Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-10, 21:42   #1
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Auto Raliu Olt, SC RUS OIL Slatina cu sprijinul autoritatilor locale, organizeaza in SLATINA pe data de 29 august 2010 (ultima duminica din luna), un concurs de acelerare pe 402 m pentru autoturisme si sprint pe 201 m pentru motociclete.
Organizatorul isi propune o noua abordare a acestui gen de competitie sportiva, mult mai apropiat de regulamentele FIA, “European Drag Racing Campionship” sau din tarile vecine, in mod special la constituirea grupelor de concurs. Scopul declarat este incercarea de a scoate in evidenta pe langa performantele masinii si a valorii pilotului.
Competitia este destinata autoturismelor (motociclete) de “strada” care se pot (puteau) achizitiona din comert, fara moduficari majore in definitia constructorului si care dispun de un certificat de imatriculare valabil.
Evident vor fi admise si autoturisme modificate pentru competitii, dar acestea vor concura intr-o grupa separata, pentru clasamentul general.
Voi veni cu precizari suplimentare in cel mai scurt timp.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 10:45   #2
Kiki
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kiki's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,111
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Mitsubishi]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

de ce s-a pus pe 29?????? mai e un eveniment unde se stie ca organizarea e impecabila.
Riscati sa vina 3 masini si alea degeaba pt ca nu se va tine nimic, mutati evenimentu la o saptamana inainte sau dupa Tg Secuiesc si asa va veni lumea, cel putin eu m-as duce la tg secuiesc, dar daca e la o saptamana inainte sau dupa vin si la slatina...
Tema de gandire
Kiki is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 12:12   #3
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

Evenimentul de la Tg. Secuiesc, este un “Tuning Show” organizat pe parcursul a 3 zile (27 – 29 august), cu ocazia serbarilor orasului si consta in concursuri de: styling , audio, 400m, gokart ……
Ne fiind precizata expres ziua in care au loc cursele de accelerare, am ales pentru evenimentul de la Slatina, data de 29 august, incercand sa respectam o oarecare traditie in perioadicitatea curselor de la noi.
Evident ca mi se pare corect, in primul rand fata de organizatorul de la Tg. Secuiesc, sa nu sugeram „concurenta neloiala” si daca ei vor confirma ferm data de 29.08 pentru cursele de sprint paralel, vom initia toate demersurile pentru mutarea cursei de la Slatina, fie cu o saptamana inainte, fie cu una dupa (pentru ca Tulcea sa amanat pentru 11-12 septembrie).

[sunt convins ca marea majoritate a participantilor la astfel de evenimente stiu ca problema modificarilor .... este la "autoritatile locale" - mai ales dupa "beleaua" de ieri de la motociclisti]
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 19:04   #4
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

Quote:
Originally Posted by raulllamboiu View Post
Evenimentul de la Tg. Secuiesc, este un “Tuning Show” organizat pe parcursul a 3 zile (27 – 29 august), cu ocazia serbarilor orasului si consta in concursuri de: styling , audio, 400m, gokart ……
Ne fiind precizata expres ziua in care au loc cursele de accelerare, am ales pentru evenimentul de la Slatina, data de 29 august, incercand sa respectam o oarecare traditie in perioadicitatea curselor de la noi.
Evident ca mi se pare corect, in primul rand fata de organizatorul de la Tg. Secuiesc, sa nu sugeram „concurenta neloiala” si daca ei vor confirma ferm data de 29.08 pentru cursele de sprint paralel, vom initia toate demersurile pentru mutarea cursei de la Slatina, fie cu o saptamana inainte, fie cu una dupa (pentru ca Tulcea sa amanat pentru 11-12 septembrie).

[sunt convins ca marea majoritate a participantilor la astfel de evenimente stiu ca problema modificarilor .... este la "autoritatile locale" - mai ales dupa "beleaua" de ieri de la motociclisti]
cel mai bine şi cel mai fair play ar fi să mutaţi cu o săptămână evenimentul, sunt multe persoane care vor merge sau ar alege Tg secuiesc , un sfat foarte prietenesc, alegeţi cu grijă grupele şi incercaţi să vă rezolvaţi problemele de organizare şi de comunicare din trecut, nu răspundeţi la provocările de pe forum pentru a nu face mai mult rău decât e făcut pană acum ,asta dacă doriţi să revină lumea la Slatina . Lăsaţi deoparte răutăţile sau conflictele de orice fel cu cei care v-au onorat cu prezenţa la diferite ediţii de la Slatina, faptul că sunt comentarii acide sunt pentru că au fost nereguli şi mulţi dinte ei au fost trataţi fără respect de către organizatori. Dacă se vor pune la punct aceste aspecte cu siguranţă vor fi şi participanţi , dacă nu riscaţi să nu se ţină fie din cauza lipsei participanţilor, fie să se ţină doar cu o mână de oameni cu maşini vai de capul lor, care nu vor putea acoperii lipsa celor care dau culoare in sensul bun al cuvântului , la astfel de competiţii.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 20:45   #5
Kiki
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kiki's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,111
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Mitsubishi]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

cursa de 402 m sigur va avea loc pe data de 29
START concurs: Duminica 29.08.2010 ora: 12:00, Sursa sigura
sunati la 0740-944841, 0728-317443 numerele organizatorului ca sa aflati si dvs ca pe data de 29 este sigur cursa de accelerare
Kiki is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 22:02   #6
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

Quote:
Originally Posted by p_vio46 View Post
cel mai bine şi cel mai fair play ar fi să mutaţi cu o săptămână evenimentul, sunt multe persoane care vor merge sau ar alege Tg secuiesc , un sfat foarte prietenesc, alegeţi cu grijă grupele şi incercaţi să vă rezolvaţi problemele de organizare şi de comunicare din trecut, nu răspundeţi la provocările de pe forum pentru a nu face mai mult rău decât e făcut pană acum ,asta dacă doriţi să revină lumea la Slatina . Lăsaţi deoparte răutăţile sau conflictele de orice fel cu cei care v-au onorat cu prezenţa la diferite ediţii de la Slatina, faptul că sunt comentarii acide sunt pentru că au fost nereguli şi mulţi dinte ei au fost trataţi fără respect de către organizatori. Dacă se vor pune la punct aceste aspecte cu siguranţă vor fi şi participanţi , dacă nu riscaţi să nu se ţină fie din cauza lipsei participanţilor, fie să se ţină doar cu o mână de oameni cu maşini vai de capul lor, care nu vor putea acoperii lipsa celor care dau culoare in sensul bun al cuvântului , la astfel de competiţii.
Apreciez mult sfaturile si tonul prin care le transmite-ti. Voi comunica organizatorului punctul d.vs de vedere si desigur informatiile de la "Kiki".
Din punctul meu de vedere, aveti amandoi ... 100% dreptate.
Ramane ca "decidentii" sa fie de acord cu mine, pentru a sustine in continuare acest topic.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 22:11   #7
D O G

Stage 4
 
D O G's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 206
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

E loc pentru toata lumea... eu personal nu cred ca daca aceste evenimente s-ar succeda, iar cei care vor participa la TG. Secuiesc, vor venii toti la Slatina in al doilea week-end... Nu vin multi succesiv chiar daca sunt evenimente la o distanata de trei saptamani...

Asa ca lasa-tii pe cei de la Slatina daca reusesc sa-si faca treaba cat mai bine... mai ales ca organizarea unui astfel de eveniment nu se face batand din palme...

Sunt destui pasionati de drag race in Romania si nu cred ca la Slatina vor veni doar vreo trei masini, asa cum s-a afirmat mai devreme...
__________________
I'm a dog, a red dog...
Just a little PITBULL...

D O G is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 09:39   #8
Kiki
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kiki's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,111
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Mitsubishi]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

de acord cu tine dogule dar eu sunt unu dintre cei care vreau sa particip la aman2 evenimentele...ce fac? mi-a dori sa fie diferente intre cele 2 pt a putea participa la ambele. daca se poate asta ar fi perfect, si ca mine mai sunt...
sa vb organizatorii intre ei am dat nr de telefon pt a sa pune de acord.
Dupa ce ca sunt rare cursele de accelerare in ro sa mai se si suprapuna ar fi pacat
Kiki is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 18:13   #9
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

Quote:
Originally Posted by D O G View Post
E loc pentru toata lumea... eu personal nu cred ca daca aceste evenimente s-ar succeda, iar cei care vor participa la TG. Secuiesc, vor venii toti la Slatina in al doilea week-end... Nu vin multi succesiv chiar daca sunt evenimente la o distanata de trei saptamani...

Asa ca lasa-tii pe cei de la Slatina daca reusesc sa-si faca treaba cat mai bine... mai ales ca organizarea unui astfel de eveniment nu se face batand din palme...

Sunt destui pasionati de drag race in Romania si nu cred ca la Slatina vor veni doar vreo trei masini, asa cum s-a afirmat mai devreme...

DOG ,nu am vrut să fiu înţeles greşit, sunt pentru orice etapă de acest fel în Ro, mai ales că e cam mare lipsă de ele, eu consider că e mai ok să fie în zile diferite deoarece e posibil ca unii să nu poată veni în acea zi la niciun eveniment ( nici la Tg secuiesc nici la Slatina- din diferite motive personale sau tehnice) şi de aceea e mai ok aşa pentru a putea avea o opţiune, nu am vrut să par lipsit de respect sau răutăcios în afirmaţia mea de mai sus când am spus că e posibil să nu se ţină din lipsă de concurenţi sau din cauza prezenţei mici şi a maşinilor slabe( să nu se înţeleagă că îi discreditez pe cei cu maşini mai slabe din punct de vedere al performanţelor,pentru că nici eu nu am o rachetă ) Vroiam să subliniez faptul că e mai plăcut să vezi şi să iei parte la acest tip de eveniment alături şi de maşini competitive, cel puţin pentru a te motiva să creşti şi tu in performanţe, şi pentru a face o promovare mai bună a acestor evenimente. Sunt conştient că sunt şi vor fi mai mult de trei maşini la start dacă se va ţine , ceea ce şi sper şi am tot respectul pentru cei care încearcă să ridice mai sus stacheta performanţei îndiferent de ce maşină are, dar cum a spus şi Kiki
Quote:
Originally Posted by Kiki View Post
Dupa ce ca sunt rare cursele de accelerare in ro sa mai se si suprapuna ar fi pacat
Nu alerg după cupe sau diplome , dacă e nevoie aduc şi eu diplome să se dea la fiecare care participă , măcar aşa să se renunţe la animozităţi , vreau doar să încercăm să îmbunătăţim ceea ce în trecut a deranjat lumea, cosider că dacă comunicăm civilizat şi deschis putem din start îmbunătăţii imaginea cu cel puzţin 50 %, nu spun că nu sunt şi agitatori de spirite, dar poate veni o comunicare pozitivă din partea organizatorului ca un imbold pentru aceia care sunt nemulţumiţi, putem cădea de comun acord să facem ceva constructiv în aşa fel încât această ediţie să fie una bună , pe acestă cale rog organizatorii să pună un regulament , grupe de incadrare şi să respecte acest regulament fără nicio excepţie, să se gândească la modul de desfăşurare a competiţiei, în funţie de grupe şi de desfăşurarea acestora, ordinea de plecare , modul de plecare , tip piramidal, etc..., la calea de întoarcere a vehiculelor participante, la delimitarea spaţiului pentru public,
dacă se poate sau nu să se asigure cronometrare(aici nu mă refer la cronometru manual) dacă nu se poate cronometrare, şi va fi cu start la mână, să se gândească un mod de a aranja maşinile la start în funcţie de grupe, să se termine o grupă apoi să se treacă la alta superioară într-un mod in care să se poată face şi libere. E doar un punct de vedere, dacă organizatorii vor avea nevoie de ajutor, suport, sprijin de orice fel , sunt convins că vom putea da o mână de ajutor.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 19:04   #10
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

P vio46 sunt inca o data placut surprins de modul obiectiv in care abordezi problema si sunt convins ca o „comunicare pozitiva” intre organizator si concurenti, INAINTE de desfasurarea evenimentului, pot garanta reusita.
Fata de ultima ta fraza: „E doar un punct de vedere, dacă organizatorii vor avea nevoie de ajutor, suport, sprijin de orice fel , sunt convins că vom putea da o mână de ajutor” .... vreau sa precizez ca eu de fiecare data am solicitat parerile potentialilor concurenti si rugamintea de a modifica regulamentul particular al cursei, de comun acord, pana in preziua cursei, dupa acest moment, nu am mai admis nici un fel de „comentarii”. ... cu asta i-am cam suparat.
Fara exceptii … la toate cursele, inainte de eveniment nimeni nu a zis nimic (vizavi de regulament si program), in timpul concursului au aparut "pareri" functie de interesele personale sau de grup si dupa cursa ….. comentariile acide. - intotdeauna distructive.
Aceasta observatie subliniaza in totalitate punctul tau de vedere, foarte corect si elegant exprimat.

Vizavi de suprapunerea celor doua evenimente, va asigur ca am intermediat contactul dintrei cei doi organizatori, pentru gasirea solutiei optime, in primul rand in favoarea concurentilor.
As avea totusi doua observatii de facut, referitor la dificultatea amanarii evenimentului:
1. calendar sportiv: cu o saptamana inainte are loc la Straja etapa nationala de Viteza in Coasta, cu o saptamana dupa (4-5 sept), desi s-a amanat etapa de la Tulcea, are loc la cativa Km de Tg. Secuiesc (la Covasna) o etapa locala de accelerare tot cu acazia aniversarii localitatii
2. aprobari si autorizatii : toti cei care cunosc “fenomenul” stiu ca demersurile pe langa autoritatile locale, incep cu cel putin doua luni inainte (si va asigur ca solicitantul este pus in stuatii mult mai penibile, decat toate ofensele cumulate de dupa cursa din partea celor ne multumiti).
Dupa ce se “smulg” cu mare dificultate promisiuni pentru avizare favorabila (in care se asuma responsabilitati mult peste limita suportabilitatii in caz de incident – bat in lemn), .... puteti sa va imaginati ce se intampla cand soliciti modificarea datelor pe aprobari?
Evident aceste lucruri nu trebuie sa-i priveasca pe concurenti, dar poate fi o explicatie pentru reactiile uneori disproportionate dintre “protagonistii” ambelor parti din cursele cu motor, organizate in "sudul tarii".
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 21:37   #11
D O G

Stage 4
 
D O G's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 206
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

RESPECT pentru cei care sa straduiesc si reusesc sa organizeze astfel de evenimente... Carcotelile nu isi au locul...

Multa bafta pentru organizatorii din SLATINA!
D O G is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 23:05   #12
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

grupele de participare?taxa de inscriere?
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 23:25   #13
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

Aştept cu mare interes postarea grupelor de concurs, a locaţiei, a taxei şi a regulamentului de participare, după apariţia acestora, dacă va fi cazul, voi mai face cateva sugesti, organizatorice mai mult, pentru a face un eveniment frumos, pentru a face o etapă reuşită (sau foarte reuşită) trebuie pe lângă altele o fluenţă în desfăşurare şi asta se poate face dacă se organizează înt-un anumit mod maşinile pentru grupe şi modul de desfăşurare ale acestora, trebuie ţinut cont de locaţia de desfăşurare, să nu se accepte băgătorii în faţă (asta a durut mult la majoritatea evenimentelor de anul acesta, concurenţii trebuie să fie trataţi toţi egali, fără favoritisme ) . După terminarea grupelor , alocaţi timp şi pentru libere ,aici cu cat va fi organizat mai bine desfăşurarea grupelor, va fi mai mult timp pentru libere. Alocaţi timp verificării maşinilor şi modului de incadrare a acestora.
Imi doresc să iasă frumos pentru că avem lipsă de astfel de evenimente. Pentru mine unul nu grupele vor conta, ci modul de organizare, dacă va fi bine organizat, restul nu va avea importanţă, nu vin pentru cupe sau diplome. Lumea se va simţi bine dacă vor putea să se dea organizat, de ce nu de cât mai multe ori.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 07:43   #14
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

Pentru ca nu este hotarata 100% data desfasurarii competitiei, anumite informatii din regulament si program nu sunt certe. Acesta este motivul pentru care inca nu l-am postat. Pentru o imagine de ansamblu, dau cateva detalii:
1. Grupe de concurs: incercam alinierea la regulamentele internationale si vom face separarea dupa capacitate cilindrica, aspirat sau turbo, diesel, tractiune. Vom delimita masinile de serie (se admit remapari) de cele special pregatite de competitie cu alimentare NOS sau turbo ajutat de compresor.
2. Locatia: b.dul Cireasov, intre intersectia DN65/E574 (Craiova-Pitesti) cu DJ 546 Draganesti si str.Cristian = 1040 m, patru benzi de circulatie separate cu linie continua.
3. Taxa nu este clara. In principiu 100 ron, variabila in ambele sensuri functie de noile taxe la salvare, pompieri, jandarmi si cronometrarea cu celule.
Principil cursei: - un numar de antrenamente cronometrate (individual) indiferent de grupa, calificari grupa, finale (piramidal) si curse libere, functie de nr. de participanti si inscrieri efective dupa calificari.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 12:46   #15
energie

Stage 3
 
energie's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 127
Default Re: Legala accelerare auto-moto SLATINA 29 AUGUST 2010

Quote:
Originally Posted by cu o saptamana dupa (4-5 sept), desi s-a amanat etapa de la Tulcea, are loc la cativa Km de Tg. Secuiesc (la Covasna) o etapa locala de accelerare tot cu acazia aniversarii localitatii
[B
2.
La Covasna din cate stiu si din ce s-a realizat anii trecuti este pe 200m, asa scrie si pe siteul organizatorului... Eu cred ca acea cursa o sa prezinte interes mai mic deoarece este pe 200m. Acum voi decideti ce si cum faceti, eu numai v-am informat cu privinta la acel eveniment.
energie is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -