Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-12, 10:32   #1
ija61

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 4
Default Ford Focus 1.8 TDCI power box

Salut.

Sunt noul proprietar al unui ford focus 2007 1.8 tdci 116CP.

Ma tenteaza ideea montarii unui power box, dar nu sunt foarte decis de aceea am 2 intrebari si v-as ruga sa ma ajutati.

1. Cat de mari sunt riscurile la montarea unui power box, ma refer la riscurile de a strica masina(motorul)

2. Ce power box ma sfatuiti sa folosesc (producator/model)

Nu doresc sa scot cine stie ce performante prin aceasta modificare daca reusesc sa ajung la 140-160 cp este perfect.

As fi recunoscator daca as primi raspunsuri de la persoane care folosesc deja un astfel de dispozitiv.

Va multumesc anticipat.
ija61 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-12, 12:10   #2
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box

Quote:
Originally Posted by ija61 View Post
Salut.

Sunt noul proprietar al unui ford focus 2007 1.8 tdci 116CP.

Ma tenteaza ideea montarii unui power box, dar nu sunt foarte decis de aceea am 2 intrebari si v-as ruga sa ma ajutati.

1. Cat de mari sunt riscurile la montarea unui power box, ma refer la riscurile de a strica masina(motorul)

2. Ce power box ma sfatuiti sa folosesc (producator/model)

Nu doresc sa scot cine stie ce performante prin aceasta modificare daca reusesc sa ajung la 140-160 cp este perfect.

As fi recunoscator daca as primi raspunsuri de la persoane care folosesc deja un astfel de dispozitiv.

Va multumesc anticipat.
deci in primul power boxu este o varianta mai proasta a resoftari el nu face decat sa pacalesca senzorul de presiune de pe rampa deci poate o sa ajungi undeva la 125 hp la 160 poate doar cu un soft impins tare desi nu este recomandat am zis poate
universcomimpex is offline   Reply With Quote
Old 05-04-12, 18:02   #3
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box

Quote:
Originally Posted by universcomimpex View Post
deci in primul power boxu este o varianta mai proasta a resoftari el nu face decat sa pacalesca senzorul de presiune de pe rampa deci poate o sa ajungi undeva la 125 hp la 160 poate doar cu un soft impins tare desi nu este recomandat am zis poate
E mai "prost" ca .... nu afecteaza softul original, doar face un by-pass, e plug-and-play ....poti revenii oricand la setarea originala, o lasi sa idle-eze si apoi urmezi rutina pentru PCM (daca ai asa ceva) pentru a fii sigur si aia e, atat timp cat nu iti aprinde vreo semnalizare in bord .... unde e problema ?
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 10:15   #4
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
E mai "prost" ca .... nu afecteaza softul original, doar face un by-pass, e plug-and-play ....poti revenii oricand la setarea originala, o lasi sa idle-eze si apoi urmezi rutina pentru PCM (daca ai asa ceva) pentru a fii sigur si aia e, atat timp cat nu iti aprinde vreo semnalizare in bord .... unde e problema ?
vrei sa zici ca power boxul a sa aiba aceiasi putere ca o resoftare?
universcomimpex is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 17:05   #5
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box

Quote:
Originally Posted by universcomimpex View Post
vrei sa zici ca power boxul a sa aiba aceiasi putere ca o resoftare?
Pana sa iti dau un "raspuns" ..... te mai las sa mai citesti ce ai scris .... ca idee ma refer - in special, daca simti nevoia de un raspuns, o voi face.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 20:22   #6
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Pana sa iti dau un "raspuns" ..... te mai las sa mai citesti ce ai scris .... ca idee ma refer - in special, daca simti nevoia de un raspuns, o voi face.
bine ma rog am gresit ,,ca'' ai inteles ideea
universcomimpex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -