Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-11, 23:39   #31
cstavaru

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 119
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

Quote:
Originally Posted by JimGod View Post
Cursele sunt curse,ati vazut acum la tl cum nebunu cu 2.5t la batut pe muu care muu scoate sub 11s
ati mai vazut cum dop a luat bataie de la o masina de 14s asa ca nu va mai vaitati de grupe.veniti la curse in fiecare etapa si o sa aveti si voi sansa voastra!
TREBUIE DOAR SA PARTICIPATI SI SA FITI INCREZATORI!
Sa fim seriosi, in una din 10 curse se intampla ce s-a intamplat la respectiva etapa. Eu cred ca grupele trebuie sa fie facute astfel incat sansele sa fie mai apropiate, nu unii sa astepte zece etape o greseala a adversarului care castiga mereu, pentru ca e descurajant pana la urma. E ca si cum ai zice "jucati la loto ca ati vazut cum a castigat unul din judetul Bihor ?"

Din cauza asta eu cred ca ar fi o idee buna daca s-ar desparti RWD de AWD la Profi. In felul asta cei cu RWD care se gandesc ca ar putea trece la street din cauza permiterii slick-urilor ar putea sa ramana la profi, sansele de a li se recunoaste meritele fiind mai mari. Si oricum sunt o gramada de RWD-uri si AWD-uri la AP4 ca sa se poata imparti in doua grupe.
cstavaru is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 23:44   #32
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

Si eu consider grupele de la street destuk de OK,totusi la profi parca s-ar mai putea umbla putin...adica aspirat 1.8 FWD cu M3 E36(286cp) RWD nu prea se pupa.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 23:58   #33
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

60 de participanti cu 20 de grupe= locuri 1,2 si 3 pentru toata lumea!
Nu merge asa.Daca erau 200 de masini la start atunci DA se putea vorbi de mai multe grupe in plus si grupe separat awd,rwd,fwd.
Faceti-va masini de curse si atunci nu o sa conteze tractiunea, ala din bulgaria cu corsa 2.0i aspirat FWD cum scoate 11.2s ???????????Daca ala vine la profi la ap1 pe grupa mea ar insemna sa nu mai vin la curse?????atunci m-ar ambitiona si mi-as face masina si eu de 11s dar lumea vrea cu masina care merge si la piata sa vina si la curse si sa ia si locul 1.eu de 3 ani de cand merg pe la curse pana sa imi fac masina asta cu motorul asta nu am prins niciodata podiumiul.
Cand sau anuntat asta primvara grupele mi-am cumparat motor SPECIAL pentru AP1!! cu 3000miii imi faceam 2.5-ul turbo si aveam 100 de cp in plus peste ce am eu acum pe masina!si mai ramaneam si cu bani destui in cat sa ma lafai toata vara pe nisip la soare in tarile calde.
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 00:02   #34
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Si eu consider grupele de la street destuk de OK,totusi la profi parca s-ar mai putea umbla putin...adica aspirat 1.8 FWD cu M3 E36(286cp) RWD nu prea se pupa.
o sa vezi la anul masina de 500kg cu motor de 1.8 aspirat 170cp cum ma spulbera! si daca faci grupele pana in 2.0cm iti spun din start ca imi fac motor de 2.0i si bag interne de 3.0 cu anexe de m3 si tot scot 250cp mai vrei si alte idei?
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 00:18   #35
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

Quote:
Originally Posted by JimGod View Post
o sa vezi la anul masina de 500kg cu motor de 1.8 aspirat 170cp cum ma spulbera! si daca faci grupele pana in 2.0cm iti spun din start ca imi fac motor de 2.0i si bag interne de 3.0 cu anexe de m3 si tot scot 250cp mai vrei si alte idei?
Dupa cum vezi,cursele de drag evolueaza destul de repede si la noi.In curand nu o sa mai tina vrajeli de genul celor prezentate de tine mai sus,iar sanctiunile in caz ca esti prins te vor obliga sa te dai doar la "cupa cocean".

Parerea mea este ca lupta trebuie sa fie cat mai apriga(masini oarecum cu sanse in grupa) pentru a dezvolta aceasta pasiune in randul celor care vin din urma.Momentan inca ne dam la curse cu aceleasi masini cu care iesim si seara in oras iar ca sa atingem un nivel serios pasiunea pentru cursele de drag trebuie cultivata nu aratata cu degetul la altii.Daca ne luam dupa Exelixis cu al lor Pulsar,dupa bulgarii cu Corsa,Igor si altii asemenea ar trebui sa stam toti acasa si sa vedem cum se trag 5-6 masini la o astfel de cursa.

In SUA exista limitari pana si la tipul transmisiei pe anumite grupe....noi inca suntem la grupa mica si trebuie sa ne purtam ca atare pana o sa crestem mari,ori asta nu se poate realiza peste noapte cu o mana de oameni.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 05:07   #36
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

Nu va suparati ca intreb, dar la s1-s2 de ce se termina-incepe la 1590-1591cmc si de ce nu la 1599-1600cmc.

Sa zicem k7m 1.6e (159 intra la s2 cu 2.2 si cu 1.4 supraalimentat.
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 07:47   #37
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

Decizia finala cand se ia Gajule?
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 08:08   #38
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

25-27 Noiembrie in cadrul festivitatii de premiere

Sincer, nu prea vad loc de mai bine , poate doar niste ajustari minore daca apare vreo idee buna

Cei care vor sa participe , rog mail la inscrierecurse@gmail.com

E destinata celor care au participat sau vor sa participe la Drag,nu e doar pt castigatori
__________________

The power is HERE
gaju is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 08:39   #39
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

Quote:
Originally Posted by gaju View Post
25-27 Noiembrie in cadrul festivitatii de premiere

Sincer, nu prea vad loc de mai bine , poate doar niste ajustari minore daca apare vreo idee buna

Cei care vor sa participe , rog mail la inscrierecurse@gmail.com

E destinata celor care au participat sau vor sa participe la Drag,nu e doar pt castigatori
Important e sa se ia decizia cat mai repede si sa se respecte tot anul viitor pentru a stii cum sa ne pregatim masinile cat mai bine si sa nu avem surpriza sa nu ne mai incadram in grupa dorita.
__________________

Oltcit 11 Club | Oltcit 11 RM | Dacia Supernova Clima 1.4 MPI | Opel Vectra Z22SE | Fiat Coupe 2.0 20V | Suzuki 750 GSXF | BMW E30 coupe 2.5 12V | BMW E30 coupe 2.5 24V | BMW E36 coupe 2.0 24V | BMW E36 318i cabrio | BMW E46 318i | BMW E30 coupe S50B30 | Mazda 323 coupe
www.streetlegal.ro
BBS - born to burn
alexone is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 09:42   #40
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

Decizia finala si oficiala e cea mai importanta si sper sa fie respectata.. Grupele mi se par cele mai echilibrate, cel putin la street...
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 09:53   #41
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

alex

daca am spus ceva,asa a ramas.
am mai primit astfel de intrebari in iarna,de la FFs-ica , care tocmai ce isi luase motoru de M3 si ii era frica sa nu schimbam dupa ce isi investise in masina

cred ca ne-am dovedit profesionalismul , si nu am schimbat nimic din mers , ganditi ca deja discutam , v-am cerut si voua parerea in calitate de participanti , si am spus clar in 25-27 noiembrie la festivitatea de premiere tragem linia finala am dovedit intr-un an ca ne tinem de cuvant , si chiar ne doare ca inca va indoiti de noi

eu zic ca fiecare are timp destul , chiar pot sa spun ca se anunta chiar poate mult prea devreme , dar am facut-o tocmai in ideea de a veni in ajutorul vostru sa aveti timp sa preparati ce aveti in minte



ca si format clar se merge pe aceste 9 grupe anul viitor la street , noi am propus ca poate ne-a scapat ceva si stiti careva vreo motorizare care poate noua ne scapa

a fost o intrebare legat de limita la S1 cu 1599 fata de 1550 , cred ca s-a discutat si anul trecut , e clar honda de 160 cai sau cat o avea,nu are ce cauta aici .

Last edited by gaju; 28-10-11 at 09:58.
gaju is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 10:48   #42
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

Pana la urma e posibil sa se mai schimbe ceva si la grupele profi sau raman batute-n cuie?
babone is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 11:07   #43
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

nu prea vad ce sa schimbam la profi

in afara de pulsarul de la Exelisis care va concura la anu mai sus in AP4 ,nu prea vad dezechilibru


sunt dedicate strict pe performanta
gaju is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 13:07   #44
ciprian_the_1

Stage 5
 
ciprian_the_1's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 836
Member of:
[BMW]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

da cristi eu propun ca la ap4 sa despartiti 4x4 de tractiune spate, ca daca nu, vei avea aceasi castigatori in fiecare an ,si nu vei motiva pe nimeni cu tractiune spate pt ca e constient ca trebuie foarte foarte multi bani sa bati pulsaru si pe igor..... daca nu se schimba ceva aici noi ne vom inscrie la street la anu ))
__________________
1.4 ...............
ciprian_the_1 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 13:26   #45
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: PROPUNERI GRUPE SI REGULAMENT 2012

stiu ca e greu sa bati Pulsaru sau pe Igor , cel putin fara sa investesti la fel de serios.

am inteles pct de vedere , vedem poate facem un dragster category

exceptand pe Igor si Pulsar , nu vad probleme de aderenta pt RWD fata de AWD

Domy a scos 1,6 60 ft , intradevar nu la noi , dar Tulcea nu cred ca e mai slaba ca si KKL , si daca vine o masina setata cum trebuie si la noi ,sunt convins ca la anu se va scoate 1,4-1,5

Breki,pe care sunt convins ca il cunosti , cu 650 de cai , motor bagat in habitaclu a scos 9,4 si un incredibil 1,28 60 ft . de ce nu s-ar putea si la noi
si a lui Breki e o investie la sfert de pret fata de Pulsar , Igor , GTr-uri.
gaju is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -