Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-10, 18:42   #4786
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Atunci cand iti prezinti masina pe un forum public, trebuie sa te astepti si la critici, nu doar laude. Daca e de laudat, laudam... daca e de criticat, criticam Dau cateva exemple:
Bordul e frumos (LCD de gsi) dar scrisul "motorsport" din interior e fara rost si urat. Nu mai zic ca literele sunt puse stramb.
Barile sunt de proportii exagerat de mari... prizele de aer, fantele de aerisire... toate exagerate, fata de linia masinii.
Eleronul... la fel, exagerat de mare, indiferent ca e "evo style" sau nu.
Grila fata care se cojeste... probabil fiindca nu ai matuit si degresat cromul sau vopseaua veche.
Bandourile de pe usi trebuiau sa dispara de cand s-au modificat spoilerele...

Nu cred ca a zis cineva ca e "naspa" si vai ce masini avem noi... dar criticile ar trebui ascultate, fiindca pt un om destept, sunt constructive. Fiecare e liber sa ia seama la sfaturi si idei, sau nu...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 20:59   #4787
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

Am vazut pe un site de afara un daewoo lanos. Omul, ii schimbase clapeta de acceleratie originala cu una de nubira. Diametrul de intrare a celei originale era de aproximativ 2.2 iar cea de nubira de 2.6 daca nu ma insel. Iacul si TPS-ul le prinse acolo, le daduse alte gauri ca nu veneau la fix. Facuse parca si o flansa ca sa se potriveasca la fix si cam atat.

Acum voi ce credeti, ar merita modificarea asta si la noi, cu o clapeta mai mare?

https://i184.photobucket.com/albums/x...i/100_6240.jpg
banzay is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 00:58   #4788
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Da, merita. Si eu vorbeam mai de mult cu cineva despre asta si mi-a spus ca ar merita. Dar nu stiam de la ce masina sa o iau... ma gandisem la opel.
Alte poze, cu ea montata, mai ai?

Hristos a inviat!
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 23:34   #4789
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

http://daewootech.com/forum/viewtopi...&start=15#wrap

Adevarat a inviat! Hai sa fim sanatosi cu totii si sa ne mearga bine!
banzay is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 17:35   #4790
Sobolanu*Original

Stage 5
 
Sobolanu*Original's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 586
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

referitor la eleron oricum il dau jos ,bandourile si alea ,
saptamina asta o bag iar la fibra :
bad boy lok
fete usa custon cu boxe pe ele
aripi spate facute pe rotund si unflate bag jante pe 215 40 17 momo

nu ma supar cu criticile mie imi place masina stiu ca eleronul e un pik exagerat dar in rest masina e ok
Sobolanu*Original is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 23:05   #4791
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

Masina e mai mult decat ok! Dar ar fi pacat sa fi facut atatea lucruri frumoase si sa dai cu mucii in fasole asa pe final...

Deabia astept sa vad aripile cum le faci...

Sa ai spor!
banzay is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 11:05   #4792
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

nu te critica nimeni, aici toti isi spun parerea, in ziua de azi tuningu nu mai e bazat pe bari foarte umflate, praguri cu aerisiri si eleroane de NFS, tuningu se bazeaza pe shaved doors, bari clean, eleron finut , suspensie sport si jante pe masura. la tine masina e umpic nfs-ista. nu te supara dar asta e parerea mea.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 18:18   #4793
Mugurel_YCV

Stage 1
 
Mugurel_YCV's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 20
Default Re: Club CIELO

Adrian cum ai facut interioru la faruri negru ?
Mugurel_YCV is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 19:37   #4794
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Hristos a Inviat!

Nu am mai intrat demult pe acest forum, dar intre timp am avut ceva evenimente. Masina mea, desi avea 78000 de km consuma ulei si toti mecanicii imi spuneau ca este din cauza uleiului ARAL bagat de fostul proprietar pana cand am luat-o eu si i-am dat Castrol.
Masina ajunsese sa imi consume 1 l la 1000 km. Am mers fara ulei cca 1 saptamana, apoi am vazut acest lucru si am completat apoi tinand-o strict sub observatie. (din cauza ca am mers fara ulei s-au intepenit compensataorele - vezi mai jos).

Aici in Timisoara, la servicul DAEWOO mi-au cerut 20 de milioane cu tot cu piese pentru segmentare.
La alt service, un mecanic care stiu ca e bun-bun mi-a cerut 25 de milioane.

Am vorbit la Craiova cu niste prieteni caci tot mergeam acolo de Paste si am dat peste un mecanic - inginer, care face motoare de orice - LIVIU ENE. Unui prieten din Craiova i-a reparat VANOS-ul la BMW - cei care au probleme cu asa ceva stiu ca e beleaua cat casa sa te bagi acolo!!!
Mi-a luat mult mai putin si a facut o treaba excelenta:
- schimbat segmenti, cuzineti;
- simmering ax came, simmeringuri supape;
- pompa de apa - era cazul;
- curatat motor;
- innebunit la compenasatoare caci erau intepenite - schimbat si astea;
- garnituri;
- filtru aer;
- conuri ventilatie;
- inel delco;
- schimbat capac motor cu d-ala de plastic ECOTEC ca sa nu mai am scurgeri, garnitura de pluta de la cel metalic este net inferioara acesteia din urma.

La piese, alta treaba, eu stiam de Korean-ul acela din Lapus, Liviu mi-a zis ca sa merg la FIX AUTO pe Silozului. Am descoperit termenul de "piese koreene neoriginale" asa ca am luat numai piese GM (unde le-am gasit mai ieftin intre cele 2 magazine).

Seara, la 8 am avut masina, am facut 500 de km de joia trecuta pana azi cu ea si diferenta este mare de tot intre cum mergea si cum merge.
Consum la 261 de km parcursi dintre care 110 facuti prin oras - 7,92%!!!
Oricum aveam consum bun si inainte, acuma il am si mai bun!

Las aici numarul lui LIVIU ENE, garajul lui nu arata extraordinar, omul este inginer auto, citeste, nu lucreaza dupa ureche, are experienta, cu tot cu ulei am reparat masina in 15 milioane asta ca acele compensataoare sunt cam scumpe.

LIVIU ENE: 0760.275.755
__________________
Nu stiu multe, dar invat repede ... pfoai, niciodata nu-i destul ...
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 21:58   #4795
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club CIELO

cat ai dat manopera??? asta ma intereseaza, nu cat te-a dus in total...
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 22:22   #4796
AdrianSB

Stage 5
 
AdrianSB's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 573
Member of:
[DAEWOO]
Default

Quote:
Originally Posted by Mugurel_YCV View Post
Adrian cum ai facut interioru la faruri negru ?
printr-o metoda mai putin ortodoxa , se desface farul ... se curata bine cu o laveta(eu am folosit piele de caprioara) , se cumpara una bucata spray negru termorezistent (mag Ambient - 38 ron buc) , se aplica in trei straturi suprafata dorita ... se pune mastic pt etansare (acelasi mag 25 Ron buc) si voila . dezlipirea sticlei este mai grea ... am adoptat metoda la risc. pt mai multe informatii pm. eu is multumit de cum au iesit .

eu am segmentat motorul acum 2 luni ... 550 ron manopera ... 1600 piesele ... primi 200 km consum 18,2 % , 450 km consum 15,4 % ,in prezent 1350 km de la segmentare consumul 9,5 % (circulat in limita bunului simt )
__________________
• Cea mai mare plăcere în viaţă e să faci lucrurile despre care oamenii spun că nu ai voie să le faci

Last edited by Snapy_xxl; 08-04-10 at 08:50.
AdrianSB is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 22:33   #4797
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by AdrianSB View Post
primi 200 km consum 18,2 %
Ai segmentat cumva motor de opel 2l?

Trebuie sa schimb si eu uleiul acum la 38.000 si am o intrebare pentru voi.
Distributia, impreuna cu pompa de apa si intinzatorul se schimba din 3 in 3 ani?
Deasemenea bujiile la ce interval le schimbati?

Last edited by RaZVaN_17_06; 07-04-10 at 22:35.
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 22:36   #4798
AdrianSB

Stage 5
 
AdrianSB's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 573
Member of:
[DAEWOO]
Default

1,5 OHC ... il avusem varza mergea in 3 pistoane ...... mecanicul mi-a spus sa ma astept la consum mare ... dar ... nu ma gandeam la atat ...

Quote:
Originally Posted by RaZVaN_17_06 View Post
Ai segmentat cumva motor de opel 2l?

Trebuie sa schimb si eu uleiul acum la 38.000 si am o intrebare pentru voi.
Distributia, impreuna cu pompa de apa si intinzatorul se schimba din 3 in 3 ani?
Deasemenea bujiile la ce interval le schimbati?
te pot ajuta cu un manual pentru daewoo cielo ... ai acolo toate datele ... ce , cum , cand se schimba ...

Last edited by Snapy_xxl; 08-04-10 at 08:48.
AdrianSB is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 22:38   #4799
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by AdrianSB View Post
te pot ajuta cu un manual pentru daewoo cielo ... ai acolo toate datele ... ce , cum , cand se schimba ...
Il am si eu dar sincer credeam ca aveti voi alte intervale, mici detalii care fac diferenta...
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 23:13   #4800
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

Bujiile cica pe la vreo 25 de mii, dar eu le schimb la vreo 15. Se simte cand ar trebui sa le schimbi. Fisele le masori cu un multimetru si daca rezistenta e mai mare de 10, la fel se cam schimba.

Distributia la vreo 60k km, dar la mine s-au ros dintii pe o portiune pe la vreo 40k km si era curea originala schimbata de cel mult un an jumate In carte zice 60k km sau 2 ani parca pt ca imbatraneste si apar crapaturi... Pompa de apa, o data la 2 schimburi de distributie, dar daca ai 150 de lei in plus, o iei si pe aia
banzay is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -