Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 30-06-10, 18:27   #16
xfactor

Stage 5
 
xfactor's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 340
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Antrenamentele cronometrate sunt organizate conform ordinii de inscriere si directivelor organizatorilor si arbitrilor la fata locului.
Calificarile se vor desfasura conform orarului din prezentul Regulament Particular.
Fiecare concurent poate obtine timpi numai cu masina inscrisa personal in concurs. In caz contrar se anuleaza inscrierea lui si a masinii in cauza.
Toti concurentii au MINIM o mansa de antrenament cronometrata. De principiu, in functie de conditiile existente si numarul de participanti, concurentii pot avea teoretic un numar limitat de antrenamente cronometrate in perioada desemnata pentru acestea. Organizatorul poate limita numarul de antrenamente cronometrate daca considera necesar acest lucru.
Rezultatele trebuie sa existe in forma printata sau pe ecran pentru a fi consultate in permanenta de
catre concurenti.

G.Finalele Concursului
In cursele de finala, castigatorul este cel care trece linia de sosire primul dupa un start corect de pe loc.
In cursele de finala plecarea inaintea semnalului verde al semaforului va conduce la invalidarea cursei
respective pentru acel concurent.
Finala mica si finala mare se disputa in doua sau trei manse,astfel: Se disputa 2 curse,masina care castiga de doua ori consecutiv este declarata castigatoare.In cazul unei egalitati se defasoara si cea de a treia mansa,cea decisiva.Cursele de finala au loc pe baza tabelului cu cei mai buni 8 timpi la
fiecare categorie (grupa). Cursele de finala sunt eliminatorii. In finale dreptul de a alege banda de
concurs ii revine concurentului cu pozitia mai buna in grila de calificare.
Este descalificat concurentul care in finale nu se prezinta in maxim 2 minute la linia de start dupa ce a
fost apelat.
Cursa “bye” este aceea unde concurentul se prezinta la start singur, in care caz pentru a castiga, acest concurent are nevoie sa plece corect de la start (la lumina verde a semaforului) si sa ajunga la linia de finish.
In caz de forta majora directorul de concurs poate dispune prelungirea timpului de asteptare.
Pe perioada finalelor, primele 8 masini care au obtinut cei mai buni timpi in ziua de concurs, indiferent de grupa vor participa la o finala absoluta care se numeste Delta Drag CUP.

In cazul in care sunt toti cei 8 finalisti la start perechile de finala sunt 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.
Castigatorul perechii 1-8 va concura cu castigatorul perechii 4-5.
Castigatorul perechii 2-7 va concura cu castigatorul perechii 3-6.
Casigatorii curselor 1-8 cu 4-5, respectiv 2-7 cu 3-6 vor participa in semifinale
In cazul in care lipseste unul din cei 8 finalisti (raman 7 concurenti) intr-o anume categorie (grupa) se procedeaza la urmatoarele :
1-bye, 2-7, 3-6, 4-5. Concurentii sferturilor de finale se constituie din cei ce trec de optimi. Concurentul 1 calificat se va intrece cu castigatorul perechii 4-5, respectiv castigatorul perechii 2-7 cu cel al perechii 3-6. Mai departe, castigatorii acestor curse vor constitui finalistii. Locul 3 se decide pe baza timpului obtinut in sferturile de finala.
In cazul in care exista doar 6 concurenti intr-o anume categorie (grupa) se procedeaza la urmatoarele : 1-6, 2-5, 3-4. Concurentii sferturilor de finale se constituie din cei ce trec de optimi. Castigatorul perechii 1-6 merge in cursa „bye”, respectiv castigatorul perechii 2-5 se intrece cu cel al perechii 3-4. Mai departe, castigatorii acestor curse vor constitui finalistii. Locul 3 se decide pe baza timpului obtinut in sferturile de finala.
In cazul in care exista doar 5 concurenti intr-o anume categorie (grupa) se procedeaza la urmatoarele : 1-bye, 3-4, 2-5. Componentii sferturilor de finala vor fi cei care trec de optimi. Concurentul nr. 1 calificat se intrece cu castigatorul perechii 3-4, iar castigatorul perechii 2-5 merge in „bye”. Castigatorii celor doua curse vor merge in finala, locul 3 fiind adjudecat concurentului iesit din sferturi.
In cazul in care exista doar 4 concurenti intr-o anume categorie (grupa) se procedeaza la urmatoarele : 1-4, 2-3. Castigatorii celor doua curse vor fi finalistii. Locul 3 se decide pe baza timpului obtinut in sferturile de finala.
In cazul in care exista doar 3 concurenti intr-o anume categorie (grupa) se procedeaza la urmatoarele : 1-bye, 2-3. Castigatorii celor doua curse vor fi finalistii.

H. Interdictii si amenzi
Limita de viteza pe banda de intoarcere este de 40km/h dar organizatorul poate prevede si valori mai
mici pentru siguranta. Pe banda de intoarcere este obligatoriu condusul disciplinat (fara acrobatii,
slalom, drift, burnout sau opriri nejustificate).
Depasirea vitezei permise sau comportamentul indisciplinat atrage dupa sine urmatoarele: Amenda 100RON pentru fiecare abatere. Dupa a doua atentionare sau amenda concurentul poate fi descalificat de catre directorul de concurs.
In cazul depistarii unui concurent care nu a declarat modificari de cilindree se vor invalida rezultatele si punctele obtinute de acesta retroactiv pana la inclusiv prima cursa din sezonul respectiv - indiferent de data de la care a aparut modificarea - si va fi descalificat.

I. Raspundere
Organizatorul, oficialii evenimentului, angajatii si reprezentantii lor sunt absolviti de orice raspundere
pentru daunele materiale sau injuriile produse de catre concurenti tertelor parti, individual sau in grup.
Organizatorul nu raspunde pentru echipamentele sau obiectele lasate nesupravegheate in parcul rece.

J. Interdictii referitoare la publicitate
Organizatorul interzice amplasarea oricaror reclame pe teritoriul parcului rece sau a pistei de concurs.
Exceptie fac reclamele afisate pe autoutilitare, masinile de concurs sau echipamentele concurentilor si mecanicilor.
Daca organizatorul observa reclame interzise, va dispune indepartarea lor imediata. Exista posibilitatea
afisarii materialelor publicitare printr-un acord cu organizatorul, in masura in care acestea nu aduc
prejudicii contractelor publicitare sau de sponsorizare deja existente sau in curs de incheiere.

K. Alte dispozitii
Toti participantii la eveniment participa pe propria raspundere.
Concurentii sunt obligati sa respecte prevederile Regulamentului de Concurs si ale Regulamentului de
Baza. Nu este permis nimic din ce nu este prevazut sau reglementat in regulamente. Concurentii pot
trimite in scris sugestii legate de regulamente, pe care organizatorul le poate accepta sau refuza pana la urmatorul eveniment. Ne rezervam dreptul de a modifica regulamentul.
Ciocnirea cu echipamentele pistei, in masura in care nu a fost cauzata de probleme tehnice (inclusiv ale echipamentului de cronometrare), duce la descalificarea imediata si la suportarea tuturor pagubelor cauzate organizatorului.
Pe toata suprafata alocata evenimentului viteza maxima admisa este de 40km/h, cu exceptia zonei
active a pistei de concurs.
Se interzice efectuarea de cerculete sau burnout in oricare parte a suprafetei evenimentului, cu exceptia zonelor special alocate!
Concurentii au obligatia de a reveni in parcul rece imediat dupa parcurgerea distantei de concurs,
respectand viteza maxima permisa.
Concurentii au obligatia ca dupa fiecare cursa sa isi amplaseze masinile in asa fel incat sa nu
stanjeneasca pe concurentii ce vin dupa el si sa permita circulatia libera pe intreaga suprafata a parcului rece.


Organizatorii isi rezerva dreptul de a nu accepta un anume participant, automobil, spectator sau grup de spectatori fara a da explicatii suplimentare.

A.C.S. Delta Racing Crew

_________________
11 Iulie 2010 Aeroportul Alexeni,Urziceni Etapa 2 Delta Drag Racing
xfactor is offline  
Old 30-06-10, 20:52   #17
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Quote:
Originally Posted by xfactor View Post
Organizatorii isi rezerva dreptul de a nu accepta un anume participant, automobil, spectator sau grup de spectatori fara a da explicatii suplimentare.

A.C.S. Delta Racing Crew
Cubanezule,stai linistit ca oricum nu venim...Poti sterge ultima fraza..
kimi is offline  
Old 30-06-10, 22:26   #18
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

daca tot va rezervati dreptul de a nu primi unii concurenti, de ce nu va dati intre voi? sau nu aveti cu ce?
daca ar fi fost ok data trecuta, poate am mai fi facut deplasarea de 400 km, dar asa o sa va scutim si de prezenta celor din moldova.
"succesuri!"
__________________
Opel Astra GTC OPC
MadCow is offline  
Old 30-06-10, 23:33   #19
xfactor

Stage 5
 
xfactor's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 340
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Quote:
Originally Posted by kimi View Post
Cubanezule,stai linistit ca oricum nu venim...Poti sterge ultima fraza..
Rog sa va uitati pe anunturile anterioare sa vedeti ca tot timpul a fost acea fraza acolo.Si Speedline la cursele de la Tulcea adopta aceiasi fraza.Nu am pus-o pentru cineva anume.Singurele masini care nu au voie la noi sunt viper-ul din Ct si cielo lui elvis.Ce sa intamplat?
Ultima fraza a fost tot timpul in regulament.Nu stiu de ce sunteti asa suparati dar e treaba voastra daca nu vreti sa veniti.Aveti orgoliul mare si nu e bine.
Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
daca tot va rezervati dreptul de a nu primi unii concurenti, de ce nu va dati intre voi? sau nu aveti cu ce?
daca ar fi fost ok data trecuta, poate am mai fi facut deplasarea de 400 km, dar asa o sa va scutim si de prezenta celor din moldova.
"succesuri!"
fiecare are dreptul sa aleaga,nu a fost ok data trecuta dar ne starduim din ce in ce mai mult.Sa stii ca din masina de concurs sau de pe margine pare usor da sa stii ca nu e.Sau tu vrei sa imi spui ca pe banii si munca noastra trebuie sa primesc pe x sau y care s-au purtat tot timpul necivilizat.Mad cow sincer nu te cunosc da am vazut ca iti place sa aprinzi flacari.

Last edited by xfactor; 30-06-10 at 23:38.
xfactor is offline  
Old 01-07-10, 01:30   #20
TOBA^

Vicepresedinte Anonymous MotorSport

Stage 5
 
TOBA^'s Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,688
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

A.C.S Anonymous Motorsport Romania -participa la acest eveniment!
TOBA^ is offline  
Old 01-07-10, 08:31   #21
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Quote:
Originally Posted by xfactor View Post
[COLOR="Red"]
Sau tu vrei sa imi spui ca pe banii si munca noastra trebuie sa primesc pe x sau y care s-au purtat tot timpul necivilizat.Mad cow sincer nu te cunosc da am vazut ca iti place sa aprinzi flacari.
dar pe banii nostri care am facut 800 km data trecuta a fost ok sa va bateti joc, nu? se stie despre ce masini vorbesc - alea care s-au dat de n-spe ori fara sa scoata un timp "valid" si aia care a fost descalificata in finala. Nu fac scandal aiurea, tot ce spun , spun la obiect.
MadCow is offline  
Old 01-07-10, 10:36   #22
xfactor

Stage 5
 
xfactor's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 340
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
dar pe banii nostri care am facut 800 km data trecuta a fost ok sa va bateti joc, nu? se stie despre ce masini vorbesc - alea care s-au dat de n-spe ori fara sa scoata un timp "valid" si aia care a fost descalificata in finala. Nu fac scandal aiurea, tot ce spun , spun la obiect.
Da te cred ca nu faci scandal aiurea,dar crezi ca noi am avuit ceva cu baietii din iasi sau din alta parte?Asta e nu am facut expre.Acum daca ne aduce cronometrarea cumparata din state concuram pe timp daca nu asta e concuram piramidal.Ideea e sa fie cat mai multe evenimente ca sa aveti oportunitatea legala sa concurati.Si noi am batut sute de km si noi am pierdut bani dar asta e mergem inainte.Roma nu a fost construita intr-o zi.
xfactor is offline  
Old 01-07-10, 13:49   #23
SNP10

Stage 3
 
SNP10's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 166
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Mad Cow nu vezi ma ca aici au interdictie masinile de peste 120 cai.Vezi daca tu ai 440 cai si nu ai un diesel 1.9 softat nu te primesc la start ))))) Tineti-o tot asa ca e bine!
__________________

www.AllCustom.ro
SNP10 is offline  
Old 01-07-10, 14:17   #24
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Quote:
Originally Posted by xfactor View Post
[COLOR="Red"]Aveti orgoliul mare si nu e bine.
NU e vorba de orgoliu, ci de "COLOANA VERTEBRALA".. Unde scuipi, nu mai lingi

Bafta la organizare va doresc
kimi is offline  
Old 01-07-10, 15:18   #25
TOBA^

Vicepresedinte Anonymous MotorSport

Stage 5
 
TOBA^'s Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,688
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

pai de ce nu vb ce probleme au fost ... pe fata , ala a facut asa , organizatorul asa ... eu unul nu am participat la evenimentul trecut de la alexeni si nu stiu ...
__________________
Hotel Amphitryon - www.hotelamphitryon.ro
Spalatoria Auto Amphitryon
TOBA^ is offline  
Old 01-07-10, 15:40   #26
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Quote:
Originally Posted by TOBA^ View Post
pai de ce nu vb ce probleme au fost ... pe fata , ala a facut asa , organizatorul asa ... eu unul nu am participat la evenimentul trecut de la alexeni si nu stiu ...
Pentru ca nu este frumos sa postez pe un forum public divergentele care au fost intre organizatori si clubul Exclusive...NU vreau sa se inteleaga dupa aia ca sunt impotriva evenimentului sau impotriva cuiva...

Ce a fost a fost, a trecut si sper pe viitor sa nu se mai intample.

PS: Toba... CZT-ul si Kelu erau cu noi acolo..afli de la ei cat or sti si ei..
kimi is offline  
Old 02-07-10, 02:26   #27
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Inca odata mi se par penibile grupele astea,nu sunt impotriva la eveniment dar mai treziti-va din gandurile indepartate.In tara noastra sau ma rog in Bucuresti sunt maxim 15masini care sunt apte pt a concura la astfel de grupe,restul sunt "street" cum ati scris si voi in denumirea de start a grupelor!
Inca odata o masina cu motor de 1.8 si 150cp sa zicem cum poate concura cu un 325 de 192cp?O sa ne lovim iar de fraza "cursele sunt pt masini modificate"?!
Grupele LR nu va mai plac?va credeti in Ungaria sa faceti performanta din masini care se dau pe strada?
Ma rog,fiecare cu parerile lui .. Succes
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline  
Old 02-07-10, 08:12   #28
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Inca odata mi se par penibile grupele astea,nu sunt impotriva la eveniment dar mai treziti-va din gandurile indepartate.In tara noastra sau ma rog in Bucuresti sunt maxim 15masini care sunt apte pt a concura la astfel de grupe,restul sunt "street" cum ati scris si voi in denumirea de start a grupelor!
Inca odata o masina cu motor de 1.8 si 150cp sa zicem cum poate concura cu un 325 de 192cp?O sa ne lovim iar de fraza "cursele sunt pt masini modificate"?!
Grupele LR nu va mai plac?va credeti in Ungaria sa faceti performanta din masini care se dau pe strada?
Ma rog,fiecare cu parerile lui .. Succes
Pierzi ideea de baza.
Se vrea competitie. Competitia inseamna a investi in masina ta.
Cine se plange in general de grupe fie are o masina stock ( sau care nu are nici o valenta sportiva ) fie nu a inteles ideea mai sus mentionata.
__________________
Honda
shadowro is offline  
Old 02-07-10, 08:54   #29
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

Exact ce spuneam,va legati de masini stock si de performanta,nu este vorba de nici una din cele doua!
Mai citeste odata si ai sa intelegi ce am scris,chiar nu au treaba masinile stock si performanta cu grupele astea,este logic se vede clar oricine isi poate da seama,intr-o grupa ca aia cu 10 masini de 200cp si una de 250cp este logic cine va castiga..indiferent daca cele 10+1 masini au sau nu modificari!
Grupele astea sunt facute pt masini STRICT PT DRAG nu pt masini de strada cum avem 90% dintre noi
Sa fim seriosi pana la urma,asta nu e competite,e "imprumut" pe degeaba de la altii care chiar au cu ce
Sa incheiem subiectul,nu are rost sa mai continuam,spor la treaba cu competitia
kidu2006 is offline  
Old 02-07-10, 09:03   #30
bmw_motorsport

Stage 5
 
bmw_motorsport's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,320
Default Re: DRAG RACING "ALEXENI" - 11 IULIE

kidule...io ce draq sa mai zic...passat vr6 2,8 174cp...la s3
bmw_motorsport is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -