Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Volkswagen tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-04-08, 01:48   #1
GOLF 16v

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 121
Default tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V

Salutare tuturor.
Am un golf 2 motor 1,8 16v din 87 echipat cu injectie K JETRONIC.
Masina merge ceas, o mica bomba...
.... cum aici unde stau, am unde sa-i dau, i-am facut un mic proiect de dezvoltare "musculara".
Cum axe cu came am gasit in multe locuri, iar turbo sau compresor nu ma intereseaza din cauza complicatiilor si costurilor, a ramas un singur lucru pe care nu il stapanesc.... INJECTIA K JETRONIC..... cum o "shmenuiesc " sa pot sa scot mai mult din ea, atat acum cand nu am pus inca axele dar si dupa , cand chiar am nevoie de mai multa benzina.
La injectia electronica primul pas era regulatorul de presiune dar aici????????????''.
Am citit foarte putin despre acest tip de injectie , iar din ce am citit , singura opinie pe care mi-am facut-o este ca daca vreau mai multa benzina sau un raspuns la pedala mai rapid trebuie sa maresc presiunea la injectoare, in cazul de fata o pompa de benzina de mai mare presiune....
Astept cu interes sfaturi bine documentate
V-as ramane recunoscator si daca aveti ceva literatura de specialitate sau adrese de site-uri pe acesta tema.
Respect
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN1481.JPG
Views:	319
Size:	1.56 MB
ID:	517844  
GOLF 16v is offline  
Old 23-04-08, 16:34   #2
Gti_Turbo

Stage 5
 
Gti_Turbo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 746
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V

pai opteaza pentru niste injectoare mai mari care dau un debit mai mare de benzina si eu zic ca vor lucra destul de bine impreuna cu o pompa de benzina cu debit marit ! dar nu uita ca daca maresti debitul de combustibil iti va trebui si un debit marit de aer pentru a forma un amestec optim si a obtine o ardere eficienta ! am auzit ca unii au folosit injectoare de pe mercedes modele mai vechi care au injectie mecanica sau audi la fel tot cu kjetron ! spor !
__________________
2013 Audi a3 2.0 16v tdi daily car / renault 5 gt turbo weekend car
Gti_Turbo is offline  
Old 16-05-08, 12:38   #3
free_ticketfly

Stage 3
 
free_ticketfly's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 132
Member of:
[VW]
Default Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V

Pai si tu ai regulator de presiune si se poate umbla la el dar pe urma se poate sa nu iti mai sta la relanti
free_ticketfly is offline  
Old 21-05-08, 20:23   #4
raul_scirocco

Stage 3
 
raul_scirocco's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 102
Default Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V

Quote:
Originally Posted by free_ticketfly View Post
Pai si tu ai regulator de presiune si se poate umbla la el dar pe urma se poate sa nu iti mai sta la relanti
cam care ar fi pompa care sa bage cea mai mare presiune si mai precis cati bari baga? cat costa?
raul_scirocco is offline  
Old 21-05-08, 20:25   #5
raul_scirocco

Stage 3
 
raul_scirocco's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 102
Default Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V

Quote:
Originally Posted by CT-12-VVV View Post
pai opteaza pentru niste injectoare mai mari care dau un debit mai mare de benzina si eu zic ca vor lucra destul de bine impreuna cu o pompa de benzina cu debit marit ! dar nu uita ca daca maresti debitul de combustibil iti va trebui si un debit marit de aer pentru a forma un amestec optim si a obtine o ardere eficienta ! am auzit ca unii au folosit injectoare de pe mercedes modele mai vechi care au injectie mecanica sau audi la fel tot cu kjetron ! spor !
e posibil sa nu mai traga masina bine si din capul de injectie?
raul_scirocco is offline  
Old 13-06-08, 22:15   #6
76BPR

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 748
Default Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V

deci e foarte complicat eu am avut axe cu came dar am fost un pic dezamagit pt ca nu aveam suficienta benzina ca sa ai benzina trebuie modificat regulatorul de presiune dupa care si avansul.i-ti spun eu e complicat.daca vrei mai multe detali sunama ca e cam mult de povestit.intradevar mi-am luat si eu injectoare de mercedes dar mai trebuia alte modificari ca sa pot sa il fac sa fuga.
76BPR is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -