Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > BMW tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-07, 11:38   #1
yo_tipu

Stage 3
 
yo_tipu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
Question ?Motor pe "Pisica"?

am tot vazut pe forum in reviste etc. ursuletzi cu motoare de m5 sau seria 7 dar vreau sa stiu si eu ce motor sau mai bine zis care e cel mai mare motor care poate sa-mi intre pe pisica .

eu ma gandeam la un m5(400cp) din 2000 sau de seria 7 de 6l
yo_tipu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 13:32   #2
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

-V -euri niciodata pe e 36.....gandeste te la un 6L oricare ar fi el.........
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 17:26   #3
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 579
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

Totusi Hartge are in oferta pt. E36 un motor de 5.0l 370 CP/ 5200 rpm 510 Nm / 3550 rpm http://www.hartge.de/html/e36limousineuk.html , acum, sincer eu nu ii vad rostu' luand in calcul greutatea unui motor de 5.0 L fata de cea a unui motor de 3.2 M3 si diferenta destul de "mica" de putere dintre cele doua motoare.
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 21:24   #4
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

Quote:
Originally Posted by moise View Post
... sincer eu nu ii vad rostu' luand in calcul greutatea unui motor de 5.0 L fata de cea a unui motor de 3.2 M3 si diferenta destul de "mica" de putere dintre cele doua motoare.[/SIZE][/FONT]
ai condus hartge e36 ? dar m3 e36? cind accelerezi simti cuplu sau puterea???

acum vezi rostu?
beck is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 21:45   #5
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 579
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

Acelasi cuplu il poate dezvolta si un S50 cu compresor si poate o putere mai mare. E36 era o masina destul de bine echilibrata, deci eu pur si simplu nu vad rostu conversiei la un motor de 5.0L cand se pot obtine acelasi performante prin alte mijloace care sa nu afecteze distributia masei.
moise is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 22:56   #6
yo_tipu

Stage 3
 
yo_tipu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

si cam cat ajunge un motor?
yo_tipu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 20:20   #7
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

Quote:
nu ii vad rostu' luand in calcul greutatea unui motor de 5.0 L fata de cea a unui motor de 3.2 M3
Un motor de M3 E36 de 3,2 litri/321 CP are 232 kg.
Un motor de M5 de 4,9 litri/400 CP are 239 kg.
Un motor V8 de 4,4 litri/333 CP are 213 kg.
Care e diferenta enorma de masa intre ele ? Motorul de 400 CP are doar 7 kg in plus.Nu ca s-ar simti cele 7 kg,dar V8-ul fiind mai scurt decat I6-le,distributia de masa n-ar fi deloc afectata,posibil chiar sa fie mai buna.

Quote:
cind accelerezi simti cuplu sau puterea
Puterea...
Race is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 23:48   #8
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

-Si totusi recomand 6L !!! masina este gandita pt um maxim de 6L si oricum un V este mult mai greu de montat avand in vedere modificari majore care trebuiesc aduse la habitacul motorului. Repozitionare ABS , modificare servo si pompa frana , repozitionare conducte benzina , modificarea totala a sistemului de racire , montare aditionala EWS ....etc!!!!
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 14:38   #9
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Un motor de M3 E36 de 3,2 litri/321 CP are 232 kg.
Un motor de M5 de 4,9 litri/400 CP are 239 kg.
Un motor V8 de 4,4 litri/333 CP are 213 kg.
de unde ai scos datele astea???

s52-ul are 151kg, V8-ul de pe m5 are 158kg..

v8-ul de 4.4l are tot cam pe acolo.. ~150kg..
__________________
E36 325i
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-07, 01:56   #10
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?


Ai dracu' astia de la BMW dom'le ! Cred ca stiu ceva ce nu mai stie nimeni.Nu de alta,dar nici Ferrari nu fac motoare asa usoare.
Culmea ca noul V8 de pe M3 are 202 kg.Cred ca s-au tampit inginerii de la BMW,daca acum cativa ani erau in stare sa-l faca de 150 kg si acum nu mai sunt.
Race is offline   Reply With Quote
Old 21-04-07, 09:37   #11
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

http://www.bimmerforums.com/engine_faq/

e randul tau
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 00:58   #12
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?


Bai nene,mai inteleg si eu nesimtire,dar asta e prea de tot (ma refer la site,nu la tine).Te si miri cum de nu-si ridica masinile respective rotile din fata in aer la cat de usoare sunt pe fata

Un exemplu:cauta (ca e plin netul) press-release-ul BMW despre noul M3,in care iti spun ca motorul de pe vechiul M3 (3,2 litri/343 CP) avea cu 15 kg mai mult decat V8-ul nou,care are 202.Asta inseamna 217 kg pentru motorul respectiv,care pe site-ul ala a slabit pana la 148 kg
Race is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 18:11   #13
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

am citit aia si m-am mirat si eu...

dar totusi, si site-ul ala e printre cele mai mari despre bmw-uri..

lista aia am mai vazut-o si pe alt site/forum mare dar nu o mai gasesc acum..
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 18:51   #14
cagedboy

Stage 1
 
cagedboy's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 12
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

Eu am pus un 3.0 pe un ursuletz la un baiat aici in arad. Sincer nu cred ca merita motor mai mare. Oricum, el l-a dat jos si a pus un 3.5 recent. I-am dat si eu in gura...se simte diferenta la cuplu, la cai nu cine stie ce..are vreo 15-20 in plus. Masina merge ca racheta, eu nu mi-as bate capu sa pun un V. Daca vrei sa-ti pui un 6Linie iti pot da sfaturi. Nu e asa simplu cum pare dar nu e imposibil. Ia in calcul si schimbarea diferentialului cu unul autoblocant. Oricum fluiera rotile in mai toate vitezele si fara ambreiaj, dar totusi te ajuta
cagedboy is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 23:18   #15
yo_tipu

Stage 3
 
yo_tipu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
Default Re: ?Motor pe "Pisica"?

sincer nu ma prea pricep... dar vroiam sa stiu si eu pe viitor cam la ce motor sa ma gandesc sa-mi pun pe 'urs' (asta in cazu in care mai temin si eu cu datoriile mele) , pe multe topicuri am vazut e30 cu motor m5 sau de seria 7(3.5 baiatu care a aparut la protv,cred)
yo_tipu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -