Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Freehand - Desene de mana (https://forum.4tuning.ro/163-freehand-desene-mana.html)
-   -   4Tuning Days 2010 - Freehand design contest (https://forum.4tuning.ro/163-freehand-desene-mana/172209-4tuning-days-2010-freehand-design-contest.html)

Evoluzione 23-02-10 23:19

4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
In cadrul zilelor 4Tuning, organizam o competitie intre userii sectiunii.
La jurizare vor exista doua categorii: Traditional si Tableta grafica & Rendering.

Tema concursului este:

Masina de drift.

_


Regulile concursului:

- Pentru a participa la concurs trebuie sa ai cont pe forumul 4Tuning
- Lucrarea ta trebuie sa fie facuta cu mana de tine, nu se accepta desenele copiate (indigo, calc si alte metode de suprapunere)
- Lucrarea poate fi compusa din 5 perspective maxim (un JPEG pentru fiecare desen), desenele pot fi si noi si vechi
- Lucrarea nu trebuie semnata
- Lucrarea nu trebuie prezentata nimanui inainte de jurizare
- Lucrarea trebuie scanata in JPEG si trimisa prin mail la virtualtuning @ 4tuning.ro pana in data de Miercuri 10 Martie 2010 la orele 23:59 (mailul trebuie sa contina si numele tau complet, numarul tau de telefon si username-ul tau de pe forum)

Sfaturi:

- Depune o lucrare noua
- Foloseste spatiul oferit de suport (foaie sau monitor)
- Construieste mai multe perspective
- Fii atent la detalii, la finisaj si la culori

Se vor acorda diplome locurilor I, II şi III, cāt şi pentru īntreaga activitate (īn domeniu, la concursurile 4TuningRO, etc.). Se vor acorda cupe locurilor I, II şi III.

Premiile se vor anunţa săptămāna viitoare.

Īn plus, concepeţi īntr-un fişier *.doc o prezentare personală, care să conţină date gen date personale (nume - opţional, prenume, locaţie), vechimea īn domeniu, numărul de lucrări şi orice alte date pe care le consideraţi importante).

Adresa de mail la care trebuie sa trimiteti lucrarile este virtualtuning@4tuning.ro.

Specificati la subiectul mailului userul si categoria pentru care trimiteti pozele.

Se pot adăuga oricānd detalii noi, importante, aşa că vă rugăm să consultaţi cāt mai des acest topic.

Succes tuturori participantilor!

no limits design 24-02-10 13:17

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
In fiecare an m-a enervat chestia asta cu semnatul.Cand trimiti mailul scrii numele tau deci oricum o sa se stie a cui sunt lucrarile si oricum ar trebui sa existe un juriu care sa nu aiba legatura cu userii de pe aici ca sa fie impartiali.Mie de exemplu nu imi place sa am lucrarea nesemnata....e munca mea si eu tot timpul imi semnez lucrarile.

P.S.:incha o chestie pe care ati omis-o....lucrarea nu trebuie neaparat scanata....poate nu toata lumea are scanner....daca e fotografiata ce are?;)

Evoluzione 24-02-10 13:23

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Juriul nu va avea legatura cu userii sectiunii si nu va vedea numele tau impreuna cu desenul. Jury-ul va vedea doar lucrarea imprimata, o va juriza impreuna cu restul lucrarilor. Si apoi o se va uita cineva prin mailuri ca sa afle al cui este fiecare desen.
Altfel nu s-ar cere sa nu te semnezi ;)

Daca este fotografiata la o rezolutie si o calitate foarte buna, nu o sa ne dam seama ca este sau nu pozata si nu scanata (Insa nu trebuie sa apara creion, ceas, telefon, masa, fata de masa sau alt obiect pe lucrarea scanata/pozata... asta ca sa nu se poata recunoste autorul desenului). Deci nu se pune intrebarea.
Vrem doar ca lucrarea sa fie prezentata ca lumea ;)

no limits design 24-02-10 13:29

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Okay gata am inteles.Acum mai am o intrebare.Pot sa particip la ambele categorii?...De exemplu fac 3 perspective folosesc schitele pentru rendere si in acelasi timp o sa finisez si schitele traditional.

Evoluzione 24-02-10 14:50

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Asta nu stiu.
Am sa intreb. Insa anticipez cel mai probabil raspuns:

Poti participa la ambele categorii dar cu 5 desene per total.

(Am sa confirm, sau nu, mai incolo ;) )

sergini0 25-02-10 07:22

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Cele 5 desene trebuie sa fie cu aceeasi masina? Nu de alta dar sunt foarte indecis, sper sa reusesc sa le trimit la timp.

boy_wonder 26-02-10 17:33

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Quote:

Originally Posted by no limits design (Post 3119115)
Okay gata am inteles.Acum mai am o intrebare.Pot sa particip la ambele categorii?...De exemplu fac 3 perspective folosesc schitele pentru rendere si in acelasi timp o sa finisez si schitele traditional.

DA!

Quote:

Originally Posted by sergini0 (Post 3121483)
Cele 5 desene trebuie sa fie cu aceeasi masina? Nu de alta dar sunt foarte indecis, sper sa reusesc sa le trimit la timp.

de fapt, este vorba de cinci perspective, deci DA.

Darius DMS 26-02-10 18:26

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
ma bag si am incheiat:D:D...adaca fac aceeasi masina,in 2-3 perspective pe aceeasi plansa,are ceva??....daca da,atunci ma indur si fac mai multe:D

Evoluzione 26-02-10 21:20

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 3126110)
de fapt, este vorba de cinci perspective

Daca este vorba de 5 perspective maxim. Asta inseamna ca daca depui 5 planse cu doua perspective pe fiecare esti OUT. Insa daca faci 3 perspective pe o plansa (spre exemplu) si doua pe alta esti IN ;)

no limits design 27-02-10 10:10

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
a inteles lumea ideea......banuiesc ca e vorba de 5 planse cu aceeasi masina ....nu conteaza cum decizi sa o prezinti si cate perspective faci pe fiecare plansa....poate vrei sa faci un detaliu pe o plansa....

ANDR31 27-02-10 14:24

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
asi avea si eu doua intrebari si anume . . . tema este o masina de drift, dar vreau sa stiu daca trebuie neaparat sa umplem masina de sponsori sau putem aseza subtil doar cativa? iar cea de a doua . . . pot intra doar cu o singura perspectiva nu (asta doar daca nu reusesc sa fac mai multe)?
PS: vreau sa fiu sigur ca nu raman pe dinafara :P

radu.3 27-02-10 15:02

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Cam cu doua taisuri asta cu sponsorii, bine pusa intrebarea Andrei...Adica drift poti face si cu un M3 fara nicio modificare, dar mai sunt si masinile din competitiile pt drift care au, cum spui tu, zeci de sponsori pe acolo...Astept si eu un raspuns din partea unui moderator :)

Evoluzione 27-02-10 18:07

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Daca pui sticker Nike pe masina va aluneca mai frumos, daca pui sticker cu HKS va avea multi caluti frumosi...
Deci, concluzia: pentru masina de drift, trebuie cat mai multe stickere!

(Alegeti voi cum veti face pentru ca sa se simta ca este masina de drift.)

Nu este obligatoriu cinci perspective, poti face de la una la cinci ;)

Darius DMS 28-02-10 12:46

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Quote:

Originally Posted by Darius DMS (Post 3126268)
ma bag si am incheiat:D:D...adica fac aceeasi masina,in 2-3 perspective pe aceeasi plansa,are ceva??....daca da,atunci ma indur si fac mai multe:D

reformulez intrebarea:daca fac masina in 2-3 perspective,pe o singura foaie,are ceva???sau trebuie 5 perspective(una pe o plansa) pe fiecare foaie??

radu.3 28-02-10 12:51

Re: 4Tuning Days 2010 - Freehand design contest
 
Quote:

reformulez intrebarea:daca fac masina in 2-3 perspective,pe o singura foaie,are ceva???sau trebuie 5 perspective(una pe o plansa) pe fiecare foaie??
RASPUNS:

Quote:

Originally Posted by Evoluzione (Post 3126826)
Daca este vorba de 5 perspective maxim. Asta inseamna ca daca depui 5 planse cu doua perspective pe fiecare esti OUT. Insa daca faci 3 perspective pe o plansa (spre exemplu) si doua pe alta esti IN ;)

Cititi si puneti-va capu` la contributie umpic, ca nu-i doar un suport pentru sapca.


All times are GMT +2. The time now is 01:36.

- Copyright 2024 4Tuning