Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-09, 23:00   #61
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
Eu vorbeam de chestii generale. In momentul asta nu imi permit sa bag foarte multi bani deodata. Incerc sa ma bazez pe practic. Imi montez geamurile electrice (trebuie sa mai pun doar butoanele, A/C-ul, fetele de usi, la vara urmeaza tapiteria, suspensie sport, geamurile fumurii, poate jante mai incolo. La exterior, mai mult de jante si vopsit barile in rosu (culoarea masinii) si poate bandouri momentan nu am de gand. Pe viitor vreau sa o fac neagra, dar nu un negru mat ci lucios. La motor i-as face cate ceva, dar cat sa pot lua itp-ul fara spaga si sa nu consume 20%. Deocamdata am dat bordul jos, cu gandul sa il vopsesc. Si habar nu am ce culoare sa il fac. Ori alb sau bej daca e sa merg pe culori deschise, dar constientizez ca o sa imi fie greu cand imi bate lumina in fata ca o sa am probleme din cauza bordului care se reflecta in parbriz sau negru cu argintiu daca e sa merg pe culori inchise. Pe culori inchise e mai usor, multe dintre plastice fiind fie negre, fie gri inchis, iar o vopsea inchisa nu necesita multe straturi. Acum nu prea stiu ce sa fac. Astept si sfaturile voastre legate de interior, sau va puteti sustine punctul de vedere chiar si cu poze.

PS: multumesc pentru sfaturi! Se vede ca esti cu capul pe umeri. Tuningul vizual nu prea ma atrage, desi ar merge parca niste bari mai rotunde de atat, dar deocamdata nici nu prea gandesc la asa ceva.
De investit sunt dispus sa investesc, dar in timp, nu o gramada de bani, desi pe A/C, fete de usi am dat vreo 14 mil, si mai imi trebuie cate ceva... Oricum sunt destul de sigur ca o sa pastrez masina asta, fiind primul care a condus-o si am si trecut prin multe cu ea, m-am atasat destul de mult de ea si sunt sigur ca nu se va vinde niciodata. Plus ca daca acum o vand iau o nimica toata, pe viitor valoarea ei va scadea destul de mult si nu prea s-ar merita sa o dau.

PS2: Sunt nebun dupa tico-ul tau

se da greu bordul jos ca si eu vreau sa-l vopsesc ?
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 23:27   #62
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

8 suruburi - 2 stanga, 2 dreapta pe laturi spre usi, 2 sub parbriz acoperite de plasticele alea, si 2 pe undeva pe sub bricheta. Dupa e de dat jos restul, gen cablu de la capota, etc etc. treaba de juma de ora. Cel mai greu a fost cu volanu, nu voia sa iasa nici mort Hai ca te-am prins acuma ce culoare vrei sa vopsesti? Eu am strans niste poze, unele cu niste interioare deschise la culoare si ma cam bate capul...Daca vrei poze ceva, ori imi ceri id de mess pe privat ori le pun aici, cum vrei tu

Mai Nicule, eu vreau sa o vopsesc masina, dar peste un 5-6-7 ani sau chiar mai mult! Acum nu are nici un rost sa ma leg la cap daca nu ma doare, masina are doar 2 ani si nici urma de rugina Cum apare prima pata de rugina, o vopsesc pe toata.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 03:32   #63
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
8 suruburi - 2 stanga, 2 dreapta pe laturi spre usi, 2 sub parbriz acoperite de plasticele alea, si 2 pe undeva pe sub bricheta. Dupa e de dat jos restul, gen cablu de la capota, etc etc. treaba de juma de ora. Cel mai greu a fost cu volanu, nu voia sa iasa nici mort Hai ca te-am prins acuma ce culoare vrei sa vopsesti? Eu am strans niste poze, unele cu niste interioare deschise la culoare si ma cam bate capul...Daca vrei poze ceva, ori imi ceri id de mess pe privat ori le pun aici, cum vrei tu

Mai Nicule, eu vreau sa o vopsesc masina, dar peste un 5-6-7 ani sau chiar mai mult! Acum nu are nici un rost sa ma leg la cap daca nu ma doare, masina are doar 2 ani si nici urma de rugina Cum apare prima pata de rugina, o vopsesc pe toata.
as vrea sa-l fac negru mat. pune aicea 2-3 poze cu ce ai tu sa vedem
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 06:35   #64
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Primul imi cam place si mai este unul cu piele intoarsa pe volan
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	06AvalonFMDashupgradekitWEB.jpg
Views:	497
Size:	96.0 KB
ID:	821630   Click image for larger version

Name:	7.jpg
Views:	418
Size:	307.1 KB
ID:	821631   Click image for larger version

Name:	gemballa-avalanche-600-gt2-evo-interior.jpg
Views:	384
Size:	265.7 KB
ID:	821634  

Click image for larger version

Name:	gemballa-mirage-gt-1.jpg
Views:	366
Size:	41.6 KB
ID:	821635   Click image for larger version

Name:	i10-interior.jpg
Views:	332
Size:	22.8 KB
ID:	821636   Click image for larger version

Name:	64593_gemballa_1024_768_742_122_108.jpg
Views:	376
Size:	186.9 KB
ID:	821637  

Attached Images
File Type: bmp 11.bmp (2.25 MB, 123 views)
File Type: bmp 22.bmp (3.13 MB, 84 views)
banzay is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 11:13   #65
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Thumbs up Re: Sugestii pentru tuning Matiz

sunt frumoase interioarele dar e imposibil sa le faci asa
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 12:24   #66
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Imposibil nu este nimic...se pot face interioare genul acela..numai de bani sa dispui..ca in rest se poate face orice! Inca odata..cu bani se poate face aproape orice...spre exemplu si motor de hayabusa turbo...sau pe motorul actual sa montezi turbo...si multe multe.. .Benzey...trage-ti niste jante pe 15 de 6.5J +gume 195/45/R15 + o suspensie sport FK Automotive...si nu sa regreti niciodata banii investiti in ele..o sa vezi o diferenta..enorma!Spor la treaba!
Antonyo20 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 17:46   #67
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Combinatia culorilor de pe plansa de bord
a Toyotei arata bestial...
dupa cum bine vezi, cam in aceeasi paleta coloristica
s-a continuat si la restul interiorului (fete de usi, scaune, etc..)
e bine de retinut!
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 07:35   #68
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

DAAA... Si mie imi cam place, si nu ar fi foarte greu de obtinut un efect calumea la matizake pt ca imi pot lua si ceasuri cu plasma, care sunt albe. Singura chestie la care ma gandesc e cu capatul acelor, dar am 3 de rezerva asa ca pot incerca sa le vopsesc si la butoanele de la aeroterma, sa le vopsesc dar sa se vada si un punct rosu, ca le-am pus leduri, dar inca nu le-am conectat. Sunt foarte indecis. Sa fac alb(sau spre bej)? Sper sa nu ma omor cand imi bate soarele in bord si mi se reflecta in geam tot interiorul alb Oricum o sa pun un prosop alb de incercarcare si sa vad cum e cu soarele in ochi. Cu negru, parca e mai usor, dar e cam...negru Hai mai ajutati-ma si voi cu niste idei ca stau cu bordul dat jos
banzay is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 08:12   #69
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

ca sa t-i se vada acul de la vitezometru rosu...in spatele lui..se pune un SMD. SMD-ul este ca un LED dar...foarte mic...si de mare efect.Eu am asa ceva la mine,,,dar nu kl-am montat eu..un prieten mi-a facut asta care se ocupa cu LED-uri de bord...si alte chestii de electrica.
Antonyo20 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 08:42   #70
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Stiu asta, ca la cat m-am jucat cu leduri. Din pacat nu am ceva calumea sa lipesc si la ac. Eu vorbeam de aeroterma. Butoanele sunt negre, cu un punct alb care lasa lumina sa treaca. Eu am pus in butoanele astea cate 1 led de 3mm parca. Si arata ok. De astea vorbeam cand ziceam ca vreau sa le vopsesc dar sa se vada si luminita, probabil o sa pun putin autocolant pe locul ala inainte sa vopsesc. Cat despre ace, ziceam ca au 'capul', locul ala care se fixeaza pe ax, negru, si daca fac tot alb, merg pana in panzele albe si il vopsesc si pe ala

Hai Antonyo help me, sa merg pe culori deschise sau inchise? Hm...chiar chederele de la fetele de usi sunt negre...

Last edited by banzay; 09-03-09 at 08:44.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 22:44   #71
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Din pacate sunt cam nevoit sa vand geamurile electrice, A/C-ul si cam tot ce e 'aftermarket' pe masina. Poate chiar si masina in jur de un 3300 euroi. Deci planurile legate de vopsirea bordului s-au cam dus pe alte meleaguri
banzay is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 03:45   #72
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Pacat, era ceva de capul ei...
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 08:44   #73
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Sa nu iti para rau ca dai mati, oricum daca ai fi vopsit bordul aceeasi culoare exact aceeasi ca in poze cu siguranta nu ar fi aratat niciodata asa un matiz...conteaza mult si constructia lui. Bafta!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:38   #74
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Normal... nu ai cum sa faci din c....t bici Se voia ceva asemanator, in prima faza sa fi vazut daca ma descurcam eu, daca nu la o vopsitorie pro. Nu iesea foarte scump. In schimb cum ai zis si tu, difera foarte mult constructia. Aeratoarele de exemplu veneau prinse prin interior, nu ca la logan (doar un exemplu), unde poti sa le vopsesti capacelul ala. O piele intoarsa (dar piele nu vreo alta balarie), piele naturala, etc etc, cu materiale de calitate si putin de bun gust faci miracole. aaa... si cu multi bani, probabil mai mult decat merita masina, dar daca exista pasiune te descurci. Matizul imi place, si imi pare rau daca e sa il dau, dar ar exista si vreo 2 lucruri care m-ar face sa il uit mai usor...daca as fi reusit sa ii pun si a/c-ul si inca un pic de timp sa il pun la punct in ceea ce priveste designul interior si confortul, sigur l-as fi tinut, dar am avut nevoie de niste bani rapid, am vandut a/c-ul, fetele de usi, geamurile electrice...ata ete acuma, poate imi cumpar pe viitor ceva mai bun
banzay is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 19:18   #75
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Mai eu nu am zis ca e o masina de c..t. As fi fost chiar tampit in conditiile in care sunt si eu posesor de tico, adica ceva un pic mai jos cel putin ca aspect decat mati...asa ca nu domle cele mai frumoase masini si bune daewoo-urile :P
Ai dreptate cu putina munca si pasiune nu poti face mare lucru :P iti trebuie foarte multe sa faci bici
Dar se face, s-a mai facut
Bafta
y_u_s is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -