Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Honda - Acura tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-10, 20:42   #1
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Question Upgrade putere B16A2 ?

vreau sa fac masina sa creasca mai repede an ture de jos ce sai fac am motoru b16a2 mersi masina are totul stoc
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 21:07   #2
amadeus_and
Honda Driver

Stage 5
 
amadeus_and's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 730
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

Honda nu o sa traga niciodata "de jos"...pana in 4000 e moarta orice ai face...
Daca vrei sa traga mai bine trebuie sa incepi cu modificarile obisnuite...admisie(galerie, clapeta, traseu si filtru), evacuare(headers 4-2-1), bujii, fise bujii, injectoare, soft...
Dupa care vine pasul urmator...pistoane, axe, supape...etc...
__________________
amadeus_and is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 09:46   #3
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

cel mai simplu mod, volanta usurata
fanete is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 22:10   #4
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

Ai spus ca vrei putere si in turatiile joase . Asta implica una din cele mai rare modificari pe un b16a2 . Ceea ce vrei tu e un supercharger iar instalarea lui nu e un lucru simplu .

Gandeste-te mai intai cati cai vrei si ce bani esti dispus sa bagi ? Dupa asta putem vorbi .
ApocalypseXL is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 08:54   #5
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

vibrochen ,volanta usurata dar o sa-i ia din inertie motorului,la motorul pe care-l ai ,si la orice motor de pe honda cred ca e mai fun o frana de motor si turatii mari ,ori poti sa mergi pe turbo.
__________________
Drop the mouse and pick up a wrench
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 09:58   #6
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

orice fara turbo as vrea undeva la 180 hp ca daca o sa vreau mai mult o sami cumpar alt motor cel de pe s 2000 si gata caii si st de ajuns zic eu pentru o masina ca asta decat turbo sa nu mearga bn ca pe la toata lumea nu vreau sa ma doara capu prea tare si o sai iau ce ziceti voi oricum astea urmau dar sa vad oare se va cunoaste cd le voi monta ? ce ziceti a?
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 18:11   #7
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

problema la tine nu e legata de cai e legata de cuplu.motorul de pe s2000 e cu tractiune spate amplasat longitudinal,s-au facut proiecte dar greu,b16-ele care il ai are deja 150 de cai ai putea cu un soft sa-i maresti puterea,despre swap daca ai nevoie de cuplu poti sa mergi pe h22,k20,k24 .
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 22:37   #8
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

stiu ca e greu dar sau facut ati pot arata daca vrei si al meu are 160 de cai nu 150 mersi pt idei
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 02:06   #9
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

cred ca tu nu stii ce inseamna greu...

pune tu macar k20 pe civic si apoi mai vorbeste despre greu. nu mai vorbi din ce ai vazut pe youtube.

am avut okazia sa fac swap de F20 (motorul de S200) dar... este aproape de imposibil la noi in tara si am renuntat repede.

ce ai facut tu swap acolo a fost floare la ureche, ai luat tot de pe o masina si ai pus pe alta... nu stii ce inseamna sa stai sa faci geometria masini... sa prroiectezi iar amplasamentul rotilor... sa modifici si iar sa modifici... nu ai idee, simplu.


PS. "putereeee" din b16 nu scoti usor si ieftin decat cu turbo. aspirat castigi 50 de cai cu investitii de peste 5000 euro... si asa mai bine iei un k20...


bafta la scos putereeee
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 16:11   #10
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

daca tu zici si nu eu as face ca nu ma pricep prea mult mai deloc de fapt si sa bagi cum zici u 5000 sa castigi 50 de cai se pare ca te pricepi la fel ca mine pai schomba tu axele ,volanta , evacuarea ,admisia ,aprinderea, filtru,si anca cateva si ajungi cam la 2000 peste cap si iei piese nu trompete de pe ebay si ai sa vezi cati cai ai sa castigi? 5000 exagerasi rau scuzama .succes an continuare
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 21:03   #11
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

ia vezi cat costa hondata... linistestete.
ia vezi dece merge stefan aka zoom-zoom cu low boost

ia dai o raita pe la skunk2 pe catalog si vezi si tu preturi.... trezestete.

ia vezi cat mai costa si "tune-up"-ul si mai sus de asta... cine ti-l face in romania, BINE!

ai si tu asa idee cate ture tre sa dai pe un dyno dupa ce faci upgrade/tune-up...?


PS. daca ar fi 2000 dece nu si-ar face toti?

bafta.
fanete is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 19:32   #12
Doc

Stage 5
 
Doc's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 608
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

Schimba volanta si va urca mai repede in ture, nu cu mult dar vei simti schimbarea. Mai poti incerca si niste roti usoare. Chiar si cu modificarile astea doua ajungi la 2000 euro pana la 5000 euro nici nu ai mult de parcurs.
Doc is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 09:48   #13
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

roti deja iam pus si ie mai bine mult mai bine au 6,5 kg bucata si cu volanta nu stiu ca ie cam ciudat si asa se opreste cam greu masina dar cand no mai avea si frana de motor no so mai opresc asa ca ma mai gandesc as vrea sa iau un cip de pe ebay ami recomanda cineva unu bun?
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 11:16   #14
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

nu o sa iti recomande nimeni cip de "egay" daca vrei sa spargi motorul... ia cip de ebay.
fanete is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 12:08   #15
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default re: Upgrade putere B16A2 ?

Ce imi plac thread-urile aste cu vreau putere, intreaba lumea cum sa ajunga cat mai repede la mii de cai, dar cand le spui ce trebuie sa cumpere si vad cati bani trebuie sa investesti se descurajeaza. Cred ca e asa usor ca si cu ventilatorul ala de pus pe tubul de la filtru de aer
Daca vrei sa urce mai usor in ture pui volanta usoara cum ti-au recomandat si colegii mai sus. Daca vrei mai mult cuplu in partea de jos atunci scoate banii de la saltea si incepe sa investesti.
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -