Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-07, 00:53   #16
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Sunet pe Tico

@Roby: spor la vanzare! presupun ca vrei sa avansezi dupa ce ai vazut poza cu cele 2 kickere, nu?

@ovis: nu te sfatuiesc sa pui tub, ala da randament doar pana la 200-250 w rms, si oricum nu suna prea bine. in afara de asta, ideea ca tubul ocupa spatiu putin e o aberatie...gandeste-te si tu logic.
ca raspuns la prima ta intrebare, ma adaug pe lista precizand ca am avut in portbagaj o incinta bass-refflex cu difuzor JBL GT4-15 (38 cm, 250w rms), incinta cu volum de ~113 litri, fara sa deranjeze cu nimic bancheta si spatarul, in schimb se cam umpluse portbagajul cu ea...o sa revin cu poze cand le gasesc. de asemenea voi pune poze cu spatele masinii mele antifonat cu Dynamat Extreme si aluband.
antifoneaza-ti masina folosind Dynamat sau Stinger (ma indoiesc ca vei gasi altceva pe la noi), asta va ajuta tico sa nu se "dezmembreze" sau ma rog, sa nu mai flambeze tabla pe el in halul ala...trebuiesc antifonate usile, hayonul (toate astea macar pe partea interioara de la tabla exterioara) si neaparat plafonul, care mi s-a spus ca iti da cele mai mari batai de cap. poti antifona si podeaua, multi au apelat la "aluband" pentru asta - se gaseste la magazinele praktiker, bricostore si la unii distribuitori Den Braven.

nu sunt un "myth buster", dar unii stiu deja: contrar parerii generale, Tico este o masina excelenta pentru muzica, atat timp cat este pregatit corespunzator.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 09:23   #17
ovis

Stage 4
 
ovis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 198
Default Re: Sunet pe Tico

quick 5hifter mersi mult de sfaturi eu momentan am difuri pe spate sony explode si din cate aud eu nu pot sa zic ca suna la nivelul dorit de mine, tinand cont k am un cass sony gt300, si acum vreau sa-mi iau difuri pe fata, oare sa-mi iau tot sony explode de ? merita sau sa ma orientez catre altceva, gen JBL, Pioneer. Oricum te rog daca poti sa pui niste poze ca sa vad mai bine ceea ce mi-ai explicat mai sus. Crede-ma nici eu nu sunt adeptul tunului de bass(insa am auzit pe unele forumuri ca portbagajul ticoului are incinta de tub),acum de ex. am un subwoofer insa nu imi incape in portbagaj si a trebuit sa ridic bancheta ca sa incapa, iar in momentul acesta mi s-a km dus incinta de la difuri. Cert e ca bine zici, o antifonare trebuie, k de ex knd merg cu ticobeloo knd ma uit in oglinda park vibreaza gemurile de nu m-ai intzeleg nimic. ce e in spate
__________________
Eu nu sunt diferit de ceilalti, Ei sunt diferiti de mine

ovis is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 13:54   #18
Bissy

Stage 2
 
Bissy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 25
Default Re: Sunet pe Tico

sa nu iti cumperi cate zile ai boxe sony explode.am avut io si nu sunt bune.incearca ceva de la DTX sistem component sau de la coustic tot asa ceva pe fata.DTX recomand daca sunt amplificate
Bissy is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 20:28   #19
Bissy

Stage 2
 
Bissy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 25
Default Re: Sunet pe Tico

MTX nu DTX scuze din greseala
Bissy is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 10:31   #20
ovis

Stage 4
 
ovis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 198
Default Re: Sunet pe Tico

bissy stii cum e...eu unul am zis hai sa nu subestimez sonyu` explode...am zis k dk casu imi e sony explode sami iau si difuri..da sincre sunt km nasole...ma oricum sa nu uitam ca in portbagajul meu de tico nu pot sa zic ca vorbim de o incinta cum ar fi de ex: la dacie, unde se aud bine explodurile, insa mi-au lasat o impreise proasta si de aia pe fata ti-am zis mi-as lua ceva sa sune mai bine un pic, si poate cu 3 cai chiar, oricum mersi de sfat am auzit k MTX sunt bune da stii cum e...tre sa auzi si de la alti cum sta treaba inainte sa dai banii. Eu unul am avut pe spate inaintea exodurilor astea Pioneer si sincer mi-au placut cum sunau, da sonyurile atea m-au dezamagit rau
ovis is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 14:34   #21
Bissy

Stage 2
 
Bissy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 25
Default Re: Sunet pe Tico

deci io pe spate am pioneer direct pe mp3 puse si sunt de aceeasi parere sunt foarte misto.cat despre boxele din usi acuma sfatul meu e ca sa iti iei sistem componen pentru ca diful sa scoata medii si putin bass si tweeterele (mi le`am pus pe suporturile interioare de oglinzi)sa iti scoata inaltele care sa fie indreptate spre tine ca se pierde daca is orientate spre picioare.eu mi`am pus de o saptamana http://www.***********/produse/Difuz..._Audio/THS652/ astea.le`am pus pe statie si sunt foarte multumit.iti va trebui un distantier ca sa poata cobori geamu si sa tai umpic din tabla da asta nu`i o problema,daca nu vrei sa le bagi pe statie incearca sistem component de la Coustic (facute tot de MTX)http://www.***********/produse/Difuz...Coustic/CS652/ spor la treaba
Bissy is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 14:36   #22
Bissy

Stage 2
 
Bissy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 25
Default Re: Sunet pe Tico

n-am stiut ca nu poti posta linkuri. linkurile le gasesti pe site`ul ******** .ro
Bissy is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 10:52   #23
ovis

Stage 4
 
ovis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 198
Default Re: Sunet pe Tico

da daca mi-as lua niste JBL pe fata nu ar fi o idee buna ? Oricum cred ca ar trebui sa mai decupez ceva pe acolo prin usha...k nu cred k incap asha difurile fara nici o modificare. ce zici oare sa imbrac usha in ceva gen folie de aluminiu pentru o rezonanta mai buna a sunetului ? Acum zic si io k no...nu am cum sa stiu
ovis is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 12:17   #24
braconieru'

Stage 4
 
braconieru''s Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 272
Default Re: Sunet pe Tico

Salutare, eu sunt mai nou pe aici si am si eu o idee pentru tine, cum sa iti montezi boxele pe usa fara nici o modificare a usi, e foarte simplu. Iti faci un suport de fibra de sticla pe care o sa montezi boxele, apoi le poti vopsi in culoarea masini sau le mochetezi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1030753.JPG
Views:	275
Size:	618.9 KB
ID:	238502  
braconieru' is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 15:24   #25
ovis

Stage 4
 
ovis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 198
Default Re: Sunet pe Tico

braconieru` misto idee apropo...e k-lumea ticou tau cu sunetu cum stai in el...poti posta niste poze cu sunetu tau din tico ?
ovis is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 16:23   #26
braconieru'

Stage 4
 
braconieru''s Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 272
Default Re: Sunet pe Tico

In momentul de fata sunetul e oarecum bine, dar nu sunt prea multumit(eu nu cred ca o sa fiu nici o data multumit de sunetul din masina pentru ca tot timpul imi trebuie altceva ...mai tare ...si mai tare). Acum am un mp3 sony, doua seturi de boxe de medi si inalte tot sony, doi basi sony de 10" si un amplificator MNC. Dupa ce o sa-mi refac umpic bugetul (pentru ca astapt jantele, doua seturi de componente si un amplificator Lightning audio), o sa apara si un dvd si alti basi. Poze nu prea am, dar o sa pun cat am.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1030753.JPG
Views:	127
Size:	618.9 KB
ID:	238573   Click image for larger version

Name:	P1030793.JPG
Views:	157
Size:	607.3 KB
ID:	238574   Click image for larger version

Name:	P1030792.JPG
Views:	140
Size:	615.3 KB
ID:	238575  

Click image for larger version

Name:	P1030790.JPG
Views:	113
Size:	604.9 KB
ID:	238576   Click image for larger version

Name:	P1030797.JPG
Views:	150
Size:	612.8 KB
ID:	238577   Click image for larger version

Name:	DSCI0121.jpg
Views:	158
Size:	62.7 KB
ID:	238578  

Click image for larger version

Name:	DSCI0124.jpg
Views:	120
Size:	68.1 KB
ID:	238579  
braconieru' is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 21:26   #27
ovis

Stage 4
 
ovis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 198
Default Re: Sunet pe Tico

braconieru` e misto rau tico tau FELICITARI ink-odata !!! Acum imi amintesc unde ti-am vazut tico...in Alba intr- benzinarie...k am si o poza cu ticou tau... oricum la design pan` acum m-ai impresionat iar de sunet e bunicel...insa tu nu ai difuri pe spate ? din cate vad ti-ai suspendat plafonul ala...oricum dk bagi basi multi fara o izolare fonica o sa simti scaunu vibrand ce zici .... ce s aleg in spate tub sau subwoofer ?
ovis is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 23:17   #28
braconieru'

Stage 4
 
braconieru''s Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 272
Default Re: Sunet pe Tico

Am difuzoare si in spate, dar sunt tot pe usi. Eu maine pe la ora 13 cred ca o sa trec prin aiud, ( 0743842506 ) asta e nr meu, da-mi un mesaj cu nr tau de tel si eu te sun inainte sa ajung in aiud si daca ai timp ne putem intalni.
braconieru' is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 23:24   #29
ovis

Stage 4
 
ovis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 198
Default Re: Sunet pe Tico

braconieru eu sunt plecat si maine in aiud ajung numa seara oricum am numaru tau si te sun eu sa mai vb sau dk ai id de mess da-mil k sa vb pe mess
ovis is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 08:12   #30
braconieru'

Stage 4
 
braconieru''s Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 272
Default Re: Sunet pe Tico

Id-ul meu este: monel_2311
braconieru' is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -