Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > BMW tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-09, 12:09   #1
MODJO

Stage 1
 
MODJO's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 19
Cool dezechilibru anvelope fata-spate?!

hello! ma intrebam, daca pun pe spate anvelope normale si pe fata runflat-uri, acestea din urma fiind mai grele, in ce fel afecteaza tinuta de drum a masinii?!
am un z4 si imi rupe maselele pe drum nasol, stiu ca runflaturile sunt mai rigide... daca as pune pe spate normale, credeti ca ar schimba cu ceva confortul, fara sa afecteze performantele?!
MODJO is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 18:01   #2
david_predescu

Stage 3
 
david_predescu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 138
Member of:
[VW]
Default Re: dezechilibru anvelope fata-spate?!

Scimba si confortul si performantele . Parerea mea este ca ai mult mai multa aderenta cu cauciucuri normale decat runflat (ceea ce spun este o concluzie trasa in urma utilizarii ambelor variante de cauciucuri ).
david_predescu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 20:27   #3
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: dezechilibru anvelope fata-spate?!

Arunca runflat la cos sau vinde-le cuiva mai fraier si ia niste Goodyear, Vredestein sau Yokohama de buna calitate, de preferinta cu indice de viteza si greutate superior fata de ce recomanda fabricantul. Eu n-am avut niciodata runflat dar nici n-am folosit roata de rezerva decat o singura data in 4 ani la Leon si alta data tot in 4 ani la Broscuta. S-a cam dus vremea cand lumea arunca fiare sau cuie in strada, n-ar trebui sa ai probleme

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 10:51   #4
EuNuAltul

Stage 5
 
EuNuAltul's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 630
Default Re: dezechilibru anvelope fata-spate?!

Scuze de offtopic dar citeam acest topic si nu stiu ce inseamna "runflat"..poate imi explica cineva.Ms.
EuNuAltul is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 11:59   #5
MODJO

Stage 1
 
MODJO's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 19
Default Re: dezechilibru anvelope fata-spate?!

Quote:
Originally Posted by EuNuAltul View Post
Scuze de offtopic dar citeam acest topic si nu stiu ce inseamna "runflat"..poate imi explica cineva.Ms.
runflat inseamna o anvelopa cu care se poate merge chiar daca are presiune 0, deci pana, pana la apx 100 km cu viteza maxima de 80km/h... are in peretii laterali o "armatura" care sustine greutatea...
MODJO is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 00:04   #6
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: dezechilibru anvelope fata-spate?!

Si asta ar trebui sa-ti spuna ceva despre motivul pentru care Z4 iti scoate plombele din gura, cum crezi ca functioneaza o anvelopa care are in ea mai mult metal decat cauciuc!?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 12:11   #7
EuNuAltul

Stage 5
 
EuNuAltul's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 630
Default Re: dezechilibru anvelope fata-spate?!

Quote:
Originally Posted by MODJO View Post
runflat inseamna o anvelopa cu care se poate merge chiar daca are presiune 0, deci pana, pana la apx 100 km cu viteza maxima de 80km/h... are in peretii laterali o "armatura" care sustine greutatea...
Aha... am auzit de aceste anvelope dar nu stiam ca asa se numesc.
Ms mult.
EuNuAltul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -