Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-14, 01:17   #6001
THE BLACK DREAM

Stage 3
 
THE BLACK DREAM's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 120
Default Re: Club CIELO

M-am gandit la chestia asta de prima data. Da' am zis sa astept macar pana iau permisu'.. cateva intrebari va pot adresa si aici,nu trebuie neaparat sa fac un thread..
THE BLACK DREAM is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 12:23   #6002
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Un set de arcuri sport -4 e in jur de 150-200 lei (kadett e, astra f, vectra a). Pt drop-ul asta si pt a pastra un confort oarecare, poti pastra amortizoarele originale. Acum depinde si in ce stare sunt... daca sunt f moi, pe spate le poti duce la intarit, dar nu le face f tari. Costa cam 200 lei perechea. Depinde si daca masina are jante sau nu... si ce dimensiuni au, in functie de asta e posibil sau nu sa atinga pe spate.

Eu zic sa iti iei permisul mai intai si dupa aceea sa faci planuri de modificare a masinii. Abia cand o sa circuli cu ea o sa iti dai seama ce iti trebuie de la masina. Ca daca vrei sa o iei pe drumuri forestiere la munte sau pe sleauri de tractor la pescuit... mai bine o lasi capra si investesti in altceva. In plus... consumabilele mai intai, modificarile dupa.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 20:01   #6003
THE BLACK DREAM

Stage 3
 
THE BLACK DREAM's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 120
Default Re: Club CIELO

Masina are jantele ei originale,si sunt convins ca trebuie sa umflu apripile pe spate deoarece ma gandesc sa achizitionez niste jante cu buza...
Deocamdata suspensia as vrea sa o iau si as vrea sa o iau completa cu tot cu arcuri,amortizoare.. Cred ca ar fi mai ok asa..
Oricum,iti multumesc ca mai ajutat. Astept si alte pareri.

Si iti dai seama ca daca o sa ma apuc de ea nu o sa-mi bat joc,nu ma duc la peste cu ea sau pe camp. Totusi..
THE BLACK DREAM is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 20:12   #6004
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

masina e un fier... se strica, se repara. cu -4 am bagat-o prin multe hartoape pe balti, in delta... am ramas suspendat pe 2 roti, am luat gropi... asta e, schimbam ce e de schimbat si e ca noua
repet: vezi mai intai ce vrei sa faci cu ea si dupa aceea apuca-te de modificari.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 22:35   #6005
THE BLACK DREAM

Stage 3
 
THE BLACK DREAM's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 120
Default Re: Club CIELO

Mai I vreau sa mi-o fac "placuta",as vrea investesc ceva,nu vreau sa-mi bat joc.. Vreau sa iasa ceva ok.
Am ceva bani stransi,la vara am gasit sa ma si angajez si chiar vreau sa ma straduiesc unpic. Nu ma gandesc sa o revopsesc,sa ma dau peste cap sau sa exagerez in unele lucruri.
Vreau ceva simplu,dragut si cu gust. Cred ca in asta sta frumusetea
THE BLACK DREAM is offline   Reply With Quote
Old 04-02-14, 01:14   #6006
Ovy_cielo

Stage 3
 
Ovy_cielo's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 87
Default Re: Club CIELO

Vad ca ai planuri frumoase cu mașina si Ambiție mare! Bravo tine-te D treaba k oricum in Craiova sunt cele mai faine cielo-URI si ai de unde sa te inspiri!
Ovy_cielo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-14, 14:39   #6007
THE BLACK DREAM

Stage 3
 
THE BLACK DREAM's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 120
Default Re: Club CIELO

Si numai bine ca ii cunosc si pe posesori
Daca fac ce-mi place ma tin si fac cu drag..Daca nu-mi placea numai faceam nimic,o lasam asa . Merci frumos.
THE BLACK DREAM is offline   Reply With Quote
Old 21-02-14, 23:23   #6008
Uzishan

Stage 1
 
Uzishan's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 12
Talking Re: Club CIELO

Salut,
Am si eu un Cielo Executive din 2004 cu gpl care mi-a fost cedat recent de tata.Ma gandeam oare cu ce as putea incepe sa reglez la el sa mearga mai uns...sa scot un pic de performanta din el si eventual sa il reglez.Ca el consuma extra-urban cam 10-11% si din ce am citit din manualul utilizatorului(da de plictiseala citesc asa cv) extra-urban ar trebui sa aibe undeva la 6.6% consumu pe GPL.Singura "modificare" care i-am facut-o este un filtru sport primit cadou de la un prieten pasionat de masini.Filtrul ii No-name dar avand in vedere ca filtrul care era deja nu a mai fost atins de cand a iesit masina din fabrica, o fost o schimbare binevenita la care nu am simtit nici un consum in plus.Pe benzina trage mult mai bine dar pe gaz in zona 3000-3500,dupa care isi da iar drumul.(explicatia ii ca am inteles ca valva care regla automat amestecul intre aer si gpl s-a stricat si mecanicul a montat una manuala ca era mai ieftina la vremea aia)...

amu....daca nu ati luat-o razna citind ce am scris....help please?
Uzishan is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 20:36   #6009
THE BLACK DREAM

Stage 3
 
THE BLACK DREAM's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 120
Default Re: Club CIELO

Ca sa mearga ca uns pe gaz,dai drumu' de acolo si dai mai mult gaz ca sa traga mai bine,da' o sa-ti consume si mai mult.
In rest,nu stiu ce sa-i faci.. totusi e cielo nu ai ce performante sa scoti de la el. E masina de familie nu e sport (sau mai noua).
Filtru,toba,las-o jos.. daca e lasata eu cred ca trage mai bine ca nu se mai ridica de bot. Asta e parerea mea.
THE BLACK DREAM is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 21:24   #6010
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Uzishan View Post
Salut,
Am si eu un Cielo Executive din 2004 cu gpl care mi-a fost cedat recent de tata.Ma gandeam oare cu ce as putea incepe sa reglez la el sa mearga mai uns...sa scot un pic de performanta din el si eventual sa il reglez.Ca el consuma extra-urban cam 10-11% si din ce am citit din manualul utilizatorului(da de plictiseala citesc asa cv) extra-urban ar trebui sa aibe undeva la 6.6% consumu pe GPL.Singura "modificare" care i-am facut-o este un filtru sport primit cadou de la un prieten pasionat de masini.Filtrul ii No-name dar avand in vedere ca filtrul care era deja nu a mai fost atins de cand a iesit masina din fabrica, o fost o schimbare binevenita la care nu am simtit nici un consum in plus.Pe benzina trage mult mai bine dar pe gaz in zona 3000-3500,dupa care isi da iar drumul.(explicatia ii ca am inteles ca valva care regla automat amestecul intre aer si gpl s-a stricat si mecanicul a montat una manuala ca era mai ieftina la vremea aia)...

amu....daca nu ati luat-o razna citind ce am scris....help please?
Du-te la astia care instaleaza GPL si fa o revizie completa la instalatie. Ti-o regleaza ei, ideea e sa iti regleze gazul pe un consum mai mare decat pe benzina (chiar zilele trecute am purtat o discutie "inginereasca" si ar trebui sa-ti consume cam 1,5-2% in plus fata de benzina).
Cu reviziile cum a stat masina? Schimba-i filtrul de benzina, ulei, filtru de ulei, bujii, fise. Scoate filtrul "no name" si pune unul obisnuit, Mann sau Nippo, in carcasa originala. Filtrul ala "no name" o sa dea voie prafului fin in admisie si motor.

Quote:
Originally Posted by THE BLACK DREAM View Post
Filtru,toba,las-o jos.. daca e lasata eu cred ca trage mai bine ca nu se mai ridica de bot. Asta e parerea mea.
Hai sa ne abtinem de la sfaturi daca nu stim ce vorbim... ok?
Filtru si toba nu fac nimic in afara de zgomot.
Masina trage la fel, oricat de jos sau sus e... centrul de greutate mai jos ajuta la stabilitate in curbe iar duritatea suspensiei ajuta masina sa nu mai faca balans la demaraje. Atat. Rotile tot asa se invart.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 23:20   #6011
Uzishan

Stage 1
 
Uzishan's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 12
Talking Re: Club CIELO

[QUOTE=Geo_ZGA;5669653]Du-te la astia care instaleaza GPL si fa o revizie completa la instalatie. Ti-o regleaza ei, ideea e sa iti regleze gazul pe un consum mai mare decat pe benzina (chiar zilele trecute am purtat o discutie "inginereasca" si ar trebui sa-ti consume cam 1,5-2% in plus fata de benzina).
Cu reviziile cum a stat masina? Schimba-i filtrul de benzina, ulei, filtru de ulei, bujii, fise. Scoate filtrul "no name" si pune unul obisnuit, Mann sau Nippo, in carcasa originala. Filtrul ala "no name" o sa dea voie prafului fin in admisie si motor.


la motor este totul recent refacut,distributie,chiloasa,filtru,ulei,pretty much everything...filtrul de aer no-name il foloseam pentru zgomot....vreau sa scot putin mai mult de ea ca stiu ca poate si mai ales faptul ca am vazut multe cielo care arata bine sau a fost facut finut cu gust(gen al tau) ma face si mai mult sa vreau sa il pun la punct. Credeam ca si ajuta la putere filtrul acela daca e rotund dar aparent mnope ...damn.Aici in deva sunt niste baieti care se ocupa cu gpl dar de 8 ani de cand are tata masina nu or reglato niciodata cum trebuie...sa vad daca gasesc ceva la timisoara de incredere cat despre aftermarket cam ce as putea pune pe ea? in mare un tuning asa mai cu gust...sa scot cand e pe benzina undeva la maxim 110caluti de pe ea ? sau deja visez prea mult pentru motorul respectiv?..oricum mersi de sfaturile de pana acum
Uzishan is offline   Reply With Quote
Old 23-02-14, 00:09   #6012
Uzishan

Stage 1
 
Uzishan's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 12
Default Re: Club CIELO

p.s. mno legat de cauciucuri/jenti...pe viitor as vrea sa trec pe 15inch la jenti si pe talon is 185/60/14..si fata si spate...oare ii complicat cu rar-ul ca sa imi pot pune de 15 si eventual si fata si spate un 195/50/15? sau ce ar fii recomandat?
Uzishan is offline   Reply With Quote
Old 23-02-14, 00:46   #6013
Uzishan

Stage 1
 
Uzishan's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 12
Default Re: Club CIELO

ma mai gandeam iar la un Bord de GSI ca ma gandeam ca in bugetul din clipa asta de 200ron ma incadrez sa cumpar asa ceva...dar numa anunturi vechi ideeas? merita?...




P.S. cineva ar trebui sa spuna la adminul forumului sa permita editarea dupa un timp mai mare de 30minute
Uzishan is offline   Reply With Quote
Old 23-02-14, 11:59   #6014
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Tu ai dohc-ul si ai deja 90cp (sau atat erau cand a fost noua), deci 110 cp nu ar fi ceva nerealizabil... dar nu stiu daca merita, investitiile sunt destul de mari.
Daca vrei filtru sport, ia-ti un K&N, macar e de calitate.
Poti sa comprimi motorul, ori prin planarea chiulasei, ori prin pistoane de Nexia 1.5 16v... poti sa-ti faci o evacuare sport (serpi, teava inox pe 50, tobe free flow de calitate, nu yed sau alte prostii) si la final sa-i faci un soft. Per total, daca evacuarea si softul sunt bine facute, ajungi la 105-110 cp. Costuri... in jur de 700-800 euro.
Poti pune jante pe 15, dar nu ti le omologheaza nimeni, cel putin nu fara multi bani. Sau poti merge cu ele fara omologare. Dar probabil o sa-ti atinga pe spate, o sa fie nevoie sa tai buza aripii spate...
E un anunt mai recent cu un bord LCD, dar si acolo e nevoie de niste adaptari si modificari ale instalatiei.

Citeste mai multe pe forum, gasesti detalii despre fiecare din intrebarile tale.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 23-02-14, 12:43   #6015
Uzishan

Stage 1
 
Uzishan's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 12
Default Re: Club CIELO

Geo am citit si multe sunt vechi..si ori nu am mai gasit linkurile functionale ori m-or bagat in ceata rau de tot...is mega newbie la asa ceva..adica am cam niste ideei de baza si pe care am observat ca surse foarte bune de inspiratie sunteti tu si MadMax..am citit despre adaptarile cu bordul lcd dar nu reusesc sa gasesc un post recent cu unul de vanzare.Cat despre filtru acolo cum e treaba cu omologarea?Si cam ce model de K&N cilindric mi-ai recomanda? ca cel putin la asta no-name ce il am o trebuit cu improvizatie sa il atasez de furtun si se afla in partea inferioara din cutie,ca nu gaseam solutie mai buna...amu nici eu nush asa bine sa caut pe domeniul asta pana ma invat ce si cum dar in principiu am boala sa storc totul din tot ce am dpvd a performantei.... un pr care are Kadett GSI mi-o sugerat sa imi pun si eu suspensii pe cielo cum are el pe a lui ca sa fie mai stabila numa cred ca si la buzunar doare.Ah si daca mi-ai putea zice in pm niste site-uri in care sa am incredere in ce produse cumpar ar fii super.Oricum cred ca o sa se stranga beriile datorie in caz pe cand o sa trec prin bucuresti )

ah si ce anvelope imi recomanzi sa imi iau pentru vara(ca ar cam trebui schimbate cele existente) in nepriceperea mea ma gandeam intre Falken SN832EC 185/60 R14 82T si Toyo Proxes NE 185/60 R14 82H

Last edited by Uzishan; 23-02-14 at 12:51.
Uzishan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -