Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-09, 17:44   #3961
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,576
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by PetricaCBD View Post
asa facea si la mine(la masina de la munca)....dar eu am avut becu ars
pana la urma am schimbat balastu pe garantie si totul merge perfect acum
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 22:19   #3962
mugur11

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 259
Default Re: Club CIELO

cotiera espero lipseste tavita in fata si scrumiera spate
pretu 40 lei
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1234.jpg
Views:	133
Size:	35.2 KB
ID:	1076313  
mugur11 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 08:29   #3963
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

s-a rezolvat problema cu tremuratul acceleratiei Un pic de ulei pus in camasa cablului, ulei pus la pedala, la arc, la clapeta etc Acceleratia e muuullltttt mai lina Restul problemelor cu tremurat, nu au incetat insa, dar cred ca e de la amortizoare si alte lucruri pe la articulatii, desi nu bocane nimic. Dar pe drum bun nu se simt...

Am strans un pic si surubul de la ambreiaj (avea un pic de joc de la cilindrul ala de la pedala) si tine mai jos acuma, dar e o problema... Aseara a mers perfect, dar de dimineata, dupa ce am condus masina ceva mai tare, parca tine ambreiajul ceva mai sus... sa mi se para mie?
banzay is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 09:21   #3964
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
s-a rezolvat problema cu tremuratul acceleratiei Un pic de ulei pus in camasa cablului, ulei pus la pedala, la arc, la clapeta etc Acceleratia e muuullltttt mai lina Restul problemelor cu tremurat, nu au incetat insa, dar cred ca e de la amortizoare si alte lucruri pe la articulatii, desi nu bocane nimic. Dar pe drum bun nu se simt...

Am strans un pic si surubul de la ambreiaj (avea un pic de joc de la cilindrul ala de la pedala) si tine mai jos acuma, dar e o problema... Aseara a mers perfect, dar de dimineata, dupa ce am condus masina ceva mai tare, parca tine ambreiajul ceva mai sus... sa mi se para mie?
Eu din cauza asemanatoare am schimbat kitu de ambreiaj..am crezut ca patineaza si cand l-am dat jos surpriza...era uzat la jumatate,mai ma tinea mult si bine...il pun pe cel nou marca valeo si ghici???...cand mergeam mult tot patina...iau pistonasu care impinge furca,ala de la motor ca am zis ca nu mai lucreaza calumea,il montez si ghici??....tot facea si pana la urma am luat pompa de ambreiaj,si am schimbat-o,aceasta se situeaza undeva in spatele la borcanu de apa..nu se schimba greu,are 2 suruburi si trebuie desfacuta de peda scotand un bolt.si asa am patit eu dinb cauza la o pompa hidraulica am schimbat tot ambreiaju inclusiv furtunu ala care duce al pistonasu de la motor...si din cand in cand tot incepe sa tina sus dar nu mai patineaza
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 09:51   #3965
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

Eu sunt sigur ca ala nu e in stare ok, ca are joc pedala si plus ca se vede o saiba prin el ca are joc si cand vine la capat de cursa (pedala sus) se aude.

Poti te rog sa imi dai si un pret pt chestia aia? Nu reusesc sa o gasesc in manualul de piese de schimb pt cod...Mersi!
banzay is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 12:32   #3966
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

pai sa iti zic la toate;;;kitu de ambreiaj e in jur de 500 lei noi marca valeo(disc de ambreiaj,placa de presiune si rulemt de presiune),pistonasu de la motor care impinge tija e 70 lei noi,si pompa de ambreiaj e 150 lei noi...cam atat..a si furtunu ca e posibil sa fie infundat e in jur de 35 lei noi...in rest saiba si ce zici tu poti sa pui orice..eu aveam joc si mi-a incarcat cu sudura si poi a rotunjit sa intre boltu perfect si nu mai are joc...
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 18:32   #3967
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club CIELO

La mine la espero tot kitu, tot Valeo, costa 220 lei, disc, placa si rulment... Iar pistonasu costa pana in 50 lei...

banzay: La ce an de fabricatie are masina ta are cam multe probleme... si cu vibratia aia de zici tu, si pe la motor ce zici ca mai ai, cu turatia sau nu mai stiu ce, cu gazu' ziceai ca ai probleme, acum cu ambreiajul... Nu ti se pare ca sunt prea multe pentru o masina din 2003? Te intreb pentru ca eu am Espero de 1 an si ceva si am schimbat consumabilele cand l-am cumparat si ambreiaju ca s-a spart placa (floare la ureche ca are gura de vizitare) in rest nu am probleme cu ea si e din '97...
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 18:45   #3968
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
... Nu ti se pare ca sunt prea multe pentru o masina din 2003?..
Ala-i anul fabricatiei, insa-i inmatriculata prin 2005
insa si conditiile de exploatare inainte de a o lua el
au fost foarte grele...

Last edited by RD-Woo; 10-09-09 at 18:48.
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 18:56   #3969
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club CIELO

Asa e... cine stie ce-o fii luat masinutza asta...
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 19:43   #3970
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

Eheee...cate a luat... a fost inainte masina tatalui si grija de ea = 0. In interior cand am luat-o era pamant sub huse, pe jos, par de caine, etc, piese lipse din consola centrala... Mi-am luat mp3 cu sdcard blaupunkt, boxe jvc&pioneer, am antifonat-o cat de cat (podeaua, portbagajul si 1 usa, cand mai am timp de dat jos fetele de usi le fac si pe alealalte...)Doar consumabilele schimbate la timp, cat despre calitatea lor... nu prea stiu ce sa zic. De pe facturi au fost totusi piese originale, filtre ulei, distributie, kit de ambreiaj etc. Dar, antigelul nu a fost schimbat de loc, era negru negru (l-am schimbat e curat ca lacrima acum si baga si caldura calumea in masina), franele pe spate blocate, troncanea din toate partile, timoneria varza de imi 'danseaza' schimbatorul in mana (am piesa dar nu am timp de mecanic-sper sa ajung maine)... Ca sa nu mai zic ca a si fost lovita de cateva ori si urechile de pe la faruri erau rupte, capota indoita un pic, vopseaua vai de mama ei (o spala 1 data pe an cred > ) Gazul a avut de la inceput niste probleme, nu stiu ce, nimeni nu ii gasea nimic si totusi dadea cate un rateu si murea motorul...

Majoritatea au fost rezolvate, mai trebuie kit-ul de distributie pe la 120k (mai sunt vreo 12-13k km), suspensia inlocuita cu tot cu arcuri (desi pe spate am inlocuit amortizoarele) si sa fac o revizie la instalatia de gaz (ultima a fost in jur de 10k km) dar stau foarte prost cu banii...

Azi am curatat corpul clapetei, cu tot cu dat jos IAC-ul si la relanti sta...teapana acum! Poze cand o avea Ing3r timp sa puna

PS: a fost in leasing si deasta zice ca prima inmatriculare in 2005, dar masina e sigur inmatriculata prin septembrie 2003...

Last edited by banzay; 10-09-09 at 19:47.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 19:59   #3971
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club CIELO

aha... inteleg. e greu sa o mai aduci la o stare foarte buna acum.... Eu stiu ca acum ceva vreme taicameo avea 3 matizuri pe taxi si unul din ele ajunsase intr-o stare jalnica si cu toate ca am bagat muti bani in ea tot nu a mai iesit (vopsita si mecanica) ziceai ca e lovita de tren... deci daca o masina nu e ingrijita de la inceput dupaia e greu sa o mai aduci in stare foarte buna.. poate la tine nu e cazul... bafta!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 20:06   #3972
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

Ideea e ca nu e in stare foarte proasta, ce a fost grav s-a inlocuit... Nici mecanic (pe benzina trage de rupe), nici la exterior (oricum e in plan o vopsire pe casco, dar la vara cand mai am timp...). Am ajuns azi si pe la mecanic (i-am luat lui ing3r un furtun ca nu putea sa mearga cu masina si i-am zis mecanicului sa arunce un ochi) si a zis ca e ok pompa. Oricum de cate ori am ajuns pe la el, a zis ca motorul merge super... Ideea e ca si la aproape 110k km, eu am ulei 5w30 si nu papa deloc, nu se scurge pe nicaieri...(pana acuma a fost pus ulei GM si Mobil 1)

Mai rau a fost ca nu vedeam nimic noaptea (=>faruri clare+xenon), nu mergeau stergatoarele cu tempo ala (am umblat pe la releuri si le-am rezolvat), scaunul soferului era dezmembrat (erau vreo 2 suruburi sarite, unul l-am gasit langa boxa in spate si unul pe sub scaunul din dreapta), torpedoul se inchidea doar daca il tranteai.... si alte mici prostioare de ma deranjau, dar erau necesare pt mai mult confort...

Last edited by banzay; 10-09-09 at 20:09.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 20:16   #3973
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club CIELO

Asa e mike. O masina care nu a fost intretinuta de la bun inceput e ff greu sa o aduci intr-o stare cat mai buna. Plus ca nu ai bani sa o repari de la cap la coada odata, asa ca schimbi pe parcurs piese...Si cand termini cu una, dai de alta. Exact asta am trait eu de aproape 2 ani de cand am masina, am pompat ff multi bani in ea (o parte din ei in imbunatatiri/tunning,totusi) si simt acum ca e foarte ok masina. Insa de obicei bucuria nu dureaza mult in cazurile astea ).
Doar ce am schimbat azi cilindrul ambreiaj si furtunasul acela care duce la cilindru: 59,5 lei si , respectiv, 38,5 lei furtunasul. Merge super acum! Sper sa dureze!
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 20:53   #3974
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

Am si eu nevoie de niste poze de genul asta... (asta e un cerculet scanat de la jantele mele si editat un pic a.i sa se vada scrisul mai clar si backgroundul care era numai pete sa dispara...) Pe net am gasit cateva dar aveau logo-urile magazinelor care vindeau... aveti idee niste linkuri unde as gasi?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled-12.jpg
Views:	41
Size:	162.7 KB
ID:	1078860  
banzay is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 21:21   #3975
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Club CIELO

sper sa iti fie de ajutor (nu ma reusit sa fac si cercul rosu ; ai neaparat nevoie si de acel cerc rosu?)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	O•Z RACING.jpg
Views:	35
Size:	75.9 KB
ID:	1078889  
tiolik is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -