Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-10, 07:51   #2521
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

poi asa spune... Atunci ar putea sa fie si de la segmenti! Semeringurile se pot schimba si fara sa dai chiuloasa jos! Trebuie doar pricepere!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 08:59   #2522
87-bob

Stage 3
 
87-bob's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 166
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
poi asa spune... Atunci ar putea sa fie si de la segmenti! Semeringurile se pot schimba si fara sa dai chiuloasa jos! Trebuie doar pricepere!
mike sa mi spui si mie cum se pot schimba fara sa desfaci chiuloasa,ca m ar interesa sa la scchimb si io...dar supapa e in capul pistonului deci...
87-bob is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:10   #2523
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

stiti ce e cu mufa asta?la ce foloseste?ca sa stiu daca o imbin sau nu..

Click image for larger version

Name:	DSC02136.JPG
Views:	77
Size:	132.1 KB
ID:	1442877Click image for larger version

Name:	DSC02137.JPG
Views:	70
Size:	183.3 KB
ID:	1442878
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:35   #2524
gogufifa

Stage 3
 
gogufifa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 152
Default Re: Club ESPERO

nu va mai chinuiti ma cu alte motoare ca astia de la RAR iti omologheaza doar 30% in plus din puterea vechiului motor.




si app de ulei daca vreti performante bagati castrol RACE 10 w 40 .
__________________
gogufifa is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:37   #2525
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by gogufifa View Post
nu va mai chinuiti ma cu alte motoare ca astia de la RAR iti omologheaza doar 30% in plus din puterea vechiului motor.
mie nu-mi trebe omologare) yo in vara fac verificarea si dupaia pun motoru' sus... si o sa am grija sa ma feresc de RAR pe drum)
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 17:52   #2526
^^Splash^^
Daewoo Driver

Stage 3
 
^^Splash^^'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 161
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
stiti ce e cu mufa asta?la ce foloseste?ca sa stiu daca o imbin sau nu..

Attachment 1442877Attachment 1442878

pai din cate vad eu pleaca din ala de apa de la stergatoare nu ? poate este mufa de la senzorul din bord.ala care te avertizeaza ca e gol vasul.
^^Splash^^ is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 18:07   #2527
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by ^^Splash^^ View Post
pai din cate vad eu pleaca din ala de apa de la stergatoare nu ? poate este mufa de la senzorul din bord.ala care te avertizeaza ca e gol vasul.
asa ma gandeam si eu ca la mine cand vasul este gol nici un semn in bord..dar mai bine am intrebat sa fiu sigur ms
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 20:51   #2528
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by 87-bob View Post
mike sa mi spui si mie cum se pot schimba fara sa desfaci chiuloasa,ca m ar interesa sa la scchimb si io...dar supapa e in capul pistonului deci...
) da... "talpa" supapei e in capul pistonului, dar tija e afara! semeringul nu e acolo in camera de ardere e afara!

Acum sa iti explic cum se face, dar iti spun de acum ca daca nu ai mai facut si nu ai ce iti trebuie nu ai cum sa le schimbi singur!

Motor 16v: desfaci capacul ala de sus, dai jos axele, compensatorii si ramane supapa (pe arcul ala) presezi arcul, scoti sigurantele alea de acolo, daiarcul la o parte si vezi semeringul (tu poate nici nu sti cum arata!). Il scoti de acolo, pui semeringul nou. pui arcul ala la loc cu tot cu sigurante si tot asa la celelalte 15 supape

motor 8v: desfaci capacul de sus, carterul (axa) si se vad supapele! Se schimba la fel! Un avantaj e ca sunt doar 8 supape! sper ca m-am facut inteles!

@ vladutu: cine iti schimba tie motorul la fiecare verificare sau poate mai devreme in caz de mai rau???? crezi ca motorul se schimba asa ca si cum ai bate din palme???
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 21:24   #2529
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
) da... "talpa" supapei e in capul pistonului, dar tija e afara! semeringul nu e acolo in camera de ardere e afara!

Acum sa iti explic cum se face, dar iti spun de acum ca daca nu ai mai facut si nu ai ce iti trebuie nu ai cum sa le schimbi singur!

Motor 16v: desfaci capacul ala de sus, dai jos axele, compensatorii si ramane supapa (pe arcul ala) presezi arcul, scoti sigurantele alea de acolo, daiarcul la o parte si vezi semeringul (tu poate nici nu sti cum arata!). Il scoti de acolo, pui semeringul nou. pui arcul ala la loc cu tot cu sigurante si tot asa la celelalte 15 supape

motor 8v: desfaci capacul de sus, carterul (axa) si se vad supapele! Se schimba la fel! Un avantaj e ca sunt doar 8 supape! sper ca m-am facut inteles!

@ vladutu: cine iti schimba tie motorul la fiecare verificare sau poate mai devreme in caz de mai rau???? crezi ca motorul se schimba asa ca si cum ai bate din palme???
poi am vorbit la ceva service din bucuresti... care o mai pus C20XE pe espero o zis ca 5 mil ma costa si merg cu motoru evchi in portbagaj. si aici in mures am mai vb cu unu si o zis ca el se baga sa mil faca cam tot cu atat.2 ani zic yo ca imi ajunge...) sa vedem ce va fi..
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 23:20   #2530
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club ESPERO

Ce atata frectie pt omologare?
Credeti ca GNT sau altii cu motoare schimbate le aveau omologate?
Dupa ce ai facut ITP, ai trantit motorul pe masina si urmatoarele ITP (sa dea Domnul sa fie cat mai multe cu motorul ala) le faci pe blat, afli si tu care pe unde se poate , cu spaga ...Doar nu o sa stai sa faci engine swap ca nu te primeste ala la ITP !
Afla si tu pe unde se poate face ITP pe naspa si il faci acolo!
De ex.: am un prieten cu un BMW , initial pe masina lui E36 a avut un diesel de 90 cai amarati, de vreo 4-5 ani are 2.5 benzina de 192 cai, aproape 200 !!! ITP il costa vreo 4 mil, si la cate modificari are...
Deci lasati prostiile cu scos si pus motor pe masina de azi pe maine, ca motorul ala nu e filtru de aer sa il inlocuiesti odata cu schimbul de ulei !
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 09:58   #2531
^^Splash^^
Daewoo Driver

Stage 3
 
^^Splash^^'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 161
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
asa ma gandeam si eu ca la mine cand vasul este gol nici un semn in bord..dar mai bine am intrebat sa fiu sigur ms
Atunci ala e sigur firul de la senzor cu placere
^^Splash^^ is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 20:49   #2532
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by gogufifa View Post
jhony23 la mn imi taia alimentarea la 7300 rot/min acum imi ramane acul de la turometru la 7500 rot/min blocat dar masina trage in continuare .
Nu stiu cum va taie voua la 7500,ca mie la 1.8 la 6500 imi taie injectia pe benzina,pe gaz se duce la 7000 da degeaba,ca pe gaz dupa 5000 mai mult se tureaza in gol
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 09:23   #2533
87-bob

Stage 3
 
87-bob's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 166
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by Andutu TZH View Post
Nu stiu cum va taie voua la 7500,ca mie la 1.8 la 6500 imi taie injectia pe benzina,pe gaz se duce la 7000 da degeaba,ca pe gaz dupa 5000 mai mult se tureaza in gol
ai dreptate andutu,la fel si mie,eu am vazut o cand ma trag cu aia pe la mine maxim 6500,maxim,sa traga si dupa 7000,mare minune...
87-bob is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 09:27   #2534
sex99

Stage 5
 
sex99's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 911
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

salut prieteni ce rugaminte am si eu as dori sa antifonez si eu porbagajul as dori ceva sa pot sa dau la pensula , ce imi recomandati mai low buget , am comandat deja 1 gz hidrogen de 800rms si daca e sa fac ceva sa se auda ceva mai bine , si daca cunoasteti pe cineva cu o statie pe la 700-800 rms in 1ohm sau 4 cu bass remote nu am amplificare multumesc
__________________
nu te uita in spate ca deja sunt in fata ta
sex99 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-10, 18:32   #2535
Hot_M@n

Stage 5
 
Hot_M@n's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 464
Member of:
[DACIA]
Default Re: Club ESPERO

salutari
proaspat posesor espero 1.8 fab.1997 o sa pun si cv poze cand o sa am ocazia
Hot_M@n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -