Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-03-09, 12:23   #136
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Tin sa te contrazic .... la grupele mari chiar conteaza tractiunea! Intr-un fel pui 400cp jos cu fwd , in alt fel cu rwd si cu totul in alt fel cu awd! Diferentierea intre turbo si aspirat mie mi se pare foarte corecta! Ia incearca tu sa modifici un sdi si vezi care e raportul munca/putere obtinuta fata de tdi si vorbim atunci! Acum e normal ca fiecare sa isi apere cauza.... dar totusi .... sa fim realisti ... dintr-un turbo scoti mult mai mult decat dintr-un aspirat! Sunt de acord sa nu se faca diferente intre turbo si aspirat atata timp cat turbina e cea originala! Pt ca vezi tu .... de ex: 1.9 tdi exista mai multe variante de putere si diferenta dintre ele e de turbina si soft , 1.8t iar la fel.
__________________
STOCK IS FOR LOOSERS. BAUBAU Racing!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti nu de teama ca le-ai putea pierde ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!!!
Everybody can buy a car, but not everybody can modify a car...
DE VANZARE CIELO GSI 16V!!! https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...o-gsi-16v.html
mad max is offline  
Old 18-03-09, 12:32   #137
MaliBuGTI

Stage 4
 
MaliBuGTI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 169
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Coeficientii de tractiune cu care s-au facut competitii pana acum sunt foarte bine ganditi si fiecare are rostul lui. Nu o sa vina multa lume daca nu se vor mai pune coeficienti de tractiune, pentru ca se va da (DIN NOU !) totul peste cap, participantii obisnuindu-se deja cu vechile reguli. Lumea s-a saturat de atatea evenimente cu reguli diferite, si tot felul de schimbari de la o competitie la alta.

Vad ca se smiorcaie tot felu` de indivizi pe-aici... ca au masini de o tona si jumatate si putin peste o suta de cai si ca ei nu vor sa pice cu Renault 5 in grupa. Pai daca din motivul asta nu se vor pune coeficientii de tractiune, nu va fi niciodata competitie adevarata cu masini adevarate si ne vom duce mult in jos. Din contra... acel Renault 5 ar trebui sa constituie un stimulent pentru toti, sa-si modifice serios masinile sau sa nu participe daca stiu ca masina lor a fost cumparata pentru familie si pentru consum redus. S-a mai discutat pe-aici... niste stickere cu "Racing", emblema de la vreun club si o evacuare zgomotoasa, nu fac o masina sa fie de curse.

mad max a subliniat foarte bine mai sus ce ar insemna lipsa coeficientilor mai ales la grupele mari.

In mai mica masura, aceste principii se aplica si la grupele mici.

Last edited by MaliBuGTI; 18-03-09 at 12:44.
MaliBuGTI is offline  
Old 18-03-09, 12:46   #138
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Dragos mi-a luat vorba din taste . Oricum te dai de doua ori.......si nu risti sa fi scos din cursa. Ar fi misto sa aduca celule....si sa se afiseze timpii.
Personal nu ma intereseaza de timpi si alte chestii,important pt mine este sa bat masinile cu care ma dau!
Dar dupa cate vad,cu 133cp ai mei as intra la C ... Ce as putea sa fac acolo printre o masina care la baza a avut 165cp iar la cursa va avea 200cp?)))
Pana la urma sunt coeficienti sau nu?
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline  
Old 18-03-09, 13:14   #139
highboy_97
Ford Driver

Stage 4
 
highboy_97's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 268
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Quote:
Originally Posted by MaliBuGTI View Post
Coeficientii de tractiune cu care s-au facut competitii pana acum sunt foarte bine ganditi si fiecare are rostul lui. Nu o sa vina multa lume daca nu se vor mai pune coeficienti de tractiune, pentru ca se va da (DIN NOU !) totul peste cap, participantii obisnuindu-se deja cu vechile reguli. Lumea s-a saturat de atatea evenimente cu reguli diferite, si tot felul de schimbari de la o competitie la alta.

Vad ca se smiorcaie tot felu` de indivizi pe-aici... ca au masini de o tona si jumatate si putin peste o suta de cai si ca ei nu vor sa pice cu Renault 5 in grupa. Pai daca din motivul asta nu se vor pune coeficientii de tractiune, nu va fi niciodata competitie adevarata cu masini adevarate si ne vom duce mult in jos. Din contra... acel Renault 5 ar trebui sa constituie un stimulent pentru toti, sa-si modifice serios masinile sau sa nu participe daca stiu ca masina lor a fost cumparata pentru familie si pentru consum redus. S-a mai discutat pe-aici... niste stickere cu "Racing", emblema de la vreun club si o evacuare zgomotoasa, nu fac o masina sa fie de curse.

mad max a subliniat foarte bine mai sus ce ar insemna lipsa coeficientilor mai ales la grupele mari.

In mai mica masura, aceste principii se aplica si la grupele mici.

mda...pai normal ca vi cu tot felul de argumente si ca tu vrei sa fie cu coeficientii pentru ca ei te ajuta sa pici la grupa b si iti convine..cum sa nu cu 206 gti 2.0 de ~135cp (stock) si ~1100 kg ca doar nu o sa iti convina sa pici la c si sa te dai cu unu de 1200 kg cu 160cp hai sa fim seriosi.
__________________
Ford Focus II 1.6 TDCI Hatckback 2005
- under construction...
highboy_97 is offline  
Old 18-03-09, 13:30   #140
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Highboy a reliefat bine ce vrea sa zica malibugti. Dupa cum am spus si pe alte forumuri.....e si normal ca fiecare sa traga pt el. Eu zic sa lasam comentariile astea, organizatorul e suveran si face ce vrea portavocea lui. Deci si kid si gti intra la b......si avand in vedere ca ca sunt doua manse.....va invit la dans....si asa vreti victorii usoare si cu masini mai slabe nu? Kid are 18 cai peste mine......respectiv malibu vreo 20.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline  
Old 18-03-09, 13:31   #141
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Cred ca ajung si eu pe acolo... Baietii care sunt la A1 sa imi faca cu mana...
Si nu o sa bag in seama lumea care o sa sara cu fente ca masinile de A1/A nu au ce cauta la cursa... fiecare cu ce are, ca nu suntem tara cu salarii de n-zeci de milioane pe luna ca sa ne luam toti masini de peste 150 de cp. Si nici sa nu incepeti cu teorerii precum: vrei sa participi - iti faci masina sa ajunga la 1x0 cp... ca nu ai cum sa smulgi 100 de cai dintr-un Matiz, par example.
Mustang is offline  
Old 18-03-09, 13:36   #142
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Mustang vei fi binevenit.......e posibil sa ai adversar un tico .Acum sa vedem daca se baga proprietarul.
bobby_gsi2 is offline  
Old 18-03-09, 13:36   #143
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Cateva poze cu locatia.
Asfaltul e ok, mai sunt cateva canale dar nu sunt denivelate sunt la acelasi nivel cu asfaltul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1050837.JPG
Views:	342
Size:	2.29 MB
ID:	836965   Click image for larger version

Name:	P1050838.JPG
Views:	315
Size:	2.29 MB
ID:	836966   Click image for larger version

Name:	P1050840.JPG
Views:	327
Size:	2.24 MB
ID:	836967  

Click image for larger version

Name:	P1050841.JPG
Views:	307
Size:	2.39 MB
ID:	836968  
FeS is offline  
Old 18-03-09, 13:39   #144
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Ce prompt esti.....daca iti aduci aminte, canalele oricum sunt acoperite de jaloane....nu mai scrie asa ceva ca sunt unii slab de ingeri si cine stie ce inteleg
bobby_gsi2 is offline  
Old 18-03-09, 13:41   #145
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Mustang vei fi binevenit.......e posibil sa ai adversar un tico .Acum sa vedem daca se baga proprietarul.
E posibil sa stea mai bine ca mine.
Sa vedem... merci pentru interes.
Sper sa ne vedem pe acolo.
Mustang is offline  
Old 18-03-09, 13:46   #146
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Nu sta ca are roti pe 15 si abia le misca
bobby_gsi2 is offline  
Old 18-03-09, 13:48   #147
MaliBuGTI

Stage 4
 
MaliBuGTI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 169
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

highboy 97, te cred pe cuvant ca nu ma vrei in grupa la tine, dar mai bine abtine-te de la comentarii atat timp cat le faci fara sa gandesti logic (doar din rautate) si cat timp ai o masina care n-are pic de tenta sportiva. Sa-ti explic motivul principal pentru care vreau sa se puna coeficientii;

Intr-un fel pleaca de pe loc un awd, in alt fel un rwd si total diferit fata de celelalte, un fwd. La grupele mari se observa cel mai bine acest aspect, dar principiile se aplica si la grupele mici, in mai mica masura (logic), deci mi se par foarte corecti coeficientii de tractiune actuali.

Si da... din motivul asta o sa raman la grupa B si o sa bat masini ca a ta, care pe langa ca n-au modificari, din fabrica au fost concepute pentru cu totul altceva decat curse auto si au si soferi rautaciosi. Ha ha ha.
MaliBuGTI is offline  
Old 18-03-09, 13:53   #148
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Ce prompt esti.....daca iti aduci aminte, canalele oricum sunt acoperite de jaloane....nu mai scrie asa ceva ca sunt unii slab de ingeri si cine stie ce inteleg

Treceam prin zona si mi-am adus aminte de poze.
Nu stiu cum au fost acoperite canalele cu jaloane ca anul trecut nu am fost dar oricum nu are nimeni de ce sa se sperie ca drumul e impecabil.
FeS is offline  
Old 18-03-09, 13:57   #149
highboy_97
Ford Driver

Stage 4
 
highboy_97's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 268
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

sunt rautacios cum esti si tu...fiecare vrea sa ii fie lui bine,acum daca suntem toti pasionati de masini ca sa participam la curse trebuie sa ne luam masini puternice?
ma dau si eu cu ce am...

acum chiar imi pare rau ca am deschis acest subiect.oricum organizatorii fac cum considera ei ca e bine.

bafta!
highboy_97 is offline  
Old 18-03-09, 14:01   #150
miliady
Renault Driver

Stage 5
 
miliady's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,266
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

cine a zis ca nu conteaza coeficientii de tractiune? voi chiar considerati ca o masina cu tractiune fata trage la fel cum impinge o masina cu tractiune spate?

hai sa bagam si coeficienti de slickuri, de boost controller, de regulator de presiune de benzina si exemplele pot continua.

tractiunea fata clar e in dezavantaj fata de cele cu tractiune spate.

si degeaba va agitati atat de reno-ul meu de 135 CP aspirat. DEGEABA... vine un 1,7 t de "120 CP" sau chiar un 1,4T de 115 CP care va bate la funduletz. si pe mine ma bate 1,7t usor modificat. deci nu e nici o treaba... de reno-uri 5 la grupa B nu scapati
miliady is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -