Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-11, 11:44   #811
mac mar

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8
Default Re: Club NUBIRA

Quote:
Originally Posted by gazza07 View Post
Salutare oameni buni...nu am mai 'dat pe aici " de 1 an.
am si eu o pb cu nubira mea....nu merge rotund,la 2000 de turatii da in "gat".am schimbat sonda,bujiile si nici o schimbare
pareri?
Poate te ajuta o spalare a injectoarelor....sau o curatare a piesei care contine clapeta de acceleratie(tulumba aia mare). Sau incearca sa o pui pe un tester sa vezi poate iti da ceva pe acolo....Altceva chiar nu stiu....A mea cel putin ink nu face asa...
mac mar is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 16:21   #812
nicogaby

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6
Default Re: Club NUBIRA

Salutare,am si eu o nubira 2 din 2003 full si am observat ca a mea nu are REOSTATUL DE REGLARE A INTENSITATII LUMINII IN BORD de ce? si daca pot sa ii pun eu?
nicogaby is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 19:32   #813
arsenal17

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 13
Default Re: Club NUBIRA

vin cu o mare problema. masina mea nubira 1.6 cdx 1998-1999 are de cateva saptamani un zgomot infernal. masina face exact ca o masina de turn iarba, ca un diesel. cand accelerez, zgomotul se accentueaza. am fost cu ea la mecanic, mi-a zis ca ar fi galeria de admisie fisurata si o pompa tb in locuita. plus, masina a suferit un accident frontal mai dedemult. tb sa o vopsesc si sa o fac ca lumea din nou. pe langa asta, am ambreiajul, cutia de viteze si caseta duse cu totul...a mai avut cineva probleme de gen cu motorul?recunosc ca i-am dat tare o vreme, ~5000 de ture, la o depasire, la semafor ( fara scartz) si apoi au inceput problemele
arsenal17 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 22:41   #814
petrik1

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 4
Default Re: Club NUBIRA

sall am si eu o nubira 2 nush ce se intampla cu ea imi consuma foarte mult o fi ceva de la motor?stie careva?astept pareri!!!
petrik1 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 18:09   #815
arsenal17

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 13
Default Re: Club NUBIRA

Quote:
Originally Posted by petrik1 View Post
sall am si eu o nubira 2 nush ce se intampla cu ea imi consuma foarte mult o fi ceva de la motor?stie careva?astept pareri!!!
eu am bagat de la petrom 32 L de 95 benzina. si am facut 200 km. si am mers cat se poate de frumos cu ea. si consuma 16...mai da-o in pisici acuma de revelion mi-a explodat toba, e dusa si galeria de evacuare... am facut si accident din cauza ca franele sunt f slabe. tipul franase in fata mea si mai aveam aprox o masina pana la el, minim si cand m-am izbit de el eram cu frana deja la jumatate...

am fost sa intreb de toba in magazin de piese si raspunsul a fost 1500 lei, galerie 2000, in conditiile in care un brat la un e class w211 e 7-800 de lei, si revizia de 120k km cu tot ce cuprinde ea a fost 3000 lei ( 1.8 kompressor ) . raman la parerea ca nubira este o masina depasita. candva, a fost buna, pana si tabla aia se indoaie cand pun mana pe ea ( capota in special)...app stie cineva de unde as putea gasi spray culoarea albastru metalizat?
arsenal17 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 14:47   #816
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club NUBIRA

Ma indoiesc ca o toba de Nubira este 1500 lei... poate 150.
Si ca o masina, indiferent de marca, sa mearga si sa consume bine, mai trebuie si intretinuta. Cu un asemenea consum nu pot decat sa presupun ca nu iti pasa, din moment ce nu ai ajuns la un service cu ea, sa gasesti si sa rezolvi problema. Valabil si pt frane si alte probleme... sunt masini bune, dar asa cum le tii, asa le ai.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 22:09   #817
60swanted
Daewoo Driver

Stage 5
 
60swanted's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 383
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club NUBIRA

Quote:
Originally Posted by arsenal17 View Post
eu am bagat de la petrom 32 L de 95 benzina. si am facut 200 km. si am mers cat se poate de frumos cu ea. si consuma 16...mai da-o in pisici acuma de revelion mi-a explodat toba, e dusa si galeria de evacuare... am facut si accident din cauza ca franele sunt f slabe. tipul franase in fata mea si mai aveam aprox o masina pana la el, minim si cand m-am izbit de el eram cu frana deja la jumatate...

am fost sa intreb de toba in magazin de piese si raspunsul a fost 1500 lei, galerie 2000, in conditiile in care un brat la un e class w211 e 7-800 de lei, si revizia de 120k km cu tot ce cuprinde ea a fost 3000 lei ( 1.8 kompressor ) . raman la parerea ca nubira este o masina depasita. candva, a fost buna, pana si tabla aia se indoaie cand pun mana pe ea ( capota in special)...app stie cineva de unde as putea gasi spray culoarea albastru metalizat?

Nu stiu de ce spui ca nubira este o masina depasita? eu am cumparat in vara una S.H. cu 134000km din 2004.am facut cu ea 5000km si nu am nici un fel de problema;cat despre consum,imi ia 10% pe vremea asta(nu ma vaiat tinand cont de confortul pe care il ofera).sunt foarte multumit de masina.acum cum a spus si Geo ZGA "sunt masini bune, dar asa cum le tii, asa le ai." Bafta
__________________
curat injectoare benzina
diagnoza auto - opel
60swanted is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 07:28   #818
arsenal17

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 13
Default Re: Club NUBIRA

Quote:
Originally Posted by 60swanted View Post
Nu stiu de ce spui ca nubira este o masina depasita? eu am cumparat in vara una S.H. cu 134000km din 2004.am facut cu ea 5000km si nu am nici un fel de problema;cat despre consum,imi ia 10% pe vremea asta(nu ma vaiat tinand cont de confortul pe care il ofera).sunt foarte multumit de masina.acum cum a spus si Geo ZGA "sunt masini bune, dar asa cum le tii, asa le ai." Bafta
asta asa-i, a mea a fost calarita de toata familia in ultimul hal. am 178k acum. numai bine
arsenal17 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 13:19   #819
petrik1

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 4
Default Re: Club NUBIRA

bai nush am facute toata revizile la zi degeaba imi consuma 15 ce ai fac sa consume makar 10%))
petrik1 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 13:32   #820
arsenal17

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 13
Default Re: Club NUBIRA

Quote:
Originally Posted by petrik1 View Post
bai nush am facute toata revizile la zi degeaba imi consuma 15 ce ai fac sa consume makar 10%))
pune-i gpl , doar asta o sa poti face. o sa consume cu 1-2-3 L mai mult dar e gazul mai ieftin decat benzina
arsenal17 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 13:44   #821
petrik1

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 4
Default Re: Club NUBIRA

Quote:
Originally Posted by arsenal17 View Post
pune-i gpl , doar asta o sa poti face. o sa consume cu 1-2-3 L mai mult dar e gazul mai ieftin decat benzina
cred ca ar trebui sa o duc la remat)))
petrik1 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 13:58   #822
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club NUBIRA

Am sa va rog sa pastrati discutiile on-topic si in limba romana, nu deviati ca pe mess.

Depinde si ce revizii ii faci, ca daca schimbi un filtru si un ulei, ignorand alte aspecte, nu se poate spune ca faci ceva.
Consumul poate fii mare din mai multe cauze: filtru de aer imbacsit/neschimbat, fise si/sau bujii proaste sau vechi, injectoare infundate sau dereglate...
Du-te sa ti-o puna pe tester un mecanic mai capabil, nu un fost mecanic de raba care a descoperit butoanele.
La frane ai mai schimbat placutele si lichidul de frana?
Cum ti-a explodat toba? Si galeria?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 14:01   #823
petrik1

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 4
Default Re: Club NUBIRA

am schimbat la ea ,fise,bujii,filtru ulei,benzina,aer ulei...injectoarele poate or fi dereglate...nush ce arenu consuma atat!
petrik1 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 14:19   #824
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club NUBIRA

Tester! Un mecanic priceput cu un tester iti poate spune ce probleme are.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 15:06   #825
arsenal17

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 13
Default Re: Club NUBIRA

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Am sa va rog sa pastrati discutiile on-topic si in limba romana, nu deviati ca pe mess.

Depinde si ce revizii ii faci, ca daca schimbi un filtru si un ulei, ignorand alte aspecte, nu se poate spune ca faci ceva.
Consumul poate fii mare din mai multe cauze: filtru de aer imbacsit/neschimbat, fise si/sau bujii proaste sau vechi, injectoare infundate sau dereglate...
Du-te sa ti-o puna pe tester un mecanic mai capabil, nu un fost mecanic de raba care a descoperit butoanele.
La frane ai mai schimbat placutele si lichidul de frana?
Cum ti-a explodat toba? Si galeria?


daca nu ma insel e a 5-a sau a 6-a toba schimbata, iar galeria e de vina pt ca scoate un sunet get masinii de cusut. ulei, antigel are, tachetii sunt buni, galeria e gata... franele sunt si ele f moi, prea moi si tb sa le rezolv la revizie, iar ambreiajul e aproape gata sa pice. cand debreiez, nu simt acel punct sensibil, am chiar un spatiu intreg, un joc al pedalei, ca sa nu mai spun ca scartaie intruna si ca atunci cand plec, masina toata trepideaza. In plus, si caseta de dir e stricata, directia nu reactioneaza cand misc volanul o distanta de 2, 3 cm . pur si simplu e dusa! si cu noua lege auto n.am cum sa o mai vand.sa ii vopsesc capota, ca am una verde de la dezmembrari,ca rmare a accidentului. stie cineva unde pot gasi spray albastru metalizat pt nubira1 ? daca o vand, tb sa platesc o taxa de 2000 de euro si sa o dau la remat pe un tichet..mai bine o tin sincer!
arsenal17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -