Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Freehand - Desene de mana

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-10, 21:00   #61
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest

Ace, eu vreau să discutăm, chiar dacă împotriva deciziilor luate deja.

Cred că nemulţumirea ta e legată de locul 2, al lui ANDR31, şi locul 3, al tău. Mazda lui a fost, ca şi realizare, mult mai aproape de realitate, mai bine conturată. Tu dacă lucrai mai mult la Logan şi treceai de stadiul de schiţă, poate clasamentul arăta altfel.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 21:14   #62
Ace Axel

Stage 5
 
Ace Axel's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 3,131
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
Default Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Ace, eu vreau să discutăm, chiar dacă împotriva deciziilor luate deja.

Cred că nemulţumirea ta e legată de locul 2, al lui ANDR31, şi locul 3, al tău. Mazda lui a fost, ca şi realizare, mult mai aproape de realitate, mai bine conturată. Tu dacă lucrai mai mult la Logan şi treceai de stadiul de schiţă, poate clasamentul arăta altfel.
Parerea mea este ca e o mare greseala sa cataloghezi drept schite desenele mele. Este adevarat ca nu sunt hasurate (le lipsesc umbrele , reflexiile, etc) ,dar in rest sunt desene complete !

Cum am spus mai sus, am preferat sa am ideea completa , prezentata complet, cu detaliile corespunzatoare, care am incercat sa le evidentiez atat cat am putut , tinand cont ca in ultima zi de inscrieri la ora 23 inca desenam ! Stiu ca asta nu influenteaza "juriul" si nu prea are de ce sa le pese lor de ce nu mi-am terminat eu treaba, dar asta e realitatea , iar eu raman la parerea ca desenele mele exprima mult mai mult decat se vede la primul ochi.

As vrea o transparenta ai mare a jurizarii ( nu am inteles niciodata secretizarea asta a juriului din partea 4tuning ).

.. Si cu asta imi inchei "pledoria" ...

Mutlumesc !
Ace Axel is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 10:02   #63
import_skillzzz

Stage 5
 
import_skillzzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 392
Default Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest

Incep acest post prin a critica participantii. Se putea mult mai mult. De-alungul anilor calitatea lucrarilor a scazut, in ciuda faptului ca niste oameni extraordinari promoveaza, ajuta si deruleaza un proiect care nu face altceva decat sa consume timp. Poate ca freehandul este o sectiune a forumului, insa a ajuns, incet dar sigur, o parte a 4tuning in Romania. Totusi, tot ce pot sa vad este insa suport 90% dintr-o directie, si cateva desene, unele parca trimise numai de dragul de a lua o diploma. Poate par critic si in necunostinta de cauza, insa in afara de locul 1 si 3, nu pare la prima vedere nimic muncit. Nu scriu acest mesaj pentru a critica jurizarea, insa pot totusi spune ca AceAxel a facut cea mai buna treaba, lucrarea lui fiind un concept complet.
De-alungul anilor, eu mi-am facut simtita (mai mult sau mai putin placut) prezenta pe acest forum. Am asista poate la cel mai frumos moment al sectiunii de creatie (desen/photoshop/3d), cand acum vreo 3 ani daca nu ma insel, m-am suit in autobuz, am ajuns la fostul metro intr-o vineri, si in ciuda varstei mele de atunci (vreo 13 ani) am fost primit cu bratele deschise de niste baieti care parca erau o mica familie. Am intalnit oameni pasionati si dedicati. Poate si din cauza ca cei mai buni si cei mai activi au parasit acest forum, termenul de "familie" nu cred ca se mai poate folosi la sectiunea freehand.
Cat despe acest mic conflict si parerea lui AceAxel despre jurizare nu am decat cateva idei de spus, care vor fi sustinute si de extracte din regulament insotite de parerile mele obiective (avand in vedere faptul ca ma bazez numai pe jpegurile atasate in acest topic):

Sfaturi:

- Depune o lucrare noua
- Foloseste spatiul oferit de suport (foaie sau monitor)
- Construieste mai multe perspective
- Fii atent la detalii, la finisaj si la culori


Pe de o parte, Rx8ul a prezentat doar 1 desen, Loganul fiind sustinut de 3 perspective (2xstatic 1xdinamic). Pe de alta parte, Loganul aduce mai mult a schita, insa poate ca il putem considera ca un proiect finalizat, nu ca unul in lucru. De ce? Pai, sincer sa fiu lipsa unor hasuri da foarte bine, iar inca o chestie ar fi ca AceAxel a avut bunul simt sa stearga inainte de colorare, spre deosebire de ANDR3I care a facut, ce e drept reflexie in asfalt, umbre, lumini, dar totusi, niste stickere de o calitate foarte proasta si o lucrarea care per ansamblu nu prea se leaga. O fi bifat baiatul toate casutele cerute de juriu, dar totusi, parca se cerea o masina de drift creata de tine cu ceva stil, ca de aceea suntem la aceasta sectiune creativa, nu ca sa ne batem joc de tuning ca un copil de 10 ani in NFS. Parerea mea poate nu conteaza, si nici nu va conta, insa daca ar fi sa trag o linie dupa tot ce am constatat in acest scurt timp dupa ce am dat click din nou pe "4tuning.ro", dupa o lunga perioada de timp, e ca am fost intampinat de un forum ca o oala sub presiune, cu conflicte intre oameni care ar trebui legati intre ei printr-un lucru care pare a fi uitat. Pasiunea pentru freehand.
__________________
import_skillzzz is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 13:02   #64
ANDR31

Stage 5
 
ANDR31's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,176
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest

Imi pare rau ca va certati din cauza prezentei mele intere primii trei participanti plus ca se pare ca desenul meu nu prea place lumii insa la faza cu batutul de joc a tuningului chiar incep sa cred ca nu puteti accepta lucrurile asa cum sunt. Eu m-am chinuit foarte mult la desenul asta pentru ca am incercat sa cuprind cat mai multe detalii ale acestei masini, RX8, si sa o fac sa para cat mai reala.
Eu nu am nimic nici cu Ace nici cu altcineva, fiecare deseneaza in stilul lui (detaliat, concept, alb negru), acest lucru nu a fost impus in regulament. Mie imi place mult proiectul lui Ace dar cred ca la jurizare nu s-a tinut cont doar de ingeniozitatea lucrarii ci si de modul in care ai reusit sa o realizezi, sa o colorezi (Ace, ti-a iesit super desenul dar poate daca ai fi hasurat putin unele parti, locul doi ar fi fost probabil al tau) Stiu ca desenul meu nu este cel mai corect realizat dar totusi, numai eu stiu prin ce am trecut cu desenul asta, am sa va povestesc pe topicul meu, plus ca mai aveam inca o perspectiva cu RX8 in miscare.

Imi pare rau ca a luat o intorsatura asa urata toata chestia asta.
__________________
ANDR31 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 21:02   #65
Ace Axel

Stage 5
 
Ace Axel's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 3,131
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
Default Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest

Imi pare rau de aceasta situatie, exact asta vroiam sa evit. O sa incerc sa ma abtin pe viitor !
Ace Axel is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 21:50   #66
tek_tm3

Stage 5
 
tek_tm3's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 520
Default Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest

mai fratilor da a luat careva vro cupa de aur de va certati asa ???
eu anul trecut am luat locul 1 ...nu mai stiu la ce sectiune....si atat ...si mi-a dat baiatu ala de acolo vro 6 invitatii moca...si gata...mai mare deranjul
macar de erati vro 20 de participanti...care mai de care...hai va astept la un "chanllenge" sau o "provocare"....
tek_tm3 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 18:45   #67
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest

Este total vina mea pentru întârzierea premiilor ! În ultima săptămână am fost praf şi n-am ştiut încotro să mă împart mai întâi. Aseară m-a sunat Gratzian legat de problema asta şi eu dormeam. Promit că mâine îl sun şi rezolvăm.

Mii de scuze încă o dată !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 19:07   #68
P.I.M.P boy

Stage 4
 
P.I.M.P boy's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 226
Member of:
[Design Team]
Default Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Este total vina mea pentru întârzierea premiilor ! În ultima săptămână am fost praf şi n-am ştiut încotro să mă împart mai întâi. Aseară m-a sunat Gratzian legat de problema asta şi eu dormeam. Promit că mâine îl sun şi rezolvăm.

Mii de scuze încă o dată !
Bun gasit, am fost pe la sediul 4tuning, de acum ma voi ocupa eu de premiile virtual tuning, asa ca va rog sa-mi lasa-ti pe email-ul andytzz_ghem@yahoo.com ( adresa, numele, prenumele, telefonul) pentru a va trimite premiile. Merci
__________________
P.I.M.P boy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -