Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-09, 19:10   #571
^^Splash^^
Daewoo Driver

Stage 3
 
^^Splash^^'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 161
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Imi puteti recomanda si mie un service bunicel ,adica sa faca treaba buna si nici preturile sa nu fie exagerate.vreau sa verific directia + sistemul de franare si sa imi reglez farurile .in bucuresti sa fie service-ul .multumesc
^^Splash^^ is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 19:01   #572
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Club ESPERO

baieti scuzati-ma ca intrerup discutia anterioara!!! am un espero , insa o sa cumpar altu si nu stiu pe ce sa ma acsez!!! am un espero 1.8 (DJ08BFN) care are motor de opel caravan...si as vrea sa iau unul de 1.5 16v !!! eu fiind obosnuit cu motorul actual de pe masina care se apropie de 108-110 cp ...nu stiu care-mi va fi mai fiabil si care are cuplu motor mai mare!!! stiu doar ca 1.5 16v are 90cp si 1.8 8v are 90cp cu catalizator si 95cp fara catalizator!!! stiti ar fi mai fiabil ? eu ma gandesc ca totusi 1.5 16v are 2 axe cu came...si are o admisie si o evacuare mai buna ca un 1.8 8v ? voi ce credeti ?
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 20:32   #573
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: Club ESPERO

vrei sa il iei pe ala de pe cv.forum cu 800 e?

iar in legatura cu intrebarea ta... io ti-as recomanda pe cel de 1,8. Mai intraba si pe la mecanici si vezi ce raspunsuri iti dau..
__________________
Pe cine nu lasi sa moara... Nu te lasa sa traiesti...!

Espero 1,8 - my car:https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/111513-espero.html
mike - AER is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 21:40   #574
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club ESPERO

Daca imi permiti ...
Ia frate un Espero (cauta si vei gasi intr-un final) 2.0 L cu 8v si ii pui chiulasa de nubira de 16v, si iti faci 2.0 , 16v.Asta mi-a zis un tip care mai modifica si alte masini Daewoo, nu doar da din gura . Si se si poate omologa motorul, am inteles ca cel de 2.0 ar costa cam 7-8 mil. Sau ii pui un motor c20let sau c20xe si ai terminat balciul...Primul e vis, insa cu ambele e periculos, ca nu poti sa le omologhezi si oricum te costa mult prea mult! Si oricum , daca ceri parerile celor care au testat sau rulat motorul de 2000 de Espero, ai sa vezi ce marfa e!
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 23:56   #575
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

si eu optez pentru motor de 2000...16v..da nu ma plang nici de cel de 1.5 16 v...ca de asta am.. ;P
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:24   #576
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Club ESPERO

cred ca totusi pana la urma dau o fuga pana in germania si-mi aleg unul de 2.0!!! visul meu este ceea ce au realizat NDY , AMY etc cu motoare de calibra 2.0 16v GSI...aia da putere!!! plus ca odata ce masina are motor de fabrica 2.0 mi-a fi mult mai usor sa omoleghez unul de 2.0 de pe oricare alta masina!!!

Last edited by electric_style; 01-07-09 at 16:27.
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 21:28   #577
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club ESPERO

Da, dar e vb in primul rand de caii putere si nu de capacitatea motorului... Parca era ceva de diferenta de cai putere fata de motorul stock, se discuta pe undeva pe aici...Oricum motoarele alea NU CRED CA LE POTI OMOLOGA! Sau doar daca iti convine sa dai 1500 euro cu totul!
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 22:02   #578
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by ing3r View Post
Daca imi permiti ...
Ia frate un Espero (cauta si vei gasi intr-un final) 2.0 L cu 8v si ii pui chiulasa de nubira de 16v, si iti faci 2.0 , 16v.Asta mi-a zis un tip care mai modifica si alte masini Daewoo, nu doar da din gura . Si se si poate omologa motorul, am inteles ca cel de 2.0 ar costa cam 7-8 mil. Sau ii pui un motor c20let sau c20xe si ai terminat balciul...Primul e vis, insa cu ambele e periculos, ca nu poti sa le omologhezi si oricum te costa mult prea mult! Si oricum , daca ceri parerile celor care au testat sau rulat motorul de 2000 de Espero, ai sa vezi ce marfa e!

daca schimbi decat chiuloasa, si nu schimbi blocul, nu ai ce sa omologhezi, pentru ca chiuloasa nu are serie... oricum trebuie schimbate multe pe la instalatia electrica...

Plus ca eu personal nu sunt de acord cu schimbarea motoarelor sau alte chestii de genu asta... Nu inteleg de ce nu va luati Calibra din prima si cu asta basta, sau BMW, sau mai stiu eu ce... In fine, toata stima pentru cei pe care au reusit sa faca ceva frumos (NDY, AMY, Esperache), dar multa munca pentru ce???
mike - AER is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 22:28   #579
esperoTun

Stage 3
 
esperoTun's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 133
Default Re: Club ESPERO

sal baieti ,vreau sa va zic k va parasescam vandut ,,bolidu,,) miam luat alceva mai economic si mai fiabil!!!daca vreodata pot sa va ajut cu ceva ,o sa va ajut cu cea mai mare placere!!!
esperoTun is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 16:53   #580
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by mike - AER View Post
dar multa munca pentru ce???
pentru un "lup in blana de oaie"...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 20:42   #581
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by esperoTun View Post
sal baieti ,vreau sa va zic k va parasescam vandut ,,bolidu,,) miam luat alceva mai economic si mai fiabil!!!daca vreodata pot sa va ajut cu ceva ,o sa va ajut cu cea mai mare placere!!!

ai gasit in sfarsit un Golf 3 ceva...???

Geo, ai si tu dreptate... dar totusi...
mike - AER is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 23:41   #582
esperoTun

Stage 3
 
esperoTun's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 133
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by mike - AER View Post
ai gasit in sfarsit un Golf 3 ceva...???

Geo, ai si tu dreptate... dar totusi...
nu golf 3,ceva asemanator!!!micutz:P acu lucrez la el...nu imi place stock
esperoTun is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 00:44   #583
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

in sfarsit am gasit ceasuri cu plasma pentru espero...da nam bani sami iau acum... ) www.ceasuriplasma.ro
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 21:50   #584
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by esperoTun View Post
nu golf 3,ceva asemanator!!!micutz:P acu lucrez la el...nu imi place stock

corsa sau ce??? hai ca sunt curios Si io am vrut sa il dau, dar dak nu gasesc ceva cu AC nu renut la ea... ca e moarte pe caldura asta..
mike - AER is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 22:49   #585
esperoTun

Stage 3
 
esperoTun's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 133
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by mike - AER View Post
corsa sau ce??? hai ca sunt curios Si io am vrut sa il dau, dar dak nu gasesc ceva cu AC nu renut la ea... ca e moarte pe caldura asta..
un ford fiesta motor de 1.1consum mic,merge super!!!
esperoTun is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -