Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-06, 22:37   #1
ticosu'
Seat Driver

Stage 5
 
ticosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 494
Member of:
[SEAT]
[2 Roti]
Post 1000 cc pe tico! sugestii

fratilor, mi-a venit o idee noua... bine, imprumutata de la neste mecanici de vapoare... ce-ar fi sa pun pistoane si camasi pe tico, sa il duc in 1000 cmc? spuneti si voi ceva, daca va mai pricepeti... pareri, sugestii...
daca nu, macar ceva sa ii maresc puterea cu vreo 10 calusari...
__________________
2006 Seat Altea, 1.6i, 102 CP
1960 Fiat 600, 32 CP
OldSchool IJ 56 Festival, 1961
ticosu' is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 14:16   #2
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

pai in primul rand, de la ce masina ii pui pistoane de 1,0? se vor potrivi? dar arborele pe bielete? bielete de care?? chiuloasa ai de unde s-o mai alezezi? s-ar putea sa ajungi in traseul de circulatie al apei...hai, poate cu carburatorul si pompa de benzina se rezolva mai usor dar la motor....nu poate face oricine asa ceva
eu m-am gandit in schimb ca ar merge motorul de 1,1 sau 1,0 (nu mai stiu de cat e) de la chevrolet spark, impreuna cu toate anexele lui, si cu adaptari...insa probabil costa de rupe, daca se gaseste...ar fi super varianta asta, daca ii pui si injectoarele, in principal pentru ca ar merge facut si un chip tuning la el...
m-am mai uitat eu lung si la alte masini, cum ar fi reno5 (nu cred ca merge pus motor de reno5 pe tico, dar daca se poate interesa cineva...),opelul ala mic si urat (agila parca...) etc...mai asteptam sugestii
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 15:34   #3
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

exista un motor in 4 cil, de 1000cc de pe suzuki parca, modelul dupa care a fost facut tico- acelasi motor este si pe Suzuki dupa care a fost facut Damas. ar fi cea mai simpla metoda zic eu, altfel alezat blocu, pistoane pe dimensiunile la care vrei, aftermarket si sunt destui afara care fac asa ceva iar costurile ar trebui sa fie undeva pe la $400, daca nu mai ieftin (sunt doar 3) asta daca dimensiunea pe care o vrei tu este apropiata de ceea a altui motor. Odata cu ele si biele, vilbrochen etc... $$$$
Am o singura intrebare, ptr ca si eu am avut tico ceva timp- exista vreun Tico Turbo? Daca nu v-ati gandit la asa ceva?
__________________
www.ToolMan.ro

Vanzari si Service la standarde ridicate
Husqvarna|Makita|Benza|Oregon|Fronius|Unior

tel: 0244 347414 / 0721 991892
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 23:13   #4
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

pe damas este tot motorul de tico

cred ca exista tico turbo, dar nu la noi....sunt cativa baieti prin bucuresti care au umblat la motoare, dar nu vor sa zica nimic
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 23:16   #5
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

nu cred ca ai inteles ce am spus.
damas si tico sunt copiate sau facute impreuna cu Suzuki. Ma refer la acel model care are 4 cil si 1000cc si dupa care a fost facut Damas. acelasi motor este si pe suzuki dupa care a fost facut tico.
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 23:41   #6
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

scuze, daihatsu cuore- pe masina asta e un motor asemanator.-masina seamana f bine cu tico. iar motorul este de 0.8 pe variantele mai vechi. pe cele mai noi exista o varianta de 1.0 si 56hp.



Damas:
sa facut dupa Daihatsu Hijet, care a fost echipat atat cu motoare pe benzina(65hp) cat si motoare diesel


a trecut mult timp decand nu mai am tico, dar la vremea respectiva eram foarte incantat de masina mea cea mica si nervoasa. sper sa va fi fost de folos.
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 23:46   #7
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

da, ai dreptate, nu am fost eu atent
ne sunt de folos informatiile, dar din pacate sunt f. greu de gasit aceste masini la noi, chiar si cu totul, nu mai zic la dezmembrari...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-10-06, 03:22   #8
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

Tico este facut dupa suzuki alto 1989. La suzuki a existat si varianta 4x4 si desigur si o varianta turbo parca de `65-70CP. Am vazut un Daihatsu d-ala si are motorul cam maricel...cat despre adaptarea motorului de pe matiz/spark...partea fizica este cea mai simpla, zic eu...partea complicata este la electrica - calculator.
__________________
Nu m-as inscrie intr-un club care accepta pe cei ca mine membrii.
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 00:07   #9
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

turbo is the way to go
bani sa fie ca in rest orice se poate face.
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 11:13   #10
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

deci...pe tico se poate pune un motor de daihatsu cuore modelul de 1200cm3 care dezvolta 107 cai
turbo clar
da oricum intrebare ii, de la ce masina adapta-ti franele? (pentru fiecare este un pom sau un stalp)
deci motoru de cuore merge la fixul fixului pe tico, trebuie sudat un suport de motor suplimentar de siguranta ...sa nu cedeze tabla de pe tico (de siguranta)
cu motoru de cuore tico-ul merge 200 lejer prinde suta cam in 8 secunde....si rupe gura la multe alte masini
pretenu acela al meu ii din germania...adica ii roman da plecat acolo...eu vb cu el pe mess daca va intereseaza imi zice-ti si-l mai trag de limba cate umpic
numa bine
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 11:33   #11
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

pai afla tot ce poti! inclusiv daca ne-ar putea gasi asemenea motoare acolo
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 19:16   #12
ticosu'
Seat Driver

Stage 5
 
ticosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 494
Member of:
[SEAT]
[2 Roti]
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

am fost la mecanic, un gagiu care are un oltcit, de am mers cu el cu 180. se pricepe omu, si mi-a zis ca teoretic, ar merge sa il fac de 1000 cc. tre alezat blocu motor, care costa cam 200 de euroi, dupa care tre niste camasi de peston de 1000 si pistoane de 1000. bielele raman aceleasi, nu stiu daca cu modificari sau nu. am mai vb si cu un profesor de motoare de la anmb, si mi-a zis ca rezistenta arborelui cotit nu creste prea mult de la 800 la 1000. chiulasa ramane aceeasi, doar ca de pune o pompa de benzina de presiune mai mare. se mai modifica doar evacuarea. mi-a zis omu ca se mai toarna pe galeria masinii 1 cm de fonta, dupa care se alezeaza gauroiul si se pune cap-coada teava de 70 mm diametru. teoretic, treaba e simpla. daca ma hotarasc, si imi iau inima in dinti, va anunt...
ticosu' is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 19:19   #13
ticosu'
Seat Driver

Stage 5
 
ticosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 494
Member of:
[SEAT]
[2 Roti]
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

de turbo... m-am tot interesat. am gasit o turbosuflanta micuta, de moto parca, tot la mecanicu asta, dar e cam greu ne pus. omu mi-a zis ca merge mai bine sa il duc la 1000cc, decat turbo. am gasit si un compresor, pe la oradea la un parc sh, dar se cam inalta motoru = trebuie o tulumba maaaaaare pe capota. nush daca mai vad soseaua, la 1,87 ai mei... tre modificata si chiulasa, cu o flansa... e cam naspa......... si nush cine s-ar baga sa faca lucrarea...
ticosu' is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 00:10   #14
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

ticosu, daca n-ai vazut inca un motor de tico desfacut (mai precis blocul) te sfatuiesc sa opresti la un magazin de piese daewoo si vei vedea ca NU AI DE UNDE sa alezezi in blocul motor...e prea aproape traseul de racire...
iar pistoanele de 1.0 pe care le vei gasi nu cred ca se vor potrivi cu camasi cu tot in blocul de tico
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 00:16   #15
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: 1000 cc pe tico! sugestii

turbo la tico e usor de realizat, oricum mult mai usor decat ce vrei tu
ai nevoie de:
carb + regulator de presiune de Renault 5 GTT
o turbina mica (Garret gt12 ar fi ideala)
o placa de cupru grosasa de 2mm din care sa faci o placa de decompresie
niste flanse pt carb si tubina care sunt usor de facut
o pompa de benzina electrica (SH una de 325i e perfecta si costa 2 mil)
__________________
Brax Matrix 3 way + Hertz ML5400D Sub + Genesis Series 3 Amps + Pioneer P9 Combo + Stinger interconnect & deepcycleS
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Timisoara
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Drobeta Turnu Severin
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -