Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Daewoo tuning (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning.html)
-   -   Adancime montare dif-uri fata Matiz (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/76457-adancime-montare-dif-uri-matiz.html)

bigbughy 03-05-08 15:40

Adancime montare dif-uri fata Matiz
 
Salut.
Asta e primul meu post pe 4tuning. Nu stiu daca l-am pus bine la tuning sau trebuia la tehnic.

Am un Matiz E/AC cu fete de usi pline de plastic, ca la SE (cred). A venit la oferta cu boxe pe fata deja puse. Vreau sa-mi cumpar HU si sa pun boxe pe spate si cele de pe fata sa le schimb. Am inteles ca diametrul este de 10cm pentru boxele de fata, si se pot pune usor si de 13cm daca tai putin din tabla. Insa nu vreau sa modific nimic, asa ca o sa pun de 10cm.

Problema este ca nu stiu care este adancimea de montare. Boxele pe care le-am ales eu sa le cumpar - DLS C4 - au adancimea de montare de 58mm. Am inteles ca din cauza adancimii ar aparea probleme la deschiderea geamului, care se rezolva prin punerea unor distantiere. Daca pun distantiere, vor avea loc dif-urile intre usa si fata de usa? Voi mai putea sa pun la loc fetele de usi fara nici o problema?
Sunt destul de scumpisoare boxele alea, asa ca nu vreau sa le cumpar degeaba.

Multumesc.

PetricaCBD 29-05-08 10:46

Re: Adancime montare dif-uri fata Matiz
 
Quote:

Originally Posted by bigbughy (Post 1512558)
Salut.
Asta e primul meu post pe 4tuning. Nu stiu daca l-am pus bine la tuning sau trebuia la tehnic.

Am un Matiz E/AC cu fete de usi pline de plastic, ca la SE (cred). A venit la oferta cu boxe pe fata deja puse. Vreau sa-mi cumpar HU si sa pun boxe pe spate si cele de pe fata sa le schimb. Am inteles ca diametrul este de 10cm pentru boxele de fata, si se pot pune usor si de 13cm daca tai putin din tabla. Insa nu vreau sa modific nimic, asa ca o sa pun de 10cm.

Problema este ca nu stiu care este adancimea de montare. Boxele pe care le-am ales eu sa le cumpar - DLS C4 - au adancimea de montare de 58mm. Am inteles ca din cauza adancimii ar aparea probleme la deschiderea geamului, care se rezolva prin punerea unor distantiere. Daca pun distantiere, vor avea loc dif-urile intre usa si fata de usa? Voi mai putea sa pun la loc fetele de usi fara nici o problema?
Sunt destul de scumpisoare boxele alea, asa ca nu vreau sa le cumpar degeaba.

Multumesc.

am pus eu la un matiz(modelul cu fetze de usi simple E) de curand boxe de 13cm pe fatza am strambat putin tabla acolo si au intrat la fix...se aud super...insa singura problema....loveste geamu in magnetu boxei si nu-i permite sa coboare de tot...ramane cam 1-2 cm afara cand e coborat de tot(nu mai intra tot in usa)

micul_buburuz 09-06-08 17:03

Mi-am montat si eu pe buburuz de 13.. doar ca eu le-am montat pe fata de usa... si .. micile modificari facute? am dat 4 gauri noi pe fiecare usa...la semn....poate o sa pun si o poza..... :) curand... si nu s-a intamplat nimik....

la faza asta... castigi acei cativa cm care-ti lipsesc... nu indoi tabla... nu se loveste geamul....doar ca trebuie sa decupezi cartonul ala de ii zice Fatza de usa....

renatremo 17-08-08 09:58

Re: Adancime montare dif-uri fata Matiz
 
2 Attachment(s)
In incercarea de a nu modifica usile din fata , am optat pentru un sistem de prindere. Avantaje: nu am gaurit partea metalica, doar tapiteria, am montat boxe mai mari, usor de scos difuzoarele
Dezavantaje: doar iesirea boxelor un pic in afara...


All times are GMT +2. The time now is 18:19.

- Copyright 2024 4Tuning