Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Volkswagen tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-13, 22:33   #1
Vassy93

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 34
Default Evacuare update

Salut sunt posesor de golf 5 2.0 tdi si vreau sa modific evacuare. La ce modificare m-am gandit eu sa fac , sa pun teava de 63mm din turbina la la bara spate cu iesire stanga dreapta , sa renunt la toba finala si toba de la jumatate.Intrebarea mea este masina capata un sonet mai sportiv sau ... capata sunet de tractor si incepe sa scoata fum? Sau mai m-am gandit sa schimb doar teaba sa pun una de 63mm + schimbat toba finala si toba de la jumatate
Vreau sa raspunde cineva care cunoaste acest lucru
Vassy93 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 18:26   #2
Balaurr

Stage 5
 
Balaurr's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,843
Member of:
[VW]
Default Re: Evacuare update

daca vrei sunet frumos faci evacuarea pe 63mm si o finala sport,se va auzi frumos,uite nr meu 0764458473,iti pot face o evacuare de genu
Balaurr is offline   Reply With Quote
Old 01-08-13, 10:51   #3
RUDY20140TDI
VW Driver

Stage 5
 
RUDY20140TDI's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
Default Re: Evacuare update

Sal.,
Din ce vrei tu aici ar insemna sa renunti si la CATALIZATOR, luru care nu e tocmai OK.
Motorul are nevoie sa intampine o oarecare contrapresiune, ca sa nu mai zic ca nu vei mai lua ITP-ul in veci fara el.
Sfatul meu e sa, ori sa pui teava de dupa toba intermediara si sa renunti la finala, ori daca vrei de dupa turbina sa pui totusi catalizatorul si intermediara astea stock sau cumperi unele sport, desi fara un soft si o admisie performanta nu vei obtine prea multe.
De sunet nu poate fi vorba, decat doar de un suierat la luarea piciorului din gaz.
Nu te astepta sa obtii un sunet ca la motoarele pe benzina ca nu vei obtine.
Mai bine mergi la Pilot Tuning sau la Longlife in Bucuresti (te decizi in functie de buget) si le ceri sa-ti faca o evacuare de performanta care nu va fi zgomotoasa.
O zi buna.
__________________
De acum ma puteti contacta la urmatoarele adrese de GOOGLE MAIL
[email protected] respectiv [email protected]
RUDY20140TDI is offline   Reply With Quote
Old 01-08-13, 17:55   #4
Vassy93

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 34
Default Re: Evacuare update

Am vorbit si cu cei de la pilot trebuie sa ma duc cu masina la ei ca sa vada ce varianta sa poata sa faca mi-au spus ca daca vreau doar sunet ma costa undeva la 8mil-9mil depinde de ornamente daca vreau si performanta ma costa pana la 15milioane
Vassy93 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-13, 15:27   #5
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Evacuare update

Quote:
Originally Posted by RUDY20140TDI View Post
Sal.,
Din ce vrei tu aici ar insemna sa renunti si la CATALIZATOR, luru care nu e tocmai OK.
Motorul are nevoie sa intampine o oarecare contrapresiune, ca sa nu mai zic ca nu vei mai lua ITP-ul in veci fara el.
Sfatul meu e sa, ori sa pui teava de dupa toba intermediara si sa renunti la finala, ori daca vrei de dupa turbina sa pui totusi catalizatorul si intermediara astea stock sau cumperi unele sport, desi fara un soft si o admisie performanta nu vei obtine prea multe.
De sunet nu poate fi vorba, decat doar de un suierat la luarea piciorului din gaz.
Nu te astepta sa obtii un sunet ca la motoarele pe benzina ca nu vei obtine.
Mai bine mergi la Pilot Tuning sau la Longlife in Bucuresti (te decizi in functie de buget) si le ceri sa-ti faca o evacuare de performanta care nu va fi zgomotoasa.
O zi buna.
Vorbesti prostii, in mare parte.
Iei si itp fara cat, si nici nu influenteaza negativ cu nimic.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 06-08-13, 17:41   #6
RUDY20140TDI
VW Driver

Stage 5
 
RUDY20140TDI's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
Default Re: Evacuare update

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Vorbesti prostii, in mare parte.
Iei si itp fara cat, si nici nu influenteaza negativ cu nimic.
ARGUMENTEAZA .
Eu vb. din ce mi-au zis cei de la Pilot Tuning .
Nu din auzite .
RUDY20140TDI is offline   Reply With Quote
Old 06-08-13, 17:54   #7
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Evacuare update

Argument: nu mai am catalizator pe masina mea de multa vreme, fara sa pierd din putere sau alte efecte negative. La fel, stiu alte 10 tdi-uri pe putin.
Back-pressure e nevoie, in principal, la aspirat.

Asta nu inseamna ca poti sa pui pe diesel evacuare cu diametru peste 100, sa zicem, n-are sens.

Legat de itp, am fost saptamana trecuta la 3 statii, sa discut exact despre problema catalizatorului si a tobelor, mai exact a lipsei lor.
Mi-au cerut spaga doar pentru folii, atat.

Daca nu te deranjeaza fumul si sunetul, care din masina pentru mine e mai mult decat suportabil, poti sa lasi evacuarea goala fara nici o problema.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 22:21   #8
Vassy93

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 34
Default Re: Evacuare update

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Argument: nu mai am catalizator pe masina mea de multa vreme, fara sa pierd din putere sau alte efecte negative. La fel, stiu alte 10 tdi-uri pe putin.
Back-pressure e nevoie, in principal, la aspirat.

Asta nu inseamna ca poti sa pui pe diesel evacuare cu diametru peste 100, sa zicem, n-are sens.

Legat de itp, am fost saptamana trecuta la 3 statii, sa discut exact despre problema catalizatorului si a tobelor, mai exact a lipsei lor.
Mi-au cerut spaga doar pentru folii, atat.

Daca nu te deranjeaza fumul si sunetul, care din masina pentru mine e mai mult decat suportabil, poti sa lasi evacuarea goala fara nici o problema.
am o intrebare la tine , ce fel de modificare ai tu la evacuare?
ai renuntat la toba finala si toba de la jumatate si la catalizator. sunetu este unu placut , masina scoate fum ?
Vassy93 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 23:45   #9
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Evacuare update

Da, am renuntat la cele 2 tobe si la catalizator.

Mie imi da fum, destul de mult, dar am si alte modificari.
Pentru mine sunetul este placut si tare, chiar si la ture mici.
Pe altii ii deranjeaza.

Last edited by phaeton; 07-08-13 at 23:50.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 23:54   #10
Vassy93

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 34
Default Re: Evacuare update

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Da, am renuntat la cele 2 tobe si la catalizator.

Mie imi da fum, destul de mult, dar am si alte modificari.
Pentru mine sunetul este placut si tare, chiar si la ture mici.
Pe altii ii deranjeaza.
poti sa faci un video? ... ceva sa aud si eu si sa vad? iti las daca vrei adressa de mail sau facebook-u
Vassy93 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -