ca are masina mea. In continuare afirm sus si tare faptul ca nu am inca incredere in tunerii din romania, care cel putin la japoneze nu prea au ce sa le faca, si mai astept pana la vara cand o sa ii pun chip Hondata... atunci oare ce o sa mai creada lumea ca are masina

kiar penala faza

Achim, uite ce cred cred eu despre UNICHIP instalat de noi, tuneri romani. Eu cred ca e pe departe mai bun decat o sa poata fi orice chip facut la mii de km distanta de MASINA TA. Uita-te la primele masuratori de pe pagina. Iti propun sa-ti instalez UNICHIP acum si apoi sa-ti instalezi chipul la vara, evident dand jos UNICHIPUL inainte. Si daca masina ta va fi mai puternica decat o voi face eu iti voi da banii inapoi pe UNICHIP si pe HONDATA. Ce zici?
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 23-03-06, 20:51   #59
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Red face Re: Honda Civic Type R

Quote:
Originally Posted by zbuciumus
Achim, uite ce cred cred eu despre UNICHIP instalat de noi, tuneri romani. Eu cred ca e pe departe mai bun decat o sa poata fi orice chip facut la mii de km distanta de MASINA TA. Uita-te la primele masuratori de pe pagina. Iti propun sa-ti instalez UNICHIP acum si apoi sa-ti instalezi chipul la vara, evident dand jos UNICHIPUL inainte. Si daca masina ta va fi mai puternica decat o voi face eu iti voi da banii inapoi pe UNICHIP si pe HONDATA. Ce zici?
Mai... eu nu am spus cu rautate faptul ca nu am incredere in experienta tunerilor romani in ceea ce priveste masinile japoneze, dar ma gandesc ca totusi, cei de la Hondata sunt specializati in asa ceva, si au multa experienta cu soft-ul CTR-urilor. Ei iti pot cobora pragul VTEC-ului la 5.200 de rpm si o turatie maxima de 8.700. Intr-adevar, pt asa ceva iti trebuie o admisie de aer, dar asta am deja. Oricum, mai vbim despre Unichip, si iau in calcul varianta asta ca o varianta de "tranzitie"...
Achim is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 01:01   #60
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Honda Civic Type R

Cu soft sau fara un unichip bun si bine reglat ajuta.
Macar ajustaje fine in f de benzina si tot faci ceva daca prin absurd ai avea un soft 100% perfect.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -