Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-09, 23:09   #4426
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by CT-13-TGR View Post
este inchidere ... dar dupa ce o spalasem am lasat`o in fata portii de la 11 pana a doua zi la 14.00 ... si nu am mai putut sa intru prin stanga .. am intrat ca pasageru ... si o sa schimb si termostatul ala ... k nu e de glumit pe treaba asta... vorba ta ... o fi new dar la cate SRL`uri si manarii sunt in romania, nici nu stii de unde sa mai cumperi, sa iti iei un produs bun sau original!
daca iti sta apa la 90 grade nu ai de ce sa il schimbi.termostatul cand e stricat ori nu iti urca la 90 grade ori variaza temepratura..adica deschide odata la 90 si apoi ramane deschis si vezi cum scade temperatura..ori iti ramane pe inchis(blocat) si fierbe motoru.

PS:nu e asa usor de schimbat cum ziceti voi...trebuie sa scoti cureau de distributie si sa dai jos pompa de apa deoarece el este amplasat in interiroul ei..apoi trebuie sa ai un mecanic bun care sa iti puna cureau la punct...si inca un lucru..daca iei termonstat sa iei si garnituri findca garnitura de pe cel vechi o sa fie imbatrnita si cand il scoate o sa se rupa.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 08:14   #4427
CT-13-TGR

Stage 4
 
CT-13-TGR's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 223
Default Re: Club CIELO

termostatu e din septembrie de cand cu distributia .... am schimbat tot ce era de schimbat inclusiv cele care pareau putin uzate sa stiu o treaba... exista cumva vreo clapeta care probabil sa nu vrea sa se deschida!!? trebuie sa vad daca radiatoru din interior frige ... si daca aerul din aeroterma circula cum trebuie pt a da caldura in interior... o sa desfac plasticele din dreapta de sub bord sa vedem cum sta traseul de aer daca este obturat de ceva... pentru ca masina da caldura dar nu suficient 50-50!
__________________
MESS WITH THE BEST
DIE LIKE THE REST
!
CT-13-TGR is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 08:53   #4428
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Numarul de telefon de la magazinul DAEWOO Craiova al coreanului din Cartierul Lapus:
0251/439564

Poate va ajuta ... piese bune, oricum!
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 21:15   #4429
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Club CIELO

Atentie mare si la cate grade deschide termostatul! Am intalnit 3 tipuri: la 82, la 87 si la 92. Scrie pe el. Bineinteles, conteaza si unde este fabricat.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 21:19   #4430
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

problema cu termostatul o am si eu...iarna trecuta frigea aerul..dar in primavara nu stiu ce imi veni ca lam schimbat...acum se simte o urma de caldura..acum il schimb iar...
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 23:50   #4431
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

acu depinde si cum vrei sa o iei...indicat e cel de 87 de grada e mediu..pe timp de vara e bun cel de 82 ca e motoru mai lejer cu el si iarna cel de 92))..deci cum o dam nu e bine...un compromis ar fi cel de 87..parerea mea
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 23:58   #4432
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Pai si pana la urma care este cel care vine din fabrica?

PS: In seara asta mi s-a blocat si mie complet sistemul de inchidere la facultate
Am intrat dupa 15 minute pe usa din spate dreapta) si dupa 45 de minute s-a deschis usa soferului )
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 07:20   #4433
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by RaZVaN_17_06 View Post
PS: In seara asta mi s-a blocat si mie complet sistemul de inchidere la facultate
Am intrat dupa 15 minute pe usa din spate dreapta
Cum ai deschis-o pe cea din spate?
sunt in aceeasi situatie... de 2 zile nu pot intra in masina..
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 08:37   #4434
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Azi dimineata am intrat in masina cu mare greutate!
Am inchidere centralizata cu cheie adica inchid si deschid toate usile de la cheii la usa soferului.
Dimineata supriza, nu intra cheia - iau bricheta, incalzesc cheia, o bag in yala, si incep sa invart. Cheia isi facea toata cursa, dar deblocarea nu se producea la nici o usa .
Era sa sun pe sefu' sa ii zic ca azi am ghinion si nu pot merge la lucru - si-asa eram in intarziere .
Am incercat sa deschid si la usa din dreapta, nu se actiona mecanismul.
Tot incercand apoi la usa soferului, aud zdrang, si uite asa, se deschide doar usa din stanga spate. (e bine ca avem 4 usi, ai sanse de 1 / 4 )).

Fratilor, nu stiu voi, dar eu azi ma duc dupa ceva spray ca e belea altfel.

Numa' bine!
__________________
Nu stiu multe, dar invat repede ... pfoai, niciodata nu-i destul ...
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 08:41   #4435
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Cum ai deschis-o pe cea din spate?
sunt in aceeasi situatie... de 2 zile nu pot intra in masina..
Pai si eu am la fel ca si Genghis.Khan inchidere centralizata doar din cheie.
Si cand am incercat la sofer cheia isi facea cursa dar mecanismul se ridica doar jumate din cursa si atunci cand incercam sa deschid usa masina se inchidea singura la loc.
Si am incercat la fiecare usa , aceeasi poveste, numai la cea din spate cand am incercat sa o deschid am impins in ea initial si si-a dat drumul.
Oricum acum vad ca este din nou inghetata)

Bafta la dezghetat!
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 08:50   #4436
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Cred ca aceeasi grozavie daca ii pun telecomanda, daca nu dam cu spray.
Intre sarbatori merg la parinti in Craiova si imi pun ca am timp sa ma ocup, pana atunci imi iau spray.
Penal fratilor, daca ai ceva important de facut si cobori pe ultima 100 de m esti ratat cu inghetul asta ...
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 08:55   #4437
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan View Post
Cred ca aceeasi grozavie daca ii pun telecomanda, daca nu dam cu spray.
Intre sarbatori merg la parinti in Craiova si imi pun ca am timp sa ma ocup, pana atunci imi iau spray.
Penal fratilor, daca ai ceva important de facut si cobori pe ultima 100 de m esti ratat cu inghetul asta ...
Lasa ca de cand nu am mai avut probleme din acestea
Nu este frumos iarna?
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 08:57   #4438
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Odata ce pot deschide n-am nici o treaba - pornesc masina, dezaburirea pe spate, cat dezapezesc se face cald, stau la pullover cand intru.
Naspa daca vrei sa intri la petrecere (in masina) si nu te lasa inainuntru (gheata)
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 09:10   #4439
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

eu am telecomamda pe inchidere si tot la fel ma lovesc de aceeasi problema...ma sui prin spate...ca prin fata reusesc sa ma sui abia dupa ce merg 30 min cu masina si se dezgheata...concluzia e ca si cu telecomanda si fara tot aia e))
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 09:19   #4440
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
eu am telecomamda pe inchidere si tot la fel ma lovesc de aceeasi problema...ma sui prin spate...ca prin fata reusesc sa ma sui abia dupa ce merg 30 min cu masina si se dezgheata...concluzia e ca si cu telecomanda si fara tot aia e))
) bine ca nu avem in 2 usi
Oricum la primavara o sa bag si eu in usi niste vaselina.
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -