Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-08, 12:04   #46
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ

Deci ce se poate la un motor de matiz sa ajungi la un 60, 60 si un pic de cai? Gasisem pe net pe aici o firma, care zice ca la un chiptuning la ei, matizul castiga cam 8 cai, cuplu 97 Nm si viteza maxima 148. Toate astea la vreo 200 euroi. Acum cu filtru, toba nu stiu ce s-o castiga, dar pe mine ma dispera sunetul asta, si as opta pt. ceva mai silentios, eventual daca fac astea, sa ma apuc si de antifonat... Voi aveti idei?

LE: powerboxurile astea? fac ceva?
banzay is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 19:12   #47
Vialy

Vicepresedinte Insane Racers

Stage 5
 
Vialy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 814
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[INSANE RACERS]
Default Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ

Pasiunea e mare ! dar de ce sa nu lasam matizu ca masina de oras si sa luam un golf 2 , 3 sa-l aranjam cu tot ce trebuie pt adrenalina / curse / viteza ! ?
__________________
NU MAI ESTE VALABIL
Vialy is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 13:08   #48
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ

Quote:
Originally Posted by Vialy View Post
Pasiunea e mare !
Ti-ai raspuns singur,nu este vorba de ce masina detii ci de pasiunea de a face ceva diferit.
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 22:10   #49
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ

@Vialy: Matizul e de oras aproape perfect. Eu i-as pune totusi suspensii intarite, ca sa castig un mic plus la accelerare, la franare. E ceva de rau? Nu vreau sunet sport, din contra vreau sa fie cat mai linistit. Sa fie fasnet, sa se infiga mai bine de atat. E rau sa ai un plus de cativa cai putere si in oras? Golf 2 si 3? Ma lasa rece... Matizul e nou, din 2007, nu as investi intr-o masina veche, luata SH de pe cine stie unde; pt mine e prea mare bataie de cap. Curse cu matizul nu ma vei vedea, nici cu o alta masina, pur si simplu nu ma pasioneaza. Nici timp sa ma ocup calumea de o masina nu am, daca aveam...luam una de vreo 30 de ani si o faceam ca noua...asta ar fi pasiunea mea, clasicele, singurele masini SH care merita pt mine :P

Last edited by banzay; 13-01-09 at 22:37.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 12:06   #50
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ

Indrazniti cunoscatorii! Nu e cam mult la un cip-tuning sa castigi 10 cai la cei 48-51? O fi pe bune? Mai dati-va cu parerea cum facem sa castigam si noi cativa caluti De exemplu ar fi un target: Cum sa aduci matizul la un 60-65 cai? Unul ar fi cipul, dar eu cred ca in jur de 5 cai rezulta, deci sa zicem in jur de 55.Arcuri/amortizoare sport ar ajuta la accelerare un pic, nu se mai balanseaza masina asa.Pana la 60-65 ce s-ar mai putea face?
banzay is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 15:29   #51
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

De la chip tuning se castiga 8-12%, in functie de masina. Deci, cum ai zis si tu, mai mult de 5-6cp nu cred sa scoti din asta.
Arcurile sport ajuta la acceleratie, nu mai face balans masina. Plus ca e si mai stabila in curbe. Dezavantajele se stiu: rigida la denivelari si gropi si, daca e garda mai joasa, risc sa atinga la borduri, cratere etc.
Alte variante pt marirea puterii la Matiz: comprimarea chiulasei, lustruirea galeriilor, daca exista - o alta axa cu came, bujii reci, fise bune, un filtru sport bun sa poata trage aer mai bine, evacuare sport completa - serpi, tobe direct flow, teava cu diametrul usor marit (daca e nevoie), catalizatoare sport (daca nu cumva sunt ca cele de la Cielo, care au deja din fabrica).
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 01:02   #52
bobeicaxxx

Stage 3
 
bobeicaxxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 91
Member of:
[Street Vision]
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

am de vanzare powerbox pt. matiz si se potriveste si la cielo. 800 ron
performante: si la matiz si la cielo aproximativ 10 cp si 15% mai mult cuplu.
produsul este folosit. nou costa 1500 ron. vand masina si de aceea il dau.
bobeicaxxx is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 15:37   #53
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

La un cielo as zice, dar la matiz 10 cp nu sunt cam multi? Zic in nestiinta de caz, pt ca nu am avut bani sa testez. Se simte mai fasneata ceva?
banzay is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 17:02   #54
bobeicaxxx

Stage 3
 
bobeicaxxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 91
Member of:
[Street Vision]
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

acum nu pot spune cu certitudine daca sunt exact 10 cp pt. ca nu am facut dyno dar am masurat cu alt aparat si calutii crescuse cam cu 7-8 cp oscila. se simte si cuplu si demaraj depinde acum de masina in ce stare este.
bobeicaxxx is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 21:31   #55
B 79 D X R

Stage 5
 
B 79 D X R's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 379
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Cat de simplu e montajul acestui powerbox? Conteaza ca al tau e Euro2 si al meu Euro3?
B 79 D X R is offline   Reply With Quote
Old 05-03-09, 18:58   #56
geo27

Stock
 
geo27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 5
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

eu nu o sa pot intelege niciodata, iti iei un matiz si apoi vrei sa il faci mai puternic cu o carutza de bani. vinde-l si ia-ti alta mai puternica. tot timpul o sa iti doresti ceva mai mult. parerea mea e sa lasi motoru in pace si apuca-te de exterior. fa-o sa fie a ta
sa intoaca lumea capu dupa ea nu sa treci si sa nu apuce sa o vada.
geo27 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 07:45   #57
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Eu sincer prefer sa trec si sa nu apuce sa ma vada lumea :0 BMW-uri de bulgaria din 1900 toamna are toata lumea, eu am preferat sa am matiz nou Si nu vreau sa il fac racheta, pt ca nu pot, dar un pic de zvac in oras nu strica. Sa pun spoilere si praguri sa le tarai dupa mine...nu e genul meu. Plus ca pe unde am mai fost la cate un offroad mic, le-as fi lasat pe acolo Daca tot vrei sa o faci sa fie a ta...nu o faci la exterior O faci la interior, ca nu stai pe afara sa o admiri. Cel putin asa gandesc eu. Si inca ceva, sa o tunezi la exterior si sa nu ai garaj mi se pare un pic deplasat. Masina fiind tunata mai atrage si atentia unora, si uite-asa o gasesti fara o oglinda sau cu ditamai zgarietura. Eu nu o tin numai in garaj, cand stau la bloc, sta pe strada, iar seara cand stau la casa mi-e lene sa deschid garajul (si nu vreau sa investesc in usi cu telecomanda) si o las tot pe strada. Deci sunt si astea de luat in considerare
banzay is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 12:40   #58
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Hai sa iti dau si eu niste sfaturi..daca se poate.

Acuma nu stiu pe ce vrei tu sa te axezi mai mult..pe motor sau exterior..sau pe aman 2 ?
La motor ii poti monta turbo...cu usurinta fata de Tico..dar problema si la Matiz..este sa gasesti o MAPa pentru turbo..sau sa ti-o faca cineva..sa nu ai detonatii si alte chestii..cu o presiune de 0,5 in turbina..a-r fi ok.
A doua chestie..a-r fi exteriorul..sa nu te apuci sa faci tziganeala..dac dispui de bani..da-ti un proiect in virtual si dupa aia cauti pe cine sa-ti execute ce vrei tu..din fibra de sticla.
A3-a chestie a-r fi sa o lasi asa...decat sa-i pui un set de jante si o instalatie bi-xenon si este mai mult decat ok!
A4-a chestie..cam cat esti dispus sa investesti in ea?
Numai bine si sanatate!
Antonyo20 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 21:41   #59
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Eu vorbeam de chestii generale. In momentul asta nu imi permit sa bag foarte multi bani deodata. Incerc sa ma bazez pe practic. Imi montez geamurile electrice (trebuie sa mai pun doar butoanele, A/C-ul, fetele de usi, la vara urmeaza tapiteria, suspensie sport, geamurile fumurii, poate jante mai incolo. La exterior, mai mult de jante si vopsit barile in rosu (culoarea masinii) si poate bandouri momentan nu am de gand. Pe viitor vreau sa o fac neagra, dar nu un negru mat ci lucios. La motor i-as face cate ceva, dar cat sa pot lua itp-ul fara spaga si sa nu consume 20%. Deocamdata am dat bordul jos, cu gandul sa il vopsesc. Si habar nu am ce culoare sa il fac. Ori alb sau bej daca e sa merg pe culori deschise, dar constientizez ca o sa imi fie greu cand imi bate lumina in fata ca o sa am probleme din cauza bordului care se reflecta in parbriz sau negru cu argintiu daca e sa merg pe culori inchise. Pe culori inchise e mai usor, multe dintre plastice fiind fie negre, fie gri inchis, iar o vopsea inchisa nu necesita multe straturi. Acum nu prea stiu ce sa fac. Astept si sfaturile voastre legate de interior, sau va puteti sustine punctul de vedere chiar si cu poze.

PS: multumesc pentru sfaturi! Se vede ca esti cu capul pe umeri. Tuningul vizual nu prea ma atrage, desi ar merge parca niste bari mai rotunde de atat, dar deocamdata nici nu prea gandesc la asa ceva.
De investit sunt dispus sa investesc, dar in timp, nu o gramada de bani, desi pe A/C, fete de usi am dat vreo 14 mil, si mai imi trebuie cate ceva... Oricum sunt destul de sigur ca o sa pastrez masina asta, fiind primul care a condus-o si am si trecut prin multe cu ea, m-am atasat destul de mult de ea si sunt sigur ca nu se va vinde niciodata. Plus ca daca acum o vand iau o nimica toata, pe viitor valoarea ei va scadea destul de mult si nu prea s-ar merita sa o dau.

PS2: Sunt nebun dupa tico-ul tau

Last edited by banzay; 07-03-09 at 21:51.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 22:47   #60
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Sugestii pentru tuning Matiz

Banzay, parerea mea stii care e: culoarea la interior negru (clar negru) si argintiu daca vrei tu, e cel mai usor si de intretinut si de vopsit! Si mai ales daca iti vopsesti si masina neagra, zic eu , ar arata misto! AR arata misto pe bune!
ing3r is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -