Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Volkswagen tuning (https://forum.4tuning.ro/137-volkswagen-tuning.html)
-   -   tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V (https://forum.4tuning.ro/137-volkswagen-tuning/75583-tunare-injectie-jetronic-golf-2-1-8-16v.html)

GOLF 16v 23-04-08 01:48

tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V
 
1 Attachment(s)
Salutare tuturor.
Am un golf 2 motor 1,8 16v din 87 echipat cu injectie K JETRONIC.
Masina merge ceas, o mica bomba...
.... cum aici unde stau, am unde sa-i dau, i-am facut un mic proiect de dezvoltare "musculara".
Cum axe cu came am gasit in multe locuri, iar turbo sau compresor nu ma intereseaza din cauza complicatiilor si costurilor, a ramas un singur lucru pe care nu il stapanesc.... INJECTIA K JETRONIC..... cum o "shmenuiesc " sa pot sa scot mai mult din ea, atat acum cand nu am pus inca axele dar si dupa , cand chiar am nevoie de mai multa benzina.
La injectia electronica primul pas era regulatorul de presiune dar aici????????????''.
Am citit foarte putin despre acest tip de injectie , iar din ce am citit , singura opinie pe care mi-am facut-o este ca daca vreau mai multa benzina sau un raspuns la pedala mai rapid trebuie sa maresc presiunea la injectoare, in cazul de fata o pompa de benzina de mai mare presiune....
Astept cu interes sfaturi bine documentate
V-as ramane recunoscator si daca aveti ceva literatura de specialitate sau adrese de site-uri pe acesta tema.
Respect

Gti_Turbo 23-04-08 16:34

Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V
 
pai opteaza pentru niste injectoare mai mari care dau un debit mai mare de benzina si eu zic ca vor lucra destul de bine impreuna cu o pompa de benzina cu debit marit ! dar nu uita ca daca maresti debitul de combustibil iti va trebui si un debit marit de aer pentru a forma un amestec optim si a obtine o ardere eficienta ! am auzit ca unii au folosit injectoare de pe mercedes modele mai vechi care au injectie mecanica sau audi la fel tot cu kjetron ! spor !

free_ticketfly 16-05-08 12:38

Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V
 
Pai si tu ai regulator de presiune si se poate umbla la el dar pe urma se poate sa nu iti mai sta la relanti

raul_scirocco 21-05-08 20:23

Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V
 
Quote:

Originally Posted by free_ticketfly (Post 1536995)
Pai si tu ai regulator de presiune si se poate umbla la el dar pe urma se poate sa nu iti mai sta la relanti

cam care ar fi pompa care sa bage cea mai mare presiune si mai precis cati bari baga? cat costa?

raul_scirocco 21-05-08 20:25

Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V
 
Quote:

Originally Posted by CT-12-VVV (Post 1498952)
pai opteaza pentru niste injectoare mai mari care dau un debit mai mare de benzina si eu zic ca vor lucra destul de bine impreuna cu o pompa de benzina cu debit marit ! dar nu uita ca daca maresti debitul de combustibil iti va trebui si un debit marit de aer pentru a forma un amestec optim si a obtine o ardere eficienta ! am auzit ca unii au folosit injectoare de pe mercedes modele mai vechi care au injectie mecanica sau audi la fel tot cu kjetron ! spor !

e posibil sa nu mai traga masina bine si din capul de injectie?

76BPR 13-06-08 22:15

Re: tunare injectie K JETRONIC PE GOLF 2 1,8 16V
 
deci e foarte complicat eu am avut axe cu came dar am fost un pic dezamagit pt ca nu aveam suficienta benzina ca sa ai benzina trebuie modificat regulatorul de presiune dupa care si avansul.i-ti spun eu e complicat.daca vrei mai multe detali sunama ca e cam mult de povestit.intradevar mi-am luat si eu injectoare de mercedes dar mai trebuia alte modificari ca sa pot sa il fac sa fuga.


All times are GMT +2. The time now is 07:24.

- Copyright 2026 4Tuning