Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Mitsubishi tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-10, 11:10   #1
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default EVO CHIPTUNING- doua softuri in ecu de serie

Datorita cererilor multimple RACING CODE a dezvoltat propria solutie de dublusoft in ecu de serie pentru modelele EVO din gama Mitsubishi.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 22:24   #2
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: EVO CHIPTUNING- doua softuri in ecu de serie

Rog sa-mi spuneti daca mai exista vreo firma care ofera un astfel de serviciu.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 00:38   #3
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: EVO CHIPTUNING- doua softuri in ecu de serie

Am auzit pe cineva in Iasi care ar colabora cu o firma din germania si se aude ca ar face asa ceva.acum...nu tot ce zboara se mananca.spune-mi si mia la peugeotu meu 207 1.6 HDi 90cp inafara de soft si turbo upgrade ce pot sa mai fac pentru marirea puterii...deocamdata am 115cp si 285 Nm.daca se poate face ceva mai putin costisitor.scuza-ma daca dar nu prea ma pricep ma gandesc poate or fi ceva maruntisuri in care mai pot fura 5 6 cp cum ar fi sa maresc avansul de motorina etc.astept un raspuns.bafta
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 09:53   #4
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: EVO CHIPTUNING- doua softuri in ecu de serie

cresterea de putere la Peugeot: https://forum.4tuning.ro/101-bazar-au...ml#post3890063

In cazul celor doua softuri pe ecu de serie as dori sa stiu concret cine mai face asa ceva si care este oferta lor pentru acest produs.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-12-10, 15:36   #5
acamus

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2
Default Re: EVO CHIPTUNING- doua softuri in ecu de serie

in tara la noi nu are nimeni o solutie comeriala pt 2 softuri in afara de voi (Racing Code), felicitari!!!
ps. eu am facut si pe 8 si pe 9 / cu activare fie TPS fie ICS fie switch wired in
acamus is offline   Reply With Quote
Old 20-12-10, 22:12   #6
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: EVO CHIPTUNING- doua softuri in ecu de serie

Multumim!
Azi am mai facut un astfel de evo 9 care in plus are si alte optiuni speciale, mai ales la o masina de strada.

Pentru cine are posibilitati materiale disponibile pentru acest tip de optiune si anume dual soft il anuntam ca se poate introduce ceva mai mult chiar si trei.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-12-10, 06:46   #7
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: EVO CHIPTUNING- doua softuri in ecu de serie

RACINGCODE > PERFORMANTA SI ECONOMIE
RACING CODE “DUAL-SOFT” reprezinta posibilitatea utilizarii la automobilele de serie sau modificate din gama Mistubishi Lancer Evolution a doua softuri.Totul se face fara inlocuire de ECU sau dotare auxiliara. Cele doua softuri sunt incarcate in ECU original, fara nici o interventie electrica sau mecanica asupra lui, in plus nu se vede la garantie.
Nu este necesara montarea de butoane suplimentare in bord pentru schimbarea softului.
ECU este programat astfel incat sa recunoasca, printr-o procedura de initiere simpla, alegerea softului ce se doreste a fi utilizat.
Pe langa modificarea softului din ECU(engine control unit) sau a celui din TCM( transmission control unint), noi am considerat ca posibilitatea de a conduce o masina foarte performanta, reusind sa obtinem consum redus de carburant cu uzuri minime, reprezinta o buna alternativa. Acest fapt fiind posibil doar utilizand simultan in acelasi ECU doua softuri performante unul pentru putere si altul pentru reducerea consumului de carburant.
Selectarea softului se face usor de catre utilizator din interiorul masinii cu efort minim respectand o procedura simpla. Nu se poate face trecerea din greseala in celalat soft, iar o persoana straina nu poate face schimbarea de soft, necunoascand procedura.
Unul din aceste exemple a fost testat si prezentat in cazul eminiunii auto ProMotor.
Promotor Racing Code Dynotuning, Mitsubishi EVO 9 two switchable ECU setings on OEM ECU
https://www.youtube.com/watch?v=esY8tkl_IdM
Pentru cine nu sunt suficiente aceste peroformante ii putem garanta ca impreuna cu partenerii nostrii putem realiza adevarati monstrii, un exemplu fiind masina de curse a Domnului Paul Andronic veritabil pilot de curse: https://www.paulandronic.ro/.
Mitsubishi de concurs al domnului sus mentionat fiind “consiliat” si setat de
RACING CODE.
Posibilitatea folosirii a doua setari distincte poate prezenta foarte multe avantaje, mult mai multe decat cele specificate mai sus, putere si consum redus.
Lista exemplelor poate fi infinita in functie de ce doreste utilizatorul, am sa enumar cateva combinatii posibile fara a avea pretentia ca am epuizat toate variantele:
- soft de serie(pentru garantie service… )-soft modificat
- soft putere-soft economic
- soft benz. pompa- soft alt combustibil(benz. de curse, alcool, E85)
- soft curise – soft curse(ALS,LC,FFS…
- soft xxx – soft valet(cu limitari pentru situatii cand masina e parcata de valet, service, rodaj…)
- soft circuit- soft rally
- soft xxx – soft de iarna compatibil in mod special cu una din setarile pentru tractiune …

Si inca un exemplu concret pentru aceasta dualitate:
270wbhp softul economic
300wbhp softul de putere


SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 26-12-10, 19:56   #8
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: EVO CHIPTUNING- doua softuri in ecu de serie

Discutia se muta aici:

https://forum.4tuning.ro/19-facem-ros...um-alegem.html
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -