15-04-07, 11:38
|
#1
|
Stage 3
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
|
?Motor pe "Pisica"?
am tot vazut pe forum in reviste etc. ursuletzi cu motoare de m5 sau seria 7 dar vreau sa stiu si eu ce motor sau mai bine zis care e cel mai mare motor care poate sa-mi intre pe pisica .
eu ma gandeam la un m5(400cp) din 2000 sau de seria 7 de 6l
|
|
|
15-04-07, 13:32
|
#2
|
No Speed Limit
 Stage 5
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of: [Moderators] [NoSpeedLimit Romania Club]
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
-V -euri niciodata pe e 36.....gandeste te la un 6L oricare ar fi el.........
|
|
|
15-04-07, 17:26
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 579
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
Totusi Hartge are in oferta pt. E36 un motor de 5.0l 370 CP/ 5200 rpm 510 Nm / 3550 rpm http://www.hartge.de/html/e36limousineuk.html , acum, sincer eu nu ii vad rostu' luand in calcul greutatea unui motor de 5.0 L fata de cea a unui motor de 3.2 M3 si diferenta destul de "mica" de putere dintre cele doua motoare.
__________________
|
|
|
15-04-07, 21:24
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
Quote:
Originally Posted by moise
... sincer eu nu ii vad rostu' luand in calcul greutatea unui motor de 5.0 L fata de cea a unui motor de 3.2 M3 si diferenta destul de "mica" de putere dintre cele doua motoare.[/SIZE][/FONT]
|
ai condus hartge e36 ? dar m3 e36? cind accelerezi simti cuplu sau puterea???
acum vezi rostu?
|
|
|
15-04-07, 21:45
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 579
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
Acelasi cuplu il poate dezvolta si un S50 cu compresor si poate o putere mai mare. E36 era o masina destul de bine echilibrata, deci eu pur si simplu nu vad rostu conversiei la un motor de 5.0L cand se pot obtine acelasi performante prin alte mijloace care sa nu afecteze distributia masei.
|
|
|
15-04-07, 22:56
|
#6
|
Stage 3
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
si cam cat ajunge un motor?
|
|
|
18-04-07, 20:20
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 878
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
Quote:
|
nu ii vad rostu' luand in calcul greutatea unui motor de 5.0 L fata de cea a unui motor de 3.2 M3
|
Un motor de M3 E36 de 3,2 litri/321 CP are 232 kg.
Un motor de M5 de 4,9 litri/400 CP are 239 kg.
Un motor V8 de 4,4 litri/333 CP are 213 kg.
Care e diferenta enorma de masa intre ele ? Motorul de 400 CP are doar 7 kg in plus.Nu ca s-ar simti cele 7 kg,dar V8-ul fiind mai scurt decat I6-le,distributia de masa n-ar fi deloc afectata,posibil chiar sa fie mai buna.
Quote:
|
cind accelerezi simti cuplu sau puterea
|
Puterea...
|
|
|
18-04-07, 23:48
|
#8
|
No Speed Limit
 Stage 5
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of: [Moderators] [NoSpeedLimit Romania Club]
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
-Si totusi recomand 6L !!! masina este gandita pt um maxim de 6L si oricum un V este mult mai greu de montat avand in vedere modificari majore care trebuiesc aduse la habitacul motorului. Repozitionare ABS , modificare servo si pompa frana , repozitionare conducte benzina , modificarea totala a sistemului de racire , montare aditionala EWS ....etc!!!!
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
|
|
|
19-04-07, 14:38
|
#9
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
Quote:
Originally Posted by Race
Un motor de M3 E36 de 3,2 litri/321 CP are 232 kg.
Un motor de M5 de 4,9 litri/400 CP are 239 kg.
Un motor V8 de 4,4 litri/333 CP are 213 kg.
|
de unde ai scos datele astea???
s52-ul are 151kg, V8-ul de pe m5 are 158kg..
v8-ul de 4.4l are tot cam pe acolo.. ~150kg..
__________________
E36 325i
|
|
|
21-04-07, 01:56
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 878
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
Ai dracu' astia de la BMW dom'le ! Cred ca stiu ceva ce nu mai stie nimeni.Nu de alta,dar nici Ferrari nu fac motoare asa usoare.
Culmea ca noul V8 de pe M3 are 202 kg.Cred ca s-au tampit inginerii de la BMW,daca acum cativa ani erau in stare sa-l faca de 150 kg  si acum nu mai sunt.
|
|
|
21-04-07, 09:37
|
#11
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
|
|
|
26-04-07, 00:58
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 878
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
|
|
|
28-04-07, 18:11
|
#13
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
am citit aia si m-am mirat si eu...
dar totusi, si site-ul ala e printre cele mai mari despre bmw-uri..
lista aia am mai vazut-o si pe alt site/forum mare dar nu o mai gasesc acum..
|
|
|
28-04-07, 18:51
|
#14
|
Stage 1
Join Date: Apr 2007
Posts: 12
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
Eu am pus un 3.0 pe un ursuletz la un baiat aici in arad. Sincer nu cred ca merita motor mai mare. Oricum, el l-a dat jos si a pus un 3.5 recent. I-am dat si eu in gura...se simte diferenta la cuplu, la cai nu cine stie ce..are vreo 15-20 in plus. Masina merge ca racheta, eu nu mi-as bate capu sa pun un V. Daca vrei sa-ti pui un 6Linie iti pot da sfaturi. Nu e asa simplu cum pare dar nu e imposibil. Ia in calcul si schimbarea diferentialului cu unul autoblocant. Oricum fluiera rotile in mai toate vitezele si fara ambreiaj, dar totusi te ajuta
|
|
|
28-04-07, 23:18
|
#15
|
Stage 3
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
|
Re: ?Motor pe "Pisica"?
sincer nu ma prea pricep... dar vroiam sa stiu si eu pe viitor cam la ce motor sa ma gandesc sa-mi pun pe 'urs' (asta in cazu in care mai temin si eu cu datoriile mele) , pe multe topicuri am vazut e30 cu motor m5 sau de seria 7(3.5 baiatu care a aparut la protv,cred)
|
|
|
|
|