Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-13, 01:12   #5941
Tank

Stage 5
 
Tank's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 695
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by mike_mocy View Post
Salut! Am facut rost de patru jante de matiz un pic cam strambe...am decis sa merg sa le indrept si apoi sa se le incalc cu caucicuri.Pe la toate vulcanizarile imi luau cam in jur de 30 de roata...mi s-a parut cam mult in conditiile in care una noua e 100 de lei si cea sh 50 de lei.Am gasit pe cineva la vulcanizare ca mi-a zis ca nu sunt strambe si ca ies la echilibrat.L-am intrebat daca imi garanteaza ca nu-mi bat in mers si mi-a zis ca da. Mi-a pus in jur de 40-50 de grame de plumb pe fiacare roata, iar pe aparatul lor aparaeau ca echilibrate.Inca nu le-am montat pentru ca nu am piluite deoarece trebuie facute la strung deoarece tico are prezonul de 10 iar la matiz e de 12mm. Ce credeti imi va trepida volanul in mers?
E posibil
Tank is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 11:12   #5942
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Da, e posibil sa bata, dar in acelasi timp e posibil sa fie ok. Am avut o janta stramba si trebuia indreptata, dar pt ca nu mergea aparatul lor mi-a echilibrat-o si mergea perfect. Acum depinde, de la caz la caz.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 11:28   #5943
sorin_maican20

Stage 5
 
sorin_maican20's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 726
Member of:
[SKODA]
Default Re: Club TICO

Si eu am facut la fel. Mi-am luat jante de Matiz sh si cu indreptat si vopsit am iesit mai scump decat daca le-as fi luat noi. Inca o dovada ca mai bine strangi bani si iei ceva nou decat sa te complici.
sorin_maican20 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 12:27   #5944
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Re: Club TICO

ideea e ca pe jante nu dadusem bani.Doua dintre ele sunt cat de cat ok doua sunt un pic mai strambe.Eventual mai cumpar doua noi si le pun pe fata. 40-50 de grame de plumb pe roata e mult?
mike_mocy is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 16:10   #5945
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Club TICO

De obicei se pun 5 sau 10. Roțile de pe față trebuie echilibrate bine altfel la peste 90 îți va vibra volanul. Dacă sunt table de matiz nu cred că merită efortul să îți faci piulițe dar acum cum crezi tu...
__________________
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 17:24   #5946
Tank

Stage 5
 
Tank's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 695
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

saaaau.. poti cumpara prezoane de matiz pe m12 si te duci la un strungar cu o bere in mana si cu tamburii si flansele alea de pe fata si iti largeste gaurile si le baga pe alea de matiz...si uite cum ai scapat de belea ceva mai ieftin...dar e munca mai multa... sau ramai pe 12" ca daca pui pe 13 trebuie sa-ti faci si geometria
__________________


My Tank >>> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...tico-95-a.html
Tank Custom Audio >>> https://m.facebook.com/TankCustomAudio
Stickere si Cadouri personalizate >>> https://m.facebook.com/runlexdesign

Vand Kituri Xenon/BiXenon Philips, LED-uri pt pozitii, plafoniere, stopuri etc; angel eyes, LAMBO DOORS, pleoape, faruri, stopuri... raport PRET/CALITATE excelent... pt detalii add idu_lui_alex

Vand PLEOAPE TICO la comanda. Pt detalii PM
Tank is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 19:52   #5947
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Re: Club TICO

e mai complicat sa trec pe prezoane de 12 pentru ca vreau sa le pastrez pe cele de tico cu gume de iarma.am ales sa trec pe 13 pentru ca se gasesc cauciucuri mai usor.trebuie sa fac geometria de fiecare daca cand trec dupa cele de tico pe matiz si invers?
mike_mocy is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 20:35   #5948
Tank

Stage 5
 
Tank's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 695
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by mike_mocy View Post
e mai complicat sa trec pe prezoane de 12 pentru ca vreau sa le pastrez pe cele de tico cu gume de iarma.am ales sa trec pe 13 pentru ca se gasesc cauciucuri mai usor.trebuie sa fac geometria de fiecare daca cand trec dupa cele de tico pe matiz si invers?
fa geometria cu rotile pe 13...pt ca pe alea o sa le folosesti mai mult. si pt alea de iarna...e doar un sezon... merge si asa..
Tank is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 21:41   #5949
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Club TICO

Ma tot uit de ceva timp sa cumpar o instalatie GPL pt un TICOZAUR ...am gasit ceva la pret destul de OK dar instalatia respectiva este inca montata pe o DACIE ... vin si va intreb SE POTRIVESTE PE TICOZAUR ? amandoua fiind pe carburator . e o "afacere " si aici .. daca intrb la un atelier imi spune ca nu se potriveste decat ce vand ei .. mi-e greu sa cred.poate vede cineva postarea si mi-ar da un raspuns cat de cat bun .eu am vazut instalatie montata si pe un opel corsa (nu e pe carburator) si pe dacie (e pe carburator) si nu se vede nici o diferenta .ESTE CHIAR DE NEOBSERVAT DIFERENTA?? va multumesc si sper sa ma ajutati cu ce mai stiti si voi sau ce ati auzit ...nu de alta dar sa iau o decizie cat mai OK pt mine si bugetu meu .multumesc
__________________
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 19:27   #5950
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Club TICO

Fara sa stim marca/modelul sau cel putin tipul instalatiei este greu sa ghicim daca se potriveste sau nu pe tico..
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 20:47   #5951
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Club TICO

da ... sincer nu mi-a dat in gand sa ma uit la marca instalatiei gasite pe net dar din cate am vazut cele pe carburatie sunt 95% la fel ...adica aceeleasi piese si aceelasi sistem de montare .deci babeste si dupa gura targului ar trebui sa se potriveasca ...dar teoria este una practica alta de aceea m-am si gandit sa intreb aici ca poate are cineva idee mai mare despre asa ceva.multumesc
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 12:53   #5952
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Exclamation Re: Club TICO

Care esti cu Tico de AG care a dat flash-uri in Topoloveni duminica trecuta pe la ora 19? Si de ce nu ai oprit sa schimbam doua trei vorbe? Nu recunosc masina, am vazut dupa in geam stiker 4T si am facut legatura.
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 00:26   #5953
DJ NICK R5

Stage 4
 
DJ NICK R5's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 202
Default Re: Club TICO

Va multumesc la toti care mi-au raspuns si mi-au lasat date de contact ptr dezmembrari, o sa pun si eu poze cand termin de refacut masina momentan a primit motoru pe ea si aripile deci incepe sa arate a masina.
__________________
pretuieste viata.....nu ai decat una....
DJ NICK R5 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 00:29   #5954
DJ NICK R5

Stage 4
 
DJ NICK R5's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 202
Default Re: Club TICO

Mai am si eu o mare problema am cuparat alt motor evidet fara accesorii si i-am pus carburatorul insa la montatul vacumurilor imi da cu virgula poate puteti sa ma ajutati cu oschema ceva sau poze cum sa montez vacumurile \tin sa precizez ca nu am avut motor deloc am luat masina fara.
DJ NICK R5 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 11:25   #5955
marianionita22

Stage 1
 
marianionita22's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 11
Default Re: Club TICO

Ma ajuta si pe mine cineva sa imi spuna ce lupe tre' sa imi iau si cum le montez,eventual o poza daca se poate pentru ca era sa raman fara talon....multumesc
marianionita22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -