Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Renault tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-09, 18:09   #1
tortilla

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 9
Default instalare subwoofer! help!

salut...am si eu un megane sedane 1.6 16v din 2008! si nu sunt foarte multumit de puterea boxelor mele. asa ca am decis sa imi cumpar subwoofer + ce imi mai trebuie! mentionez ca am un mp3 player original renault! si 4 boxe de 15w fiecare! pentru cei care aveti masina sau configurarea audio la fel spune-ti-mi ce sa cumpar! chiar nu ma pricep deloc la asta si vreau sa se auda bine!deci v-am spus am mp3 player+4 boxe, atat! ce imi mai trebuie? si ce caracteristici trebuie sa aiba?

multumesc anticipat!
tortilla is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 16:58   #2
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: instalare subwoofer! help!

Quote:
Originally Posted by tortilla View Post
salut...am si eu un megane sedane 1.6 16v din 2008! si nu sunt foarte multumit de puterea boxelor mele. asa ca am decis sa imi cumpar subwoofer + ce imi mai trebuie! mentionez ca am un mp3 player original renault! si 4 boxe de 15w fiecare! pentru cei care aveti masina sau configurarea audio la fel spune-ti-mi ce sa cumpar! chiar nu ma pricep deloc la asta si vreau sa se auda bine!deci v-am spus am mp3 player+4 boxe, atat! ce imi mai trebuie? si ce caracteristici trebuie sa aiba?

multumesc anticipat!
pai pe langa woofer mai ai nevoie de un kit de cabluri pt amplificator,amplificator cu iesire high(sau amplif normal datr iti mai trebuie inca un adaptor ca sa iei semnal pt statie) si pe cineva care sa ti le lege!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 23:24   #3
tortilla

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 9
Default Re: instalare subwoofer! help!

deci tre sa imi cumpar woofer + amplificator + statie! auzi...dar mp3-ul original de renault are iesire ptr subwoofer?
tortilla is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 07:47   #4
simplu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 255
Default Re: instalare subwoofer! help!

probabil ca nu are asa ca tb sa cumperi si un adaptor de semnal high-low ca sa poti lua semnal de la boxe pt subwoofer

cablurile cand le tragi in spate sa le tragi separat - curentul pe o parte a masinii si semnalul pe partea cealalta.
simplu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 11:36   #5
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: instalare subwoofer! help!

Quote:
Originally Posted by tortilla View Post
deci tre sa imi cumpar woofer + amplificator + statie! auzi...dar mp3-ul original de renault are iesire ptr subwoofer?
amplificator=statie....tu ai nevoi de un woofer,un amplificator,un kit de cabluri si un adaptor de semnal!mai exista posibilitatea de-ati lua un cd-player si a nu mai folosi acest adaptor!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 19:13   #6
kapa_krs88

Stage 5
 
kapa_krs88's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 537
Member of:
[RENAULT]
Default Re: instalare subwoofer! help!

Quote:
Originally Posted by MIRCAT View Post
amplificator=statie....tu ai nevoi de un woofer,un amplificator,un kit de cabluri si un adaptor de semnal!mai exista posibilitatea de-ati lua un cd-player si a nu mai folosi acest adaptor!!
Eu momental nu am mai pus adaptorul ala...am legat statia pe o iesire de la cd-player...risc ceva? sau daor k nu este buna claritatea sunetului?
kapa_krs88 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 22:39   #7
nospherat

Stage 5
 
nospherat's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 490
Member of:
[RENAULT]
[SUBARU]
Default Re: instalare subwoofer! help!

nu..ramane doar o problema a fidelitatii sunetului
nospherat is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 00:18   #8
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: instalare subwoofer! help!

Quote:
Originally Posted by kapa_krs88 View Post
Eu momental nu am mai pus adaptorul ala...am legat statia pe o iesire de la cd-player...risc ceva? sau daor k nu este buna claritatea sunetului?
depinde pe ce iesire a cd-player-ului ai legat amplifu!!!unele cd-playere au iesire speciala pt amplif!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 23:27   #9
Miez

Stage 5
 
Miez's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 714
Member of:
[RENAULT]
Default Re: instalare subwoofer! help!

mergi la orice magazin/service care monteaza si te ajuta ei cu tot ce trebe.. bani sa fie

subwooferu nu merge fara statie, iar statia trebuie alimentata separat (si curent si semnal)

deci ti-ar trebui woofer + statie + cabluri (+ daca e cazul si de un adaptor hi-low), si ca sa iti faci o idee am cumparat pt un prieten un packet complet de pe un site (nu cred ca am voie sa fac reclama) la 470RON (cel mai ieftin)
Miez is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -