Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-15, 20:52   #1
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default E36 318is Turbo

Nu credeam ca o sa ajung in zona asta eram foarte contra subiectului turbo ! Insa de la un timp parca am inebunit nu stiu ce e cu mine dar m-am jurat ca vreau o masina turbo ! Asa ca fiind fan BMW E36 (datorita faptului ca poti umbla usor la masina stiu asta de la cabrio-ul meu) !
Bun...inca sunt in stadiul de a cunoaște acest fenomen ma interesez despre el si caut informatii ca sa fac o treaba entry level ! Nu vreau sute de cai nu vreau decat sunet-ul acela de BOV !

Pana acum am decis ca motorul va fi m44b19 adica cel is pwntru ca cica are interne forjate si ma scapa de multe cheltuoieli ! Am vazut ca multi fac treaba cu turbo de pe 1.8 tds insa am inteles ca turbo de diesel nu e acelasi lucru cu turbo benzinar ! Acuma eu astept confirmari daca am inteles bine pana acum sau nu ! Vreau sa aflu totul despre turbo cum sa fac un motor turbo fiabil fara sa crape ? Este adevarat ca 1.8 is are interne forjate ? Ce presiune pot folosi pe el ? Galeriile mai mult ca sigur v-or fi custom hand made ca am inteles ca cea de tds nu se potriveste... ! Astept lamuriri nu sfayuri gen : baga 2.5 ca se merita mai mult... eu vreau turbo pe 1.8is !
__________________
E36 Cabrio - Mein Kater
BMW - E34 - 520i
Sunt pe un forum auto,nu intr-un examen la scoala, d'aia am greseli gramaticale!

"In viata derapezi / Mai repede decat crezi
Pe strada, in parcuri sau canale / Vezi destule dovezi"
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 13-11-15, 23:37   #2
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 318is Turbo

M42-ul e cu internele.
Era un baiat din Iasi , parcă, de făcuse M40 turbo. Caută pe forum.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-15, 09:06   #3
Petrucio

Stage 3
 
Petrucio's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 124
Default Re: E36 318is Turbo

Quote:
Originally Posted by AxL MoDo View Post

Pana acum am decis ca motorul va fi m44b19 adica cel is pwntru ca cica are interne forjate si ma scapa de multe cheltuoieli ! Am vazut ca multi fac treaba cu turbo de pe 1.8 tds insa am inteles ca turbo de diesel nu e acelasi lucru cu turbo benzinar ! Acuma eu astept confirmari daca am inteles bine pana acum sau nu ! Vreau sa aflu totul despre turbo cum sa fac un motor turbo fiabil fara sa crape ? Este adevarat ca 1.8 is are interne forjate ? Ce presiune pot folosi pe el ? Galeriile mai mult ca sigur v-or fi custom hand made ca am inteles ca cea de tds nu se potriveste... ! Astept lamuriri nu sfayuri gen : baga 2.5 ca se merita mai mult... eu vreau turbo pe 1.8is !
de pe tds nu e bun nimic sa folosesti!
ca de ex. arborele cotit de m42 e mai usor ca cel de pe m40 ... in rest totul ii ca si la acele lante ... in CR care il ai mai mult de 0,7 bar nu poti baga ... daca ai intrebari ma poti contacta in PM ...PS am tot chitul pentru m42/44 la e36 ...
https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...pe/page-8.html
__________________
BMW 318 IS TURBO COUPE 1997 Garrett XXXL NEW SETUP coming soon
----------------------------------------
Petrucio is offline   Reply With Quote
Old 16-11-15, 09:16   #4
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 318is Turbo

Quote:
Originally Posted by Petrucio View Post
de pe tds nu e bun nimic sa folosesti!
ca de ex. arborele cotit de m42 e mai usor ca cel de pe m40 ... in rest totul ii ca si la acele lante ... in CR care il ai mai mult de 0,7 bar nu poti baga ... daca ai intrebari ma poti contacta in PM ...PS am tot chitul pentru m42/44 la e36 ...
https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...pe/page-8.html
Exact la tine mă refeream.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -