Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-08, 08:23   #46
piranya

Stage 2
 
piranya's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 63
Default Re: Club Daewoo Nubira

salut din nou.... am o nubira 1 ...vorbind de consum, intr-adevar .... ii este tare sete..... adica .... asta iarna cand era zapada mai mare i-am facut plinul si am mers 100km in oras........ am refacut plinul ...... si ... era sa fac soc 14.5........ bun .... acum cateva saptamani la fel ... dar trebuie sa marturisesc ca am schimbat pompa de benzina..... care a costat si aia vreo 450 ron ..... si nu stiu daca afecteaza in vre-un fel consumul dar .... ma rog .... am avut consum de 11..... in afara bucurestiului ..... ma menajaza daca pot spune asa .... 6-7 l la 100 km......

ps: ma bucur ca ne-am strans mai multi ......
__________________
Jesus loves you, evryone elese thinks you're an asshole ! ! !
piranya is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 12:27   #47
vladiopa

Stage 1
 
vladiopa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Club Daewoo Nubira

I. Din datele pe care le-am colectat eu pana acum de la diversi utilizatori de Nubira am ajuns la concluzia c aun consum anormal poate proveni din mai multe cauze (nu neaparat in ordinea in care am sa le enumar):

1. Benzina - Fie dpdv al cantitatii prin pompe decalibrate la statiile de benzina (Chestia asta e pe bune, sunt si benzinarii care dau teapa), fie dpdv al calitatii, benzina avand la unii producatori calitati indoielnice;
2. Pompa de benzina a masinii (cum apare si in postul anterior) - nu insist asupra cestui aspect;
3. Sistemul de racire al masinii - termostatul ramane blocat in pozitia deschis am impresia si nu permite motorului sa atinga temperatura optima de functionare. La Nubira este problema recunoscuta, s-a intamplat la destule masini ca sa devina o regula;
4. Stilul de condus al soferului - nu insist asupra acestui aspect - multi dintre noi suntm tentati sa bagam piciorul in pedala, mie unul sincer chiar imi place cum se comporta la acest capitol;

Asta despre consum.

II. In alta ordine de idei: Am primit de la Daewoo un telefon cum ca vor sa-mi trimita acasa o completare la manualul de intretinere al masinii. A mai fost cineva contactat ? Mi-au spus ca ar fi vorba de ceva recomandari cu privire la modul de spalare a motorului.

III. Tot nu am reusit sa dau de cap la zdranganitul din bord. Se aude undeva la mijlocul bordului, in spatele ceasului care arata ora dar cine stie cum ajung eu sa vad ce e in spatele butoanelor sau al ceasului ?
vladiopa is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 15:27   #48
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Club Daewoo Nubira

Recomandari in privinta modului de spalare al motorului dorim si noi!
asa ca...dupa ce primesti acea completare la manual...te rog sa o pui si noua la dispozitie..in vreun fel..(mail, forum, mess, etc)
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 22:40   #49
piranya

Stage 2
 
piranya's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 63
Default Re: Club Daewoo Nubira

Quote:
Originally Posted by vladiopa View Post
I. Din datele pe care le-am colectat eu pana acum de la diversi utilizatori de Nubira am ajuns la concluzia c aun consum anormal poate proveni din mai multe cauze (nu neaparat in ordinea in care am sa le enumar):

1. Benzina - Fie dpdv al cantitatii prin pompe decalibrate la statiile de benzina (Chestia asta e pe bune, sunt si benzinarii care dau teapa), fie dpdv al calitatii, benzina avand la unii producatori calitati indoielnice;
2. Pompa de benzina a masinii (cum apare si in postul anterior) - nu insist asupra cestui aspect;
3. Sistemul de racire al masinii - termostatul ramane blocat in pozitia deschis am impresia si nu permite motorului sa atinga temperatura optima de functionare. La Nubira este problema recunoscuta, s-a intamplat la destule masini ca sa devina o regula;
4. Stilul de condus al soferului - nu insist asupra acestui aspect - multi dintre noi suntm tentati sa bagam piciorul in pedala, mie unul sincer chiar imi place cum se comporta la acest capitol;

Asta despre consum.

II. In alta ordine de idei: Am primit de la Daewoo un telefon cum ca vor sa-mi trimita acasa o completare la manualul de intretinere al masinii. A mai fost cineva contactat ? Mi-au spus ca ar fi vorba de ceva recomandari cu privire la modul de spalare a motorului.

III. Tot nu am reusit sa dau de cap la zdranganitul din bord. Se aude undeva la mijlocul bordului, in spatele ceasului care arata ora dar cine stie cum ajung eu sa vad ce e in spatele butoanelor sau al ceasului ?


Spuneai ceva de statii ..... ne spui si noua....... ca idee....
piranya is offline   Reply With Quote
Old 07-04-08, 18:04   #50
vladiopa

Stage 1
 
vladiopa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Club Daewoo Nubira

Cu siguranta cand voi avea completarea la manualul de intretinere il voi scana si voi pune pe forum.

In ceea ce priveste intrebarea despre statii, nu mai am incredere decat in Rompetrol. Poate si Agip. In niciun caz nu am sa mai bag benzina de la Petrom, cel putin nu de la statia din spatele Teatrului National din Bucuresti
vladiopa is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 15:51   #51
vladiopa

Stage 1
 
vladiopa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Club Daewoo Nubira

Intrebare: daca imi montez o instalatie pe gaz la o unitate autorizata sa faca asa ceva iar instalatia este omologata, exista riscul sa pierd garantia ?
vladiopa is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 21:21   #52
vladiopa

Stage 1
 
vladiopa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Club Daewoo Nubira

Vin tot eu si cu raspunsul, poate mai e interesat cineva. Raspunsul este ca pierzi garantia. Din pacate, chiar daca Daewoo monta instalatii GPL chiar din fabricatie, nu au reusit sa omologheze si o procedura de service pentru asa ceva. Exista o singura procedura omologata dar face referire la Cielo si poate fi aplicata numai in service-ul Daewoo din Craiova. Cei de la Daewoo mi-au spus ca de indata ce vor omologa si pentru Nubira vor face public acest lucru. Cine stie, in 20 de ani poate.
vladiopa is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 15:50   #53
vladiopa

Stage 1
 
vladiopa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Club Daewoo Nubira

Asa cum am promis, atasez completarea la manualul de intretinere trimis de cei de la Daewoo.

Toate cele bune si Paste Fericit!

PS: rugaminte catre un admin-avnad in vedere ca ultimele 4 posturi sunt ale mele as vrea sa fie adunate toate intr-unul. Multumesc
Attached Files
File Type: pdf Completare carte intretinere Nubira 2.pdf (1.01 MB, 321 views)
vladiopa is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 09:17   #54
bogdan876

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 74
Default Jante Nubira 1

Salut,

Am o Nubira 1 din 1999 si vreau sa imi pun pe ea niste jante de 16".
Ce dimensiuni ar trebui sa aiba anvelopele pt ca roata sa nu imi frece de caroserie ? In talon, pentru jantele de 15", scrie 195/55 R15 84V.
Mersi anticipat si sper ca am postat unde trebuia.
bogdan876 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 20:23   #55
kamikaze69
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 502
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: Club Daewoo Nubira

Quote:
Originally Posted by NSL_Steffy View Post
belea jantele, dar fara suparare ii sta de ***....punei si suspensie sport
belea masina ta frate :P
kamikaze69 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 17:30   #56
NSL_Steffy

Stage 5
 
NSL_Steffy's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 407
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Club NUBIRA

205/50 r16 dar depinde de jante dak iti ating sau nu
NSL_Steffy is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 23:17   #57
bogdan876

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 74
Default Re: Club NUBIRA

ma gandeam sa fie pe 45. si in legatura cu latimea...daca jantele ar fi pe 205, jantele sa fie pe 6,5J? sau care e legatura intre latimea cauciucului si latimea jantei ?
bogdan876 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 00:03   #58
NSL_Steffy

Stage 5
 
NSL_Steffy's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 407
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Club NUBIRA

marea majoritate a jantelor pe 16 au 7j latimea
205/45 sunt f rigide si iti afecteaza suspensia
nu acel 7j conteaza ci et care trebuie sa fie 35 la nubira 2,dar cred ca e la fel si la 1, din cate stiu yo aripa spate si suspensia sunt la fel

yo am acum pe masina 205/50 r16 7j et 35 si sunt perfecte, dar am buza la aripa indoita in sus, nu stiu dak mi-ar atinge cu ea normal
__________________
NSL_Steffy is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 18:46   #59
Florin Alex

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 254
Default Re: Club Daewoo Nubira

prea tare si jentile is ok nu cont suspensia da ar mere mai jos
Florin Alex is offline   Reply With Quote
Old 24-07-08, 22:17   #60
silvana

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Club NUBIRA

Salutare tuturor!poate postez cam tarziu referitor la consum ,Vladiopa incearca sa schimbi statia nu petrom ,rompetrol sau altele ci numai luk de 95 merge cel mai bine o spun din n incercari si consuma putin .Schimba la 2500 minim treapta de viteza si foloseste frana de motor si consumul va fi ok pt confortul si masa masinii.

Last edited by silvana; 24-07-08 at 22:21.
silvana is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -