Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-08, 10:15   #1
Kkk_matey

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Se poate ?

Vreau sa scot mai multi cp din cielo (model 2006). Cum pot face? se poate resofta sau sa-i pun un cip? Cat ar costa si cum poate afecta mootorul? Nu vreau mult...20cp.(recunosc ca nu am citit alte post-uri pe tema asta, dar nu am timp, mi-e mai usor asa).
Kkk_matey is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 12:07   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate ?

20 cp ti se pare putin? Asta inseamna un castig de ~25%. Ai de bagat ceva bani in masina pt a o duce la ~100cp.
Pe modelul Euro 3 am inteles ca nu s-ar putea face resoftare, doar unichip. Din start asta te costa cam 300 euro, iar castigul este de ~8cp.
Evacuare cap-coada vreo 800 euro, filtru 100-150 euro + alte maruntisuri... care poate iti vor da inca 10cp cu care sa ajungi la ~100cp.
variante mai sunt, dar costa...
Si inainte de toate: documenteaza-te!
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 14:13   #3
Kkk_matey

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Re: Se poate ?

Deci, bani multi si rezultate slabute........
De unde iau un cip (chiar daca e mai scump), care sa-mi dea ceva cp in plus?
Da-mi o solutie. (ma gandeam sa-mi iau o octavia, dar vreau sa vad mai intai daca pot sa-i fac ceva la cielo ca sigur ma scoate mai ieftin, si toti cu care am vorbit mi-au zis sa schimb motorul).
Kkk_matey is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 14:20   #4
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate ?

Quote:
Originally Posted by Kkk_matey View Post
Deci, bani multi si rezultate slabute........
De unde iau un cip (chiar daca e mai scump), care sa-mi dea ceva cp in plus?
Da-mi o solutie. (ma gandeam sa-mi iau o octavia, dar vreau sa vad mai intai daca pot sa-i fac ceva la cielo ca sigur ma scoate mai ieftin, si toti cu care am vorbit mi-au zis sa schimb motorul).
E foarte usor sa iti zica cineva "schimba-i frate motorul, pune-i unu de...mustang" si sa dea din gura aiurea dar stii cum e, totul e pe buzunarul tau...te-ai interesat cam cat te ajunge sa ii schimbi motorul? Acum nu zic ca nu merita...
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 15:34   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate ?

Schimbarea motorului cu unul de Opel e o varianta mai buna, dar mai scumpa (mult mai scumpa) si mai riscanta... pe langa motorul, cutia si electronica de opel mai pune si faptul ca acel motor probabil are problemele lui care trebuiesc reparate (pe bani, normal), manopera si riscul de a merge cu un motor neomologat.
Mai poti pune si motor de Opel (astra g cred) Euro 3, pe care il poti omologa (cam 1000-1500ron am inteles ca ar costa la rar) sau motor de Espero 1.5 dohc, 1.8 sau 2.0. Pe astea le poti omologa relativ usor, fiindca au fost montate din fabrica pe masini Daewoo.
Dar totul costa! Cu cat vrei mai mult, cu atat costa mai mult...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 20:56   #6
Kkk_matey

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Re: Se poate ?

Pai, in cazul asta inseamna ca e mai bine s-o vand si sa-mi iau altceva!
Nu are rost sa ma apuc sa fac modificari peste modificari, sa n-o pot omologa,etc ...mai bine imi iau alta si rezolv problema(desi costa mult si ca masina si ca intretinere, ma gandeam la o Octavia 1.6 FSI (115cp) sau 1.8 (160cp), cel putin stiu ca e alt confort, siguranta si masina e mai sprintena)!
Kkk_matey is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 13:49   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate ?

Alegerea e a ta... depinde ce vrei de la masina. Unii prefera sa-si cumpere o masina care are din fabrica N cp, altii vor sa o modifice...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 14:48   #8
Kkk_matey

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Re: Se poate ?

Salut
Trebuie sa fac revizia de 35.000km (sau 6 luni) si vreau sa stiu la cat ajunge ca bani. Vreau sa schimb filtru de benzina, aer, ulei, placute de frana (optima sau zim.. nu stiu cum)si uleiul (castrol sau mobil dar de care 5w40 sau 5w30).
Aaaa....masina e cielo executiv 2006.
Astept parerile si sfaturile voastre.
Kkk_matey is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 18:26   #9
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate ?

Filtru benzina: cam 35ron
Filtru aer: cam 35ron
Filtru ulei: cam 15ron
Placute de frana: 120+ ron, depinde ce iei
Ulei: 135-160ron 4l de Castrol Magnatec 5w40 parca, sintetic
Toate filtrele le recomand sa fie de calitate (de fapt, toate piesele), marca Mann sau Nippofilter. Am mai folosit Nippo si am fost multumit.
Placutele sunt de Leganza, poti sa iei ATE, Ferodo sau Textar. Eu am luat Textar, sunt multumit de franare dar nemultumit cateodata de scartaielile placutelor.

p.s: fa-ti un topic cu masina ta si vorbim acolo mai multe.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -