Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning > Racing Code

Reply
 
Thread Tools
Old 22-12-10, 21:46   #1
Andrei_RC

Stage 2
 
Andrei_RC's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 64
Default DUAL MAP - PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Acum le putem alege pe amandoua.

RACING CODE “Dual-Soft” reprezinta posibilitatea utilizarii a doua softuri pe ECU-ul de serie al automobilelor din gama Mistubishi Lancer Evolution. (Automobilele pot fi stock sau modificate)


Totul se face fara inlocuire de ECU sau dotare auxiliara. Cele doua softuri sunt incarcate in ECU original, fara nici o interventie electrica sau mecanica asupra lui, in plus nu se vede la garantie.
Nu este necesara montarea de butoane suplimentare in bord pentru schimbarea softului.
ECU este programat astfel incat sa recunoasca, printr-o procedura de initiere simpla, alegerea softului ce se doreste a fi utilizat.
Pe langa modificarea softului initial din ECU(engine control unit) sau a celui din TCM( transmission control unit) am considerat ca reprezinta un real avantaj posibilitatea de alege oricand unul dintre doua softuri distincte.
Selectarea softului se face usor de catre utilizator din interiorul masinii cu efort minim respectand o procedura simpla. Nu se poate face trecerea din greseala in celalat soft, iar o persoana straina nu poate face schimbarea de soft, necunoascand procedura.
Un exemplu de setare Dual Soft il reprezinta masina de strada a pilotlui Paul Andronic. Procedura de interschimbare a softului este prezentata chiar de acesta in cadrul emisiunii Pro Motor.https://www.facebook.com/17583589243...1933765084207/
Masina dispune de un soft de putere si altul pentru reducerea consumului de carburant.

Posibilitatea folosirii a doua setari distincte poate prezenta foarte multe avantaje, mult mai multe decat cele specificate mai sus, putere si consum redus.
Lista exemplelor poate fi infinita in functie de ce doreste utilizatorul, am sa enumar cateva combinatii posibile fara a avea putea spune ca am epuizat toate variantele:
- soft de serie(pentru garantie service… )-soft modificat
- soft putere-soft economic
- soft benz. pompa- soft alt combustibil(benz. de curse, alcool, E85)
- soft curise – soft curse(ALS,LC,FFS… )
- soft xxx – soft valet(cu limitari pentru situatii cand masina e parcata de valet, service, rodaj…)
- soft circuit- soft rally
- soft xxx – soft de iarna compatibil in mod special cu una din setarile pentru tractiune …



Si inca un exemplu concret pentru aceasta dualitate:

270wbhp softul economic

300wbhp softul de putere


Last edited by SEBASTIAN; 25-03-16 at 06:58.
Andrei_RC is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 22:50   #2
Andrei_RC

Stage 2
 
Andrei_RC's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 64
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Revin cu detalii despre Racing Code Dual Soft.
Iata o suprapunere a graficelor. Cu albastru sunt marcate curbele de cuplu iar cu rosu cele de putere.
Se poate observa dieferenta uriasa de cuplu intre soft-ul economic si cel race.
Pe softul race valoarea maxima de cuplu se atinge la 3800 rpm pe cand pe softul economic valoarea maxima se atinge dupa 5000rpm.

Atentie! Valorile de cuplu si putere de pe grafice sunt masurate la roata ceea ce inseamna peste 380 cai la motor pt softul race si aproximativ 340 pe softul economic.


Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DS.jpg
Views:	126
Size:	182.5 KB
ID:	3133855  

Last edited by SEBASTIAN; 14-12-15 at 19:00.
Andrei_RC is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 17:32   #3
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Question Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

este ceva foarte tare, pot spune. adica...ai posibilitatea sa mergi si sa fii taxat exact cum mergi!

de ex daca ai o masina de ~350-400 cp poti sa faci softul economic, ca masina sa mearga cu ~150 cp? sau in oras sa mearga cu 100 cp, astfel incat sa mearga cat mai economic cu putinta, sa aiba un consum decent de ex 10% in oras!?
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 23:21   #4
Andrei_RC

Stage 2
 
Andrei_RC's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 64
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Sigur, cele doua softuri se pot configura dupa dorinta utilizatorului. In cazul de mai sus a fost aleasa varianta normal & power.
Alte configuratii pe care le-am facut au fost eco & power (soft1=180HP & soft2=320HP la roata) precum si power & power++ (soft1=320HP & soft2=360 HP la roata), in acest caz comutarea pe soft2 facandu-se automat atunci cand injectia de water-methanol era activata.

Prin setarea Racing Code Dual-Soft este posibil ca aceeasi masina sa se comporte "docil" avand un consum minim de carburant, atunci cand nu avem nevoie de putere, de exemplu in traficul urban, sau atunci cand conditiile meteo o impun, aceeasi masina transformandu-se radical prin simpla comutare a softului si beneficiind de optiuni (ALS, launch control, FFS) pe care le mai intalnim numai la masinile de curse.

Mai mult, optiunea FFS (Flat Foot Shifting) ce permite schimbarea vitezelor FARA A MAI RIDICA piciorul de pe pedala de acceleratie (se apasa doar pe ambreiaj in timp ce acceleratia este la maxim), pe langa faptul ca micsoreaza timpul de schimbare iar boost-ul nu scade (max 15% boost drop) in timpul schimbarilor, are si rolul de a proteja transmisia. Solicitarile in transmisie fiind mai mici cu FFS decat la o schimbare "in forta cu forfecare" clasica ! datorita fatului ca ECU sincronizeaza turatia motorului in timpul schimbarii FFS cu turatia trenului fix din cutia de viteza pentru urmatoarea treapta de viteze. Aceata functie FFS implementata pe calculatorul de serie este derivata din GCIC (Gear Change Ignition Cut) ce se gaseste pe calculatoare de mii de euro pe masinile de curse.

Dual-Soft pe calculatorul original al masinii aduce un beneficiu real pentru cei ce isi folosesc masina nu numai pentru curse cat si ca mijloc de deplasare zilnic oferind maximul de eficienta in ambele cazuri.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DS.jpg
Views:	90
Size:	182.5 KB
ID:	3133854  

Last edited by SEBASTIAN; 14-12-15 at 18:59.
Andrei_RC is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 08:23   #5
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

asa da tuning.
se adreseaza celor(multi, inclusiv mie) care nu au cel putin 2 masini si masina poate fii folosita exact cum vrei, adica vrei forta ai forta, vrei consum decent pt ca mergi incet, asa si o sa fie.

cu modalitatea asta de soft dual-a sunt sigur ca multi or sa apeleze la voi.
se poate face si cu buton(zic eu) sa treci de pe o harta pe alta, daca cineva vrea asa ceva.

bravo RACING CODE.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 18:00   #6
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Felicitarile mele pentru Racing Code..asa ceva chiar imi face placere sa citesc.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 18:06   #7
magicmotorsport

Stage 2
 
magicmotorsport's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 34
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

foarte interesant ce ati facut baieti...dar spuneti si putin despre dezavantaje....
magicmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 19:43   #8
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

ce dezavantaje? ba da ar fii: sa zicem ca esti pe softul economic si vrei sa te dai cu cineva, este mai greu trebuie sa opresti masina si sa intrii pe softul race. cam atat, altceva nu vad ce ar fii.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 20:08   #9
abarth

Stage 5
 
abarth's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 375
Member of:
[4Rally]
[Mitsubishi]
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Cat costa versiunea dual soft?
Pt un evo 5,soft econom si soft raly cu ALS si LC?
abarth is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 22:06   #10
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

niste preturi ??
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 20:01   #11
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Ce am observat in urma modificarilor masinii mele.
Desi turbina "produce" mai mult cu 0.6-0.7 bar iar afr-ul este aprox 11,consumul a scazut fata de varianta stock cu aprox 2 l/100 km extern si 1l/100 km oras.Ma refer la acelasi regim de mers,acelasi trafic etc
De ce?
afr-ul cand lambda este in closed loop este 15.4.
Incepand cu 2000 rpm motorul raspunde mult mai bine si nu necesita turatii peste 3000-3500 rpm pentru a depasi rapid.Cu setarile stock urcam mai mult in ture,deci mai mult combustibil.
Aici e chestiune de simt,de utilizator.Pentru unii este doar un gadget care nu isi are rostul,pentru unii chiar poate insemna o reducere de consum.

As fi curios de un grafic al boostului si al afrului cu un full throttle de la 1500 rpm cu ambele variante de soft.

Cu respect,
__________________
1983 audi coupe b2 2.2l 20v turbo quattro proiect
1986 audi coupe b2 2.2l 20v turbo quattro proiect
1985 audi 90 b2,2.2l 20v turbo quattro proiect
1985 suzuki samurai
1993 audi urs4 2.2l 20 v turbo quattro-dezmembez
1994 audi 100 c4 2.6 E 12 v FWD
2003 vw lt 35
1991 audi s2 3b
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 17:15   #12
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Intr-o astfel de situatie personal, atunci cand a fost vorba de masina mea am optat cam asa.
- soft de strada
- soft de circuit
- soft de 402m
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 05:54   #13
BibaRC

Stock
 
BibaRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 4
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Ce putem face noi in conditii de maxima fiabilitate fara a schimba absolut nimic pe masina si fara sa aiba nici un impact negativ !

1. Puterea/Cuplu de care vorbim este cea de la motor.
2. Varianta de soft care va fi la final pe masina va fi determinata in urma testelor pe dyno si monitorizarii parametrilor. Toate softurile pe care le facem sunt custom (optimizarea este cea mai importanta parte a chiptuningului dupa care vine cresterea de putere).
3. Nu trebuie sa schimbat absolut nimic. Desi cresterile de putere/cuplu sunt semnificative ca valoare, ele sunt mici daca le exprimam in procente fata de valorile originale. La unele masini pot obtine si 40% - 45 % in plus, deci nu este nevoie sa schimbi nimic.
4. Exista doua tipuri de garantii oferite.
a) Pe lucrare, adica pe operatia pe care o facem noi , de chiptuning, aceasta fiind garantata pe viata. Nu vei avea niciodata probleme cu calculatorul si cu ce am modificat noi.
b) Pe parti mecanica - OPTIONAL - . De aprox. un an , ne-am acreditat softurile cu un audit extern si putem elibera garantii pentru parti mecanice (ambreiaj, cutie de viteze,motor ... etc ). Aceasta garantie este optionala si contra cost, dar are valabilitate in EU.
Mai multe detalii poti gasi la noi pe site: http://www.racingcode.ro/p/intrebari-frecvente/
Ne poti gasi oricand accesand: http://www.racingcode.ro
Pentru preturi actualizate si detalii de contact sau alte informatii asteptam mesajele tale aici oricand
BibaRC is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 18:21   #14
BibaRC

Stock
 
BibaRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 4
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by B 58 MAL View Post
niste preturi ??
Scuze pentru intarziere:
2.0T Lancer EVO IX - dual soft(eco&pwr) - pret 649 euro
pentru date de contact va rog accesati: http://www.racingcode.ro/contact
Multumesc.
BibaRC is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 18:24   #15
BibaRC

Stock
 
BibaRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 4
Default Re: PUTERE vs. CONSUM - Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by abarth View Post
Cat costa versiunea dual soft?
Pt un evo 5,soft econom si soft raly cu ALS si LC?
Versiunile de dual soft pe ECU de serie sunt valabile deocamdata numai pentru vesiunea evo 8, 9 si 10.
BibaRC is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -