Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-11, 01:54   #301
DJ 08 AYN

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 8
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
- - -
merci
DJ 08 AYN is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 16:57   #302
EK90

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 79
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by CT97AMD View Post
Poate sa-mi mai explice cineva cu exactitate inca odata cum le schimb pe alea de la butoane?
Nu de alta dar eu am tras de butoane sa le scot din acel plastic si nu au iesit.
La espero a schimbat cineva luminile de la butoanele de pe usi?
La espero cum se demonteaza panoul dem"clima"?
Multumesc,si spper ca nu deranjez daca intreb aici.
Butoanele din rama aia se scoat prin impingerea lor in fata (vezi ca au niste cleme de plastic pe care le departezi cu o surubelnita). Inainte sa deconectezi butoanele de la instalatia masinii masoara cu un aparat polaritatea (sa stii cum pui LED-urile, parca - era pe centru).
EK90 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 09:45   #303
Bogd@n21

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 11
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Sall am si eu o intrebare,am citit toate posturile dar nam inteles un lucru.La butoanele din bord cele pentru avarii,ceata etc este nevoie de vreo modificare pentru a pune un led de alta culoaresau pur si simplu se schimba becul cu un led colorat?Daca este nevoie de modificari as dori sami explicati si mie cum se face.Multumesc anticipat.
Bogd@n21 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 21:32   #304
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by Bogd@n21 View Post
Sall am si eu o intrebare,am citit toate posturile dar nam inteles un lucru.La butoanele din bord cele pentru avarii,ceata etc este nevoie de vreo modificare pentru a pune un led de alta culoaresau pur si simplu se schimba becul cu un led colorat?Daca este nevoie de modificari as dori sami explicati si mie cum se face.Multumesc anticipat.
e umpic cam complicata treaba la acele butoane; ai 3 modalitati de a le face:
1 desfaci cam din toate maruntaiele butonul ca sa poti lipi direct ledul pe lamelele de contact ale butonului pt ca daca desfaci doar soclul ala cu bec normal nu prea poti lipi; nu ai loc si + ca nu prea adera fludorul la acel aliaj
2 scoti soclul acela si pui pe el ledul apoi invarti piciorusele cum sunt si la becul normal si te chinui sa il bagi astfel incat capul ledului sa fie spre martorul butonului care trebuie luminat
3 scoti prezervativul verde si pui unul de alta culoare in cazul albului nu ai nici o sansa decat cu led sau vopsesti martorul cu markerul in culoare dorita si lasi becul original

in toate cazurile ledul trebuie sa aiba pe el o rezistenta de 1kiloohm; sper ca iti este de ajutor
__________________
YM! tiolik_the_only_1
Tel: 0747 031 566
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 08:04   #305
Bogd@n21

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 11
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by tiolik View Post
e umpic cam complicata treaba la acele butoane; ai 3 modalitati de a le face:
1 desfaci cam din toate maruntaiele butonul ca sa poti lipi direct ledul pe lamelele de contact ale butonului pt ca daca desfaci doar soclul ala cu bec normal nu prea poti lipi; nu ai loc si + ca nu prea adera fludorul la acel aliaj
2 scoti soclul acela si pui pe el ledul apoi invarti piciorusele cum sunt si la becul normal si te chinui sa il bagi astfel incat capul ledului sa fie spre martorul butonului care trebuie luminat
3 scoti prezervativul verde si pui unul de alta culoare in cazul albului nu ai nici o sansa decat cu led sau vopsesti martorul cu markerul in culoare dorita si lasi becul original

in toate cazurile ledul trebuie sa aiba pe el o rezistenta de 1kiloohm; sper ca iti este de ajutor
asta am inteles ca tre demontate butoanele.Dar 2 intrebari ledul presupun ca tre lipit unde a fost becul cel vechi lipit?sau unde?si a doua intrebare rezistenta unde tre prinsa?
Bogd@n21 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 23:54   #306
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by Bogd@n21 View Post
asta am inteles ca tre demontate butoanele.Dar 2 intrebari ledul presupun ca tre lipit unde a fost becul cel vechi lipit?sau unde?si a doua intrebare rezistenta unde tre prinsa?
vad ca esti din craiova; dai o fuga pe la mine si pt 30 lei ti le rezolv eu pe toate da-mi add daca esti interesat tiolik_the_only_1
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 17:41   #307
Bogd@n21

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 11
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by tiolik View Post
vad ca esti din craiova; dai o fuga pe la mine si pt 30 lei ti le rezolv eu pe toate da-mi add daca esti interesat tiolik_the_only_1
tiam dat deja add ne auzim pe mess.id meu fbi_cia21
Bogd@n21 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 19:25   #308
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by Bogd@n21 View Post
asta am inteles ca tre demontate butoanele.Dar 2 intrebari ledul presupun ca tre lipit unde a fost becul cel vechi lipit?sau unde?si a doua intrebare rezistenta unde tre prinsa?
Eu zic sa nu va mai agitati cu rezistente si alte prostii....pune ti direct leduri rezistente la 12v si le lipiti pe lamele acelea(intradevar e mai greu sa lipesti pe acel material dar cu putina rabdare reusiti si incercati sa zgariati putin suprafata inainte de a aplica cositorul). Eu unu asa am facut si a iesit f bine!
krvan is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 19:50   #309
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Sa imi zici si mie cat rezista. Tinand cont ca tensiunea ajunge peste 14V, incep sa iti faca ca becurile din bradul de craciun. Eu din 5 leduri puse, 1 se mai aprinde si ala flickere dupa cum vrea el. Ce am in bord puse dupa capul meu cu rezistente si fire calumea, nici o treaba, fac deja 1 an jumatate fara se se fi ars vreunul, sau macar sa dea semne.

PS: Asta e motivul pentru care se ard si rahaturile de leduri de pozitie din bazar. Sunt calculate rezistentele pt 12V. Cand le iei, ale naibii stralucesc asa frumos si atat de puternic. Si dupa...incep sa blitzaie.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 19:55   #310
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
Sa imi zici si mie cat rezista. Tinand cont ca tensiunea ajunge peste 14V, incep sa iti faca ca becurile din bradul de craciun. Eu din 5 leduri puse, 1 se mai aprinde si ala flickere dupa cum vrea el. Ce am in bord puse dupa capul meu cu rezistente si fire calumea, nici o treaba, fac deja 1 an jumatate fara se se fi ars vreunul, sau macar sa dea semne.

PS: Asta e motivul pentru care se ard si rahaturile de leduri de pozitie din bazar. Cand le iei, ale naibii stralucesc asa frumos si atat de puternic. Si dupa...incep sa blitzaie.
Ok sunt de acord cu tn! Stiu ca tensiunea uneori poate fi mai mare decat 12v. Le am de o luna de zile sa zik si inca sunt ok. Nu sunt expert in electronica si m am ferit de rezistente pentru ca efectiv nu stiu cum sa le pun. Daca poti sa mi explici si mie unde atasez rezistenta(pe plus sau pe minus...pe led sau pe ce?) habar nu am si as ramane recunoscator daca mi ai explica sau poate desenezi in paint o scheme pe intelesul tuturor! Ms anticipat!!!
krvan is offline   Reply With Quote
Old 22-02-11, 07:06   #311
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by krvan View Post
Ok sunt de acord cu tn! Stiu ca tensiunea uneori poate fi mai mare decat 12v. Le am de o luna de zile sa zik si inca sunt ok. Nu sunt expert in electronica si m am ferit de rezistente pentru ca efectiv nu stiu cum sa le pun. Daca poti sa mi explici si mie unde atasez rezistenta(pe plus sau pe minus...pe led sau pe ce?) habar nu am si as ramane recunoscator daca mi ai explica sau poate desenezi in paint o scheme pe intelesul tuturor! Ms anticipat!!!
eu cu asta ma ocup, am facut la multe modele de masinii, si foarte multe la numar si la toate folosesc leduri normale si rezistente de 1 kiloohm si nu mi s-a plans nici un client pana acum, cat despre rezistenta , tai unul din piciorusele ledului si apoi lipesti pe el rezistenta, merge sa o pui si pe + si pe - insa curentul circula de la + la - asadar e mai bine sa o pui pe + ca sa preia ea prima, tensiunea care intra in led. Sper ca ti-am fost de ajutor.
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 22-02-11, 19:30   #312
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

banzay is offline   Reply With Quote
Old 22-02-11, 21:27   #313
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Multumesc mult pentru raspunsuri! In sfarsit pe intelesul tuturor...
krvan is offline   Reply With Quote
Old 22-02-11, 22:26   #314
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by krvan View Post
Multumesc mult pentru raspunsuri! In sfarsit pe intelesul tuturor...
cu placere daca mai ai nevoie de explicatii intreaba si vei primi raspuns
niciodata nu o sa inteleaga toti
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 23:40   #315
alecsC

Stage 4
 
alecsC's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 178
Member of:
[Honda]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Si totusi cineva care a pus leduri ca lumea in bord... sa lumineze frumos, la ture sa lumineze rosu in capat poate sa puna si o poza cu pozitionarea acestor leduri si felul in care sunt lipite si prinse de plastic?

Eu vreau sa imi fac ceva mai complex si mi-ar fi utile niste informatii

cineva mi-a cerut 150 lei pt leduri ceea ce mi se pare cam mult ... la banii astia ma chinui eu si mi le fac singur... cunostiinte am cateva acum doar sa vad cum se pun ledurile , cum se aseaza si cum se leaga la alimentare...


sper ca ati inteles ceea ce vreau sa stiu
alecsC is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -