Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-12, 10:15   #1
gabytzu_locdog

Stage 2
 
gabytzu_locdog's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 38
Default se poate pune turbina de disel pe benzinar?

buna , am si eu o intrebare vreau sa pun o turbina de pe bmw 525 tds pe motor de 2000cc m50 24v , daca merge ce trebuie sa fac sa nu busesc motorul? multumesc
gabytzu_locdog is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 17:21   #2
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

raspunsul cel mai corect este nu. diferenta de temperatura a gazelor de evacuare sunt mari, iar simpla racire cu ulei a unei turbine, pe un benzinar nu e suficienta, astfel avand o uzura excesiva... materialele din care sunt facute difera de la una la alta...
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 21:51   #3
gabytzu_locdog

Stage 2
 
gabytzu_locdog's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 38
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

Quote:
Originally Posted by bakal View Post
raspunsul cel mai corect este nu. diferenta de temperatura a gazelor de evacuare sunt mari, iar simpla racire cu ulei a unei turbine, pe un benzinar nu e suficienta, astfel avand o uzura excesiva... materialele din care sunt facute difera de la una la alta...
mersi mult pt raspuns. stima
gabytzu_locdog is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 11:24   #4
lexmaul

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 822
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

Quote:
Originally Posted by bakal View Post
raspunsul cel mai corect este nu. diferenta de temperatura a gazelor de evacuare sunt mari, iar simpla racire cu ulei a unei turbine, pe un benzinar nu e suficienta, astfel avand o uzura excesiva... materialele din care sunt facute difera de la una la alta...
cunosc ceva asemanator .. la un proiect turbo opel vectra A motorizare c20ne 8v a folosit o turbina de opel de pe 1,7 TD (isuzu) / racire apa/ulei , a fost facuta in urma cu un an si la ora actuala merge pe acelasi turbo..puterea este estimata undeva la 150cp . caz real
lexmaul is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 11:45   #5
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

Quote:
Originally Posted by lexmaul View Post
cunosc ceva asemanator .. la un proiect turbo opel vectra A motorizare c20ne 8v a folosit o turbina de opel de pe 1,7 TD (isuzu) / racire apa/ulei , a fost facuta in urma cu un an si la ora actuala merge pe acelasi turbo..puterea este estimata undeva la 150cp . caz real
ai spus bine, racire apa/ulei.... majoritatea turbinelor pt diesel sunt racite doar cu ulei
bakal is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 12:03   #6
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

De ce ai pune o turbina cu geometrie fixa de diesel cum e cea de pe motorul de 1.7 opel pe un benzinar?
Inteleg sa pui o geometrie variabila pentru avantajele pe care le are dar nu vad rostul uneia cu geometrie fixa.
O turbina cu geometrie variabila rezista pana la maxim 950grade Celsius.
Daca reusesti sa pastrezi EGT-ul unui benzinar pana la aceasta limita poti incerca sa montezi o turbina de diesel.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 16:04   #7
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

dar invers, o turbina de benzinar pe un diesel ? pe un 1.6td mai exact, ce recomanzi bluey?
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 16:33   #8
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

Ca sa beneficiezi de avantajele dieselului, mai bine cauti un vnt de 1.9 si vei fi mult mai castigat.
Vorbesti cu Iulica GTO sa iti adapteze comanda de vnt pe 1.6td si gata
1000rpm inseamna mult la un diesel si cam asta e diferenta intre wg si vnt (daca nu si mai mare)
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 19:40   #9
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

Bluey,cu tot respectul dar eu iti arat aceeasi turbina de 1.7 care la mine pe oltcit merge de ceva timp,si care nu s-a topit pana acum,si culmea merg pe gpl,cu amestec destul de sarac deci sigur sare de 950 de grade in afara de o culoare caramizie nu are nici pe dracu acum nu bag mana in foc pentru toate turbinele,dar mai stiu cazuri de turbo de diesel fara racire pe apa montate pe benzinare care nu s-au topit,nu s-au lipit lagarele etc...
Ce-i drept cine face asta le cam pune dupa ureche,caci nu prea ai cum sa-ti calculezi instalatia cu o turbina dinasta...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 19:53   #10
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

Turbinele cu vnt sunt date de Garrett cu maxim 950 grade.
Si am scris ca cea de 1.7d e identica cu cea de benzinare ca functionare.
Daca puneai vnt pe Oltcit intelegeam, dar dracia aia de 1.7d banuiesc ca e ceva similar cu un T2.
Cele cu vnt au dezavantajul temperaturilor mici de functionare ( in preturi rezonabile) dar au spool de la ture mici comparativ cu cele cu wg.
S-au pus si pe benzinare turbine cu vnt dar vorbim de mii de euro si tehnologii cam inaccesibile noua sarmanilor .
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 20:37   #11
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

Aaaa,de vnt spuneai tu...pai na,porsche parca a facut printre primii geometrie variabila,si da,e foarte greu sa faci una sa reziste la temperaturile benzinarelor,dar nu imposibil :d

p.s. e cam cat un t1.5 turbina,daca era cat un t2 era parfum
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 08:36   #12
gabytzu_locdog

Stage 2
 
gabytzu_locdog's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 38
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

atunci de pe care model de masina sa fie benzinar pot sa pun un turbo pe un motor m50 2.0 bmw ?
gabytzu_locdog is offline   Reply With Quote
Old 07-07-12, 12:38   #13
Andrei RS13

Stage 3
 
Andrei RS13's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 144
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

depinde de masina eu am pus pe un nissan 200sx s13 1.8 benzina o turbosuflanta de alfa romeo pe motorina,turbosuflanta merge dar foarte slab fata de garrett-ul t25 pe care al avea inainte,vreau sa revin la garrett.
Andrei RS13 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 23:04   #14
fmi03

Stage 4
 
fmi03's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 215
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

Quote:
Originally Posted by Andrei RS13 View Post
depinde de masina eu am pus pe un nissan 200sx s13 1.8 benzina o turbosuflanta de alfa romeo pe motorina,turbosuflanta merge dar foarte slab fata de garrett-ul t25 pe care al avea inainte,vreau sa revin la garrett.
eu folosesc turbina se 525tds pe 316i e36 si merge bine, dar pe dacie am topit doua turbine de passat GT15?? geometrie variabila,si nu stiu dece dar la dacie galeria era des rosu.
la bmw inca nu am vazut sa fie rosie.
fmi03 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 05:18   #15
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: se poate pune turbina de disel pe benzinar?

Au partea calda suficient de mica incat se face o presiune ceva mai mare decat normal pe galeria de evacuare intre motor si turbina,la fel pateam si eu cand aveam o turbina rhb4 de isuzu,adica se inrosea galeria cand stateam cu socul tras pe loc sa se incalzeasca motorul,insa turbina n-a patit nimic,poate si fiindca nu era VNT
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -