Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 08:18   #136
aprilie

Stage 5
 
aprilie's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,373
Member of:
[VW]
[Opel]
Talking Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
1200 euro pentru o toba????????????????????????? spune-mi ca ai pus un zero in plus din greseala


iti recomand HKS ca bov.... nu scapa aer nici la presiuni mari, suna destul de bine, si se vand foarte foarte bine deci se gasesc cam peste tot, si daca cauti, gasesti usor una folosita pe forumuri sau ebay etc...

ca sunet, uitate la video-ul asta... amandoua masinile au HKS super sequencial bov

https://www.youtube.com/watch?v=3W84QiB3foM

nu se aude la fel de bine la toate masinile, asta e un bov pentru masini cu presiune medie spre mare as zice, pentru ca nu se deschide pana la vreo 5-7psi...

o sa se auda peste sunetul de la toba sigur... eu am teava de 3" fara catalizator sau toba, doar un rezonator ca sa reduca sunetul nitel, si se aude bov-ul tare de tot, n-ai cum sa nu-l auzi si cu geamurile sus... Dar imi amintesc de mai demult cand aveam si eu o "toba de performanta" si aia facea galagie ca naiba... dupa mine, teava dreapta de la turbo pana la capat, cu un rezonator la capatul tevii, e cea mai buna solutie: performanta maxima, si galagie MULT mai redusa decat sa pui o toba mare.... Ce ma bucur ca aici nu avem teste de poluare/emisii
aaaa deci am dat TOBA REMUS m-a costat 1200 cu tot cu montaj
aprilie is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 10:43   #137
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by autosport View Post
Frate mai ai bov fals? vreau sa "vad" si eu cum se aude
frate esti jenibil daca vb serios.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 14:08   #138
ambro
Subaru Driver

Stage 2
 
ambro's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 57
Member of:
[SUBARU]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by GabitzuTHJ View Post
https://www.youtube.com/watch?v=VbNxugO-uf0 trebuie sa vedeti asta legat de blow off .
Super tare BOV-ul . Vreau si eu unul
ambro is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 03:50   #139
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by autosport View Post
Frate mai ai bov fals? vreau sa "vad" si eu cum se aude
SE AUDE TARE DE TOT !!!
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 18:39   #140
rAdU87

Stage 5
 
rAdU87's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 894
Member of:
[Fiat]
Default Re: Blow Off Valve

Salut .. am si eu o int .. se poate monta un bov pe un ford focus 1.6 120 cp ?motorina
rAdU87 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 19:37   #141
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by rAdU87 View Post
Salut .. am si eu o int .. se poate monta un bov pe un ford focus 1.6 120 cp ?motorina
normal , cumpara unu de la bloodfart
beck is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 19:59   #142
rAdU87

Stage 5
 
rAdU87's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 894
Member of:
[Fiat]
Default Re: Blow Off Valve

aha , am inteles.. si cat m ar costa cu tot .. cumparare , montare .. si ce mai trb .. mc :*
rAdU87 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 21:53   #143
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by rAdU87 View Post
aha , am inteles.. si cat m ar costa cu tot .. cumparare , montare .. si ce mai trb .. mc :*
Omule ai citit tot topicul? Bov nu se pune pe motorina(in afara de 1.9 tdi) si nici pe benzinare aspirate. Doar Turbo Benzina!!!
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 22:26   #144
rAdU87

Stage 5
 
rAdU87's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 894
Member of:
[Fiat]
Default Re: Blow Off Valve

nu am citit .. eu am int .. plm daca el a zis ca se pune .. ok .. daca are kef de glume ...
rAdU87 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 06:32   #145
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
...... Bov nu se pune pe motorina(in afara de 1.9 tdi) ......
cu ce e 1.9 TDi mai special decat restul motoarelor diesel ?
ar fi interesant sa detaliezi partea asta din afirmatia ta


PS: BOV-ul ala acre zici ca se pune pe 1.0TDi cred ca se poate pune si pe alte diselare (echipate cu turbina)
200SX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 10:30   #146
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
cu ce e 1.9 TDi mai special decat restul motoarelor diesel ?
ar fi interesant sa detaliezi partea asta din afirmatia ta


PS: BOV-ul ala acre zici ca se pune pe 1.0TDi cred ca se poate pune si pe alte diselare (echipate cu turbina)
nush exact nu ma pricep la motoare diesel, stiu de la nick ca exista un bov pt 1.9 tdi , costa vreo 300 si ceva de euro si nu se pune pe alte dizelare..
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 10:37   #147
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Blow Off Valve

nu am putut da edit dupa 5 min; in fine : ''Kit B.O.V pt motoarele diesel de origine VAG costa 378 euro si este compus din supapa mecanica + modulul electronic de gestiune.Pe linga acest kit se recomanda si achizitionare kitului de furtune pentru o instalare facila a intregului ansamblu.Costul kitului de furtune este de 133 euro.Preturile contin TVA.
In privinta sunetului acesta este exact acelasi ca in in cazul masinilor pe benzina.''
de pe topicul de la promotii cu BOV...
__________________
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 12:07   #148
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Blow Off Valve

Pe un diesel nu trebue BOV, asta din cauza ca nu este unde sa se acumleze presiunea (nu este clapeta de acelerare ca la benzinar) deci daca pui, o pui pentru sunet. Cu asta mult probabil o sa scade si performanta motorului cand schimbi vitezele, deci nu e indicat.

Daca tot vrei sa monezi ia cum functioneaza: Este actionat in general electric, de un potentiometru sau swich care e actionat de pedala de gaz, cand ridici piciorul, asta actioneaza o valva si prin asta iese aerul din sistem.
Sunt cateva modele special facute pentru motoare, mai bine zis respectivul actuator e specific unui model.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 20:48   #149
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by aprilie View Post
aaaa deci am dat TOBA REMUS m-a costat 1200 cu tot cu montaj

mamaaaa stiu ca sunt reputabili, ca suna bine, si ca rezista ani si ani de zile fara probleme, dar 1200 pentru o toba... WOW!!! si cu instalarea, n-ai cum sa treci de 100 de euro... cu un sfert de pret, hai jumate, cumparai un sistem intreg de evacuare, de la catalizator pana la toba... cred ca tevile mele de esapament de 3", de la gura turboului pana la toba din spate (fara catalizator) a fost in jur de $400, si am montat-o singur in afara de o singura bucata de la downpipe in continuare care trebuia sudata (cred ca m-a costat vreo $40 maxim)....

nu stiu, dar pentru mine conteaza cati cai putere pe dolar iese din fiecare modificare, si pentru cei MAXIM 5 cai (asta fiind generos) care i-ai obtinut de la toba, nu m-as putea indura vreodata sa dau atatia bani... cu 1200 de euro iti iei o turbina mai mare si o duci si la chip tuning, sau daca ai motor aspirat, ii faci chip tuning si dupa o ajuti sa respire mai bine...nu vreau sa fiu negativ, doar imi pare rau ca cineva te-a stors de atat de multi bani, si incerc sa te ajut sa nu se mai intample...
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 10:40   #150
alexxx_Aly

Stage 5
 
alexxx_Aly's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 336
Default Re: Blow Off Valve

as vrea sa-mi pun si eu pe passat 131 cp care ar fi dezavantajele si avantajele blow off.. afecteaza pana la urma turbo caci vad ca parerile sunt impartite
alexxx_Aly is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -