Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-06, 17:00   #1
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default opel astra coupe stock, Aspad si UNICHIP

Deci stock, Upsolute si UNICHIP, fara altceva schimbat. Turbina usor obo cu presiune modificata de la 0.55 la 0.7 bari, la cererea clientului. Unichip a fost pus dupa ce s-a repus softul stock.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	astra_coupe_turbo_167.jpg
Views:	473
Size:	174.3 KB
ID:	66080  
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 03-02-06, 17:34   #2
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

De ce difera curba corespunzatoare pierderii de putere la testul #3? n-ar trebui sa fie aceeasi?
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 18:43   #3
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default

Celelalte doua teste au fost facute intr-a cincea, iar testul 3 intr-a patra. Noi testam UNICHIP intr-a patra ca sa dureze mai putin, avand in verere ca se intampla sa fie peste suta de teste la o singura masina din cand in cand. Ca sa iti faci o idee retine ca graficul de putere la volanta este suma dintre puterea la rola(ca sa fie clar puterea la roata inseamna la asfalt sau rola, nu la axul rotii, deci vorbim si de pierderea in anvelopa, nu doar in transmisie) si puterea disipata in transmisie si anvelopa. In testul trei dyno a masurat o putere mai mare la rola si a adaugat o putere mai mica disipata datorita faptului ca pierderile in anvelopa depind de patratul vitezei.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 22-03-06, 11:35   #4
pepy
Vice Presedinte Speedline Motorsport

Stage 5
 
pepy's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 424
Member of:
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Delta Racing Crew]
Default Re: opel astra coupe stock, Aspad si UNICHIP

astra ata are z20let adica motor ca al meu?
pepy is offline   Reply With Quote
Old 22-03-06, 15:10   #5
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default Re: opel astra coupe stock, Aspad si UNICHIP

as avea si eu o intrebare (si sper sa nu mi-o luati in nume de rau pentru ca nu este cu rea intentie)

de unde stim noi (eu si celelalte persoane care se uita la acel grafic) ca ordinea este cea spusa de Dvs.? Adica stock este stock asta e clar ca lumina zilei, dar celelalte variante pot fi si invers nu?

Repet: nu vreau sa fac antireclama sau sa suspectez pe cineva de inselaciuni sau alte lucruri ci doar mi-am pus o intrebare de Roman (numai un Roman poate sa isi puna asemenea intrebari), intrebare pe care o voi explica intru totul dupa ce primesc un raspuns.

Multumesc
__________________
fel de fel de oameni cu fel de fel de idei: PUTINE SI FIXE!!!
SCUMP doamna SCUMP, dincolo era mai ieftin!
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 22-03-06, 19:07   #6
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: opel astra coupe stock, Aspad si UNICHIP

Quote:
Originally Posted by AudiPerformance
as avea si eu o intrebare (si sper sa nu mi-o luati in nume de rau pentru ca nu este cu rea intentie)

de unde stim noi (eu si celelalte persoane care se uita la acel grafic) ca ordinea este cea spusa de Dvs.? Adica stock este stock asta e clar ca lumina zilei, dar celelalte variante pot fi si invers nu?

Repet: nu vreau sa fac antireclama sau sa suspectez pe cineva de inselaciuni sau alte lucruri ci doar mi-am pus o intrebare de Roman (numai un Roman poate sa isi puna asemenea intrebari), intrebare pe care o voi explica intru totul dupa ce primesc un raspuns.

Multumesc
DOMNULE, NU AI CUM SA STII, TREBUIE SA CREZI. Dar noroc ca exista si sentimente de genul respect de sine, rusine de personele care ar putea afla eventualele rahaturi pe care le-as face, si respect pentru munca pe care o fac. Eu consider ca genul asta de manarii se fac o singura data. Uite, ia nr clientului si suna-l 0741 333 417.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 22-03-06, 23:21   #7
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default Re: opel astra coupe stock, Aspad si UNICHIP

ati inteles gresit! Era o problema pe care majoritatea si-o ridica atunci cand vad un dyno sheet postat de o firma. Eu inclin sa cred ca sunteti niste persoane respectabile si nu va fi nevoie vreodata sa recurgeti la asemenea mijloace mojice de atragere a clientelei!

este absolut normal ca se pot obtine puteri mai bune decat un soft tipizat! pentru ca totul se face in functie de ce vrea clientul si nu exista un stereotip pentru toata gama!

din aceasta cauza am spus ca va voi explica dupa ce imi raspundeti si Dvs. pentru ca este exact raspunsul la care ma asteptam si de asemenea dupa umila mea parere pot spune ca este si cel mai potrivit!
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -