Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ford tuning (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning.html)
-   -   Ford Focus 1.8 TDCI power box (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning/301967-ford-focus-1-8-tdci-power-box.html)

ija61 02-02-12 10:32

Ford Focus 1.8 TDCI power box
 
Salut.

Sunt noul proprietar al unui ford focus 2007 1.8 tdci 116CP.

Ma tenteaza ideea montarii unui power box, dar nu sunt foarte decis de aceea am 2 intrebari si v-as ruga sa ma ajutati.

1. Cat de mari sunt riscurile la montarea unui power box, ma refer la riscurile de a strica masina(motorul)

2. Ce power box ma sfatuiti sa folosesc (producator/model)

Nu doresc sa scot cine stie ce performante prin aceasta modificare daca reusesc sa ajung la 140-160 cp este perfect.

As fi recunoscator daca as primi raspunsuri de la persoane care folosesc deja un astfel de dispozitiv.

Va multumesc anticipat.

universcomimpex 05-04-12 12:10

Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box
 
Quote:

Originally Posted by ija61 (Post 4860156)
Salut.

Sunt noul proprietar al unui ford focus 2007 1.8 tdci 116CP.

Ma tenteaza ideea montarii unui power box, dar nu sunt foarte decis de aceea am 2 intrebari si v-as ruga sa ma ajutati.

1. Cat de mari sunt riscurile la montarea unui power box, ma refer la riscurile de a strica masina(motorul)

2. Ce power box ma sfatuiti sa folosesc (producator/model)

Nu doresc sa scot cine stie ce performante prin aceasta modificare daca reusesc sa ajung la 140-160 cp este perfect.

As fi recunoscator daca as primi raspunsuri de la persoane care folosesc deja un astfel de dispozitiv.

Va multumesc anticipat.

deci in primul power boxu este o varianta mai proasta a resoftari el nu face decat sa pacalesca senzorul de presiune de pe rampa deci poate o sa ajungi undeva la 125 hp la 160 poate doar cu un soft impins tare desi nu este recomandat am zis poate

NWZeu 05-04-12 18:02

Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box
 
Quote:

Originally Posted by universcomimpex (Post 4967146)
deci in primul power boxu este o varianta mai proasta a resoftari el nu face decat sa pacalesca senzorul de presiune de pe rampa deci poate o sa ajungi undeva la 125 hp la 160 poate doar cu un soft impins tare desi nu este recomandat am zis poate

E mai "prost" ca .... nu afecteaza softul original, doar face un by-pass, e plug-and-play ....poti revenii oricand la setarea originala, o lasi sa idle-eze si apoi urmezi rutina pentru PCM (daca ai asa ceva) pentru a fii sigur si aia e, atat timp cat nu iti aprinde vreo semnalizare in bord .... unde e problema ?

universcomimpex 09-04-12 10:15

Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box
 
Quote:

Originally Posted by NWZeu (Post 4967568)
E mai "prost" ca .... nu afecteaza softul original, doar face un by-pass, e plug-and-play ....poti revenii oricand la setarea originala, o lasi sa idle-eze si apoi urmezi rutina pentru PCM (daca ai asa ceva) pentru a fii sigur si aia e, atat timp cat nu iti aprinde vreo semnalizare in bord .... unde e problema ?

vrei sa zici ca power boxul a sa aiba aceiasi putere ca o resoftare?

NWZeu 09-04-12 17:05

Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box
 
Quote:

Originally Posted by universcomimpex (Post 4973200)
vrei sa zici ca power boxul a sa aiba aceiasi putere ca o resoftare?

Pana sa iti dau un "raspuns" ..... te mai las sa mai citesti ce ai scris .... ca idee ma refer - in special, daca simti nevoia de un raspuns, o voi face.

universcomimpex 10-04-12 20:22

Re: Ford Focus 1.8 TDCI power box
 
Quote:

Originally Posted by NWZeu (Post 4973952)
Pana sa iti dau un "raspuns" ..... te mai las sa mai citesti ce ai scris .... ca idee ma refer - in special, daca simti nevoia de un raspuns, o voi face.

bine ma rog am gresit ,,ca'' ai inteles ideea


All times are GMT +2. The time now is 11:11.

- Copyright 2026 4Tuning