Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-08, 15:40   #1
bigbughy

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 8
Default Adancime montare dif-uri fata Matiz

Salut.
Asta e primul meu post pe 4tuning. Nu stiu daca l-am pus bine la tuning sau trebuia la tehnic.

Am un Matiz E/AC cu fete de usi pline de plastic, ca la SE (cred). A venit la oferta cu boxe pe fata deja puse. Vreau sa-mi cumpar HU si sa pun boxe pe spate si cele de pe fata sa le schimb. Am inteles ca diametrul este de 10cm pentru boxele de fata, si se pot pune usor si de 13cm daca tai putin din tabla. Insa nu vreau sa modific nimic, asa ca o sa pun de 10cm.

Problema este ca nu stiu care este adancimea de montare. Boxele pe care le-am ales eu sa le cumpar - DLS C4 - au adancimea de montare de 58mm. Am inteles ca din cauza adancimii ar aparea probleme la deschiderea geamului, care se rezolva prin punerea unor distantiere. Daca pun distantiere, vor avea loc dif-urile intre usa si fata de usa? Voi mai putea sa pun la loc fetele de usi fara nici o problema?
Sunt destul de scumpisoare boxele alea, asa ca nu vreau sa le cumpar degeaba.

Multumesc.
bigbughy is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 10:46   #2
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Adancime montare dif-uri fata Matiz

Quote:
Originally Posted by bigbughy View Post
Salut.
Asta e primul meu post pe 4tuning. Nu stiu daca l-am pus bine la tuning sau trebuia la tehnic.

Am un Matiz E/AC cu fete de usi pline de plastic, ca la SE (cred). A venit la oferta cu boxe pe fata deja puse. Vreau sa-mi cumpar HU si sa pun boxe pe spate si cele de pe fata sa le schimb. Am inteles ca diametrul este de 10cm pentru boxele de fata, si se pot pune usor si de 13cm daca tai putin din tabla. Insa nu vreau sa modific nimic, asa ca o sa pun de 10cm.

Problema este ca nu stiu care este adancimea de montare. Boxele pe care le-am ales eu sa le cumpar - DLS C4 - au adancimea de montare de 58mm. Am inteles ca din cauza adancimii ar aparea probleme la deschiderea geamului, care se rezolva prin punerea unor distantiere. Daca pun distantiere, vor avea loc dif-urile intre usa si fata de usa? Voi mai putea sa pun la loc fetele de usi fara nici o problema?
Sunt destul de scumpisoare boxele alea, asa ca nu vreau sa le cumpar degeaba.

Multumesc.
am pus eu la un matiz(modelul cu fetze de usi simple E) de curand boxe de 13cm pe fatza am strambat putin tabla acolo si au intrat la fix...se aud super...insa singura problema....loveste geamu in magnetu boxei si nu-i permite sa coboare de tot...ramane cam 1-2 cm afara cand e coborat de tot(nu mai intra tot in usa)
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 17:03   #3
micul_buburuz

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 14
Default

Mi-am montat si eu pe buburuz de 13.. doar ca eu le-am montat pe fata de usa... si .. micile modificari facute? am dat 4 gauri noi pe fiecare usa...la semn....poate o sa pun si o poza..... curand... si nu s-a intamplat nimik....

la faza asta... castigi acei cativa cm care-ti lipsesc... nu indoi tabla... nu se loveste geamul....doar ca trebuie sa decupezi cartonul ala de ii zice Fatza de usa....

Last edited by Geo_ZGA; 17-08-08 at 10:01.
micul_buburuz is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 09:58   #4
renatremo

Stage 3
 
renatremo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: Adancime montare dif-uri fata Matiz

In incercarea de a nu modifica usile din fata , am optat pentru un sistem de prindere. Avantaje: nu am gaurit partea metalica, doar tapiteria, am montat boxe mai mari, usor de scos difuzoarele
Dezavantaje: doar iesirea boxelor un pic in afara...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0024.JPG
Views:	388
Size:	563.4 KB
ID:	617507   Click image for larger version

Name:	IMG_0022.JPG
Views:	328
Size:	584.9 KB
ID:	617508  
renatremo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -